حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 6 شوال 1445 Sunday, 14 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4511 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
آغاز پانزدهمین اجلاس جهانی کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد از امروز
19 مهر 1400 - 20:21
شناسه : 9449
6
پانزدهمین اجلاس جهانی کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد با حضور ایران و سایر کشورهای عضو به منظور بررسی و تدوین سند راهبردی تنوع زیستی برای سال ۲۰۳۰ به صورت مجازی از امروز آغاز به کار کرد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، این دور از اجلاس جهانی کشورهای عضو کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد به علت پاندمی کرونا با یک سال تأخیر و در دو بخش مجازی از ۱۹ تا ۲۳ مهرماه سال جاری و بخش حضوری در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می‌شود و ایران در هر دو بخش حضور فعالی خواهد داشت.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی در حاشیه نخستین روز از این اجلاس گفت: توقف زوال زیستی و احیای تنوع زیستی از بین رفته از اهداف اصلی این اجلاس برای تدوین چارچوب یا سند راهبردی جدید برای سال ۲۰۳۰ است.

اسکندر زند با بیان این که این احلاس هر دو سال یکبار برگزار و برنامه ۱۰ سال قبل ارزیابی و نسخه برنامه ۱۰ سال آینده در حوزه تنوع زیستی بررسی و به تصویب گذاشته می‌شود، اظهار داشت: اهمیت این دور از اجلاس در این است که علاوه‌بر تدوین چارچوب برنامه ده سال آینده، رویکردها برای ۳۰ سال آینده نیز تعیین و تصویب خواهد شد.

وی افزود: با توجه به این که ارزیابی برنامه ۱۰ سال گذشته از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ وضعیت اسفباری را در مورد تنوع زیستی نشان می‌دهد، از این‌رو برنامه ۱۰ سال آینده را باید طوری برنامه‌ریزی کرد که حداقل روندهای تخریب تنوع زیستی متوقف و تنوع از دست رفته احیا و ترمیم شود.

زند، یکپارچگی اکوسیستم‌ها حداقل به میزان ۱۵ درصد، کاهش حداقل ۱۰ برابری سرعت انقراض گونه‌ها، کاهش ۵۰ درصدی خطر انقراض گونه‌ها، حفظ تنوع ژنتیکی تمام گونه‌ها تا ۹۰ درصد، حفظ و ارج نهادن به خدمات طبیعت به انسان از طریق افزایش حفاظت و بهره‌برداری پایدار از منابع تولید، تقسیم عادلانه و مساوات منافع ناشی از بهره‌برداری از منابع ژنتیکی و استفاده مجدد بخشی از آن برای حفاظت و بهره‌برداری پایدار از تنوع زیستی و حمایت‌های مالی لازم برای اجرای سند راهبردی جدید را از اهداف کلان این اجلاس تا سال ۲۰۵۰ عنوان کرد.

وی در همین حال گفت: در نسخه سند راهبردی جدید تعدادی شاخص برای سال ۲۰۳۰ تعیین شده که همه کشورها باید به آن برسند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی احیای ۲۰ درصد اکوسیستم‌های آسیب دیده، افزایش حداقل ۳۰ درصدی مناطق حفاظت شده، کاهش ۵۰ درصدی گونه‌های مهاجم، کاهش ۵۰ درصد آلودگی‌ها، کاهش ۳۰ درصد آفت‌کش‌های شیمیایی و پایدار کردن کشاورزی را از جمله این شاخص‌ها برشمرد.

وی همچنین به دیگر شاخص‌های تعیین شده در نسخه سند راهبردی جدید تنوع زیستی اشاره کرد و اذعان داشت: در این نسخه آمده کشورها باید تا سال ۲۰۳۰ علاوه‌بر حذف زباله‌های پلاستیکی و جریان‌سازی تنوع زیستی در تمام امور به کاهش ۵۰ درصدی زباله دست یابند.

زند اضافه کرد: در نسخه سند راهبردی جدید، کاهش سالانه ۵۰۰ میلیارد دلار از مشوق های مضر در کل جهان مانند مشوق‌های مربوط به مصرف کودهای شیمیایی و سموم و همچنین تأمین مالی ۲۰۰ میلیارد دلار در سال برای اجرای برنامه‌ها در راستای حفظ تنوع زیستی مطرح شده است.

وی بهره‌برداری بی‌رویه از منابع پایه مانند آب، خاک، جنگل و مراتع، تخریب زیستگاه‌ها و تغییر کاربری اراضی را از عوامل مهم از بین رفتن تنوع زیستی در دنیا عنوان کرد.

زند افزود: این سه عامل حدود ۸۰ درصد در از بین رفتن تنوع زیستی نقش دارند.

گفتنی است در این اجلاس هیأت ایرانی متشکل از نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مراجع ملی ذیل کنوانسیون تنوع زیستی به سرپرستی اسکندر زند مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی حضور دارند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.