حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4524 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
آرام گرفتن ملخ‌ها در کشور
28 تیر 1400 - 17:02
شناسه : 8246
3
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات گفت: درحال حاضر وضعیت ملخ صحرایی در ایران آرام است. در جهان نیز نسبت به سه سال گذشته جمعیت ملخ صحرایی کاهش داشته و این موضوع می‌تواند به‌دلایل متعددی از جمله گسترش و انجام عملیات ردیابی و مبارزه، کاهش بارندگی و از بین رفتن دسته‌های تخم آفت و خشک شدن مراتع و مناطق کانونی ملخ صحرایی باشد که با این شواهد احتمالاً طغیان چند سال اخیر ملخ صحرایی رو به کاهش و در حال از بین رفتن خواهد بود.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، مسعود لطیفیان، با بیان اینکه مبارزه با ملخ صحرایی در سال ۱۴۰۰ تاکنون در سطحی بالغ‌بر ۱۹هزار و ۱۷۳هکتار انجام شده است، گفت: این مبارزه در استان خوزستان در ۱۲هزار و ۶۸۹ هکتار، در بوشهر ۵۹۹۰ هکتار و در ایلام در ۴۵۰ هکتار انجام شده است.

وی ادامه داد: سطح ردیابی و دیده‌بانی از مهر ۱۳۹۹ تاکنون در حدود ۲۲ میلیون هکتار انجام شده و همچنان ادامه دارد.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: درحال حاضر وضعیت ملخ صحرایی در ایران آرام است. در سطح جهان نسبت به سه سال گذشته جمعیت ملخ صحرایی کاهش داشته و این موضوع می تواند به دلایل متعددی از جمله گسترش و انجام عملیات ردیابی و مبارزه، کاهش بارندگی و از بین رفتن دسته‌های تخم آفت و خشک شدن مراتع و مناطق کانونی ملخ صحرایی باشد که با این شواهد احتمالاً طغیان چند سال اخیر ملخ صحرایی رو به کاهش و درحال از بین رفتن خواهد بود.

وی تصریح کرد: براساس آخرین گزارش‌ها از برخی مناطق کانونی ملخ صحرایی که اخیراً بارندگی صورت گرفته می‌توان پیش‌بینی کرد که باتوجه به وضیت نامساعد (خشک بودن پوشش گیاهان یکساله، گرم بودن هوا و مهاجرت دسته‌های ملخ صحرایی به مناطق تابستانه به‌ویژه در اتیوپی و شاخ آفریقا) خطری مناطق کانونی بهاره ملخ صحرایی در استان‌های جنوبی کشور را تهدید نخواهد کرد.

لطیفیان در بخش دیگری از صحبت‌هایش وضعیت ملخ‌های بومی در کشور را تشریح کرد و گفت: سطح مبارزه با ملخ‌های بومی تا تاریخ  ۲۶  تیرماه در حدود ۱۸۰ هزار هکتار در ۲۰ استان گزارش شده است. در حال حاضر نیز گزارشی از ادامه روند مبارزه با ملخ‌های بومی در اکثر استان‌ها مشاهده نمی‌شود و می‌توان گفت به اواخر مبارزه با ملخ‌های بومی در کشور نزدیک شده‌ایم.

وی در ادامه افزود: ملخ‌های بومی در کشور که مبارزه با آنها صورت می‌گیرد شامل ملخ مراکشی، ایتالیایی، ملخ شاخک بلند اوارویستا، پلی سارکوس، شکم بادمجانی و انواع ملخ‌های بومی و غیرمهاجر هستند. نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که در بعضی سال‌ها دسته‌های ملخ‌های بومی از جمله مراکشی از سمت کشور ترکمنستان وارد مناطق مرزی ایران می‌شد و در سال‌جاری نیز عملیات ردیابی در مناطق مرزی استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان با کشور ترکمنستان درحال انجام است تا درصورت ورود دسته‌های پروازی ملخ‌های بومی از جمله ایتالیایی و مراکشی به کشور، عملیات کنترل در همان مناطق مرزی انجام شود.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور خاطرنشان کرد: باتوجه به خشک بودن پوشش گیاهی و انجام مراحل تخم‌ریزی ملخ‌های مراکشی و ایتالیایی در ماه‌های گذشته، بارندگی اخیر و وجود سیل در برخی از استان‌ها نمی‌تواند نسل دیگری از ملخ‌ها را ایجاد کند زیرا اکثر ملخ‌های بومی تک نسل بوده و بعد از تخم‌ریزی از بین می‌روند و ممکن است برخی ملخ‌های بومی به صورت پراکنده در باغات و زراعات سبز دیده شوند اما خطر زیادی نخواهند داشت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.