حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 27 جماد أول 1445 Saturday, 9 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4118 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
ارزآوری ۲.۱ میلیارد دلاری صادرات بخش کشاورزی و غذا در پنج‌ ماهه نخست سال ۹۹
26 شهریور 1399 - 16:23
شناسه : 4043
5

در پنج‌‌ ماهه نخست سال ۱۳۹۹، محصولات بخش کشاورزی و غذا با سهم ۱۹.۹ درصدی نسبت به کل صادرات غیرنفتی در همین بازه زمانی، با وزن تقریبی سه میلیون و ۵۶ هزار تن‌، به ارزش دو میلیارد و ۱۳۰میلیون دلار، به کشورهای عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، پاکستان، فدراسیون روسیه، هند، ترکیه، ویتنام، ترکمنستان و […]

ارسال توسط :
پ
پ

در پنج‌‌ ماهه نخست سال ۱۳۹۹، محصولات بخش کشاورزی و غذا با سهم ۱۹.۹ درصدی نسبت به کل صادرات غیرنفتی در همین بازه زمانی، با وزن تقریبی سه میلیون و ۵۶ هزار تن‌، به ارزش دو میلیارد و ۱۳۰میلیون دلار، به کشورهای عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، پاکستان، فدراسیون روسیه، هند، ترکیه، ویتنام، ترکمنستان و آلمان صادر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایانا، روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک با اشاره به آمار تجارت پنج ‌ماهه نخست سال گفت: صادرات غیرنفتی کشور در حدود ۳۸ میلیون تن است که بیش از ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته و همچنین برای واردات با حجم ۱۳.۷ میلیون تن، ۱۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است. به گفته او، میزان تجارت فقط در مردادماه حدود پنج میلیارد دلار بوده است.

سخنگوی گمرک در ادامه افزود: محصولات بخش کشاورزی و غذا در صادرات، سهم ۱۹.۹ درصدی نسبت به کل صادرات غیرنفتی و در واردات سهم ۲۹.۶ درصدی را از آن خود کرده‌اند.

همچنین براساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی، در پنج ‌ماهه نخست امسال، محصولات بخش کشاورزی و غذا با وزن تقریبی سه میلیون و ۵۶ هزار تن‌، به ارزش دو میلیارد و ۱۳۰میلیون دلار، به کشورهای عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، پاکستان، فدراسیون روسیه، هند، ترکیه، ویتنام، ترکمنستان و آلمان صادر شد. همچنین واردات محصولات بخش کشاورزی و غذا با ۱۰ میلیون و ۸۸ هزار تن و به ارزش چهار میلیارد و ۹۱ میلیون دلار، ۲۹.۶ درصد از واردات غیرنفتی ۱۳.۸ میلیارد دلاری را به خود اختصاص داده است.

بهبود تراز تجاری بخش کشاورزی و غذا نسبت به مدت مشابه‌ سال قبل

براساس این آمار، تراز تجاری بخش کشاورزی و غذا در پنج ‌ماهه سال گذشته منفی سه میلیارد و ۷۳۳ میلیون دلار بوده، اما در مدت مشابه سال‌جاری با کاهش یک میلیارد و ۷۷۲ میلیون دلاری به منفی یک میلیارد و ۹۶۱ دلار بهبود یافته است و باوجود وزن تقریباً مشابه هفت میلیون تنی، موجب شده تا ارز کمتری از کشور خارج شود.

پنج محصول اول صادراتی در پنج ماهه نخست امسال

محصولات جالیزی با حدود ۷۲۱ هزار تن‌، گوجه‌ فرنگی تازه و فرآوری شده با حدود ۳۹۵ هزار تن‌، سیب‌زمینی تازه و فرآوری ‌شده ۲۰۲ هزارتن، سیب با حدود ۱۵۱هزار تن و پیاز، موسیر و سیر با ۱۰۱ هزار تن، رتبه پنج محصول مهم از نظر وزنی را در صادرات محصولات کشاورزی از آن خود کردند. از نظر ارزشی نیز پسته با پوست تازه یا خشک و مغز پسته ۳۱۸ میلیون دلار، گوجه‌فرنگی تازه و فرآوری شده ۲۱۸ میلیون دلار، محصولات جالیزی ۱۶۶ میلیون دلار، شیر و محصولات لبنی با ۱۴۴ میلیون دلار و زعفران ۶۷ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند.

براساس این گزارش، در صادرات محصولات در زیربخش زراعی با وزن بالاتر از دو میلیون و ۵۱ هزار تنی و به ارزش ۸۵۷ میلیون دلاری، گروه سبزیجات با یک میلیون و ۳۲ هزار تن و به ارزش ۴۳۲ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند. همچنین می‌توان به محصولات جالیزی با ۷۲۱ هزار تن و ارزش ۱۶۶ میلیون دلار، گوجه‌فرنگی تازه و فرآوری شده با ۳۹۵ هزار تن به ارزش ۲۱۸ میلیون دلار‌، سیب‌زمینی تازه و فرآوری شده با ۲۰۲ هزار تن به ارزش ۵۳ میلیون دلار، پیاز و موسیر ۱۰۱ هزار تن به ارزش ۳۷ میلیون دلار و همچنین گیاهان دارویی پرورشی با ۳۶ هزار تن به ارزش ۳۶ میلیون دلار اشاره کرد.

همچنین در صادرات زیربخش باغی با وزن تقریبی ۶۳۳ هزار تن و به ارزش۸۳۳ میلیون دلار، می‌‌توان به صادرات محصولات باغی همچون پسته با بیش از ۴۴ هزار تن وزن به ارزش ۳۱۸ میلیون دلار، زعفران با وزن ۷۷ تن به ارزش ۶۷ میلیون دلار، خرما با وزن ۶۵ هزار تن به ارزش ۵۸ میلیون دلار، سیب با وزن ۱۵۱هزار تن به ارزش ۵۶ میلیون دلار و انگور تازه و خشک شده با وزن ۴۴ هزار تن به ارزش ۵۵ میلیون دلار اشاره کرد. همچنین چای ایرانی با وزن ۳ هزار تن، ۳.۵ میلیون دلار ارز را برای کشور به ارمغان آورده است.

در بخش دیگری از این گزارش به آمار صادرات محصولات دام و طیور اشاره شده است. براین اساس، صادرات محصولات دام و طیور به وزن ۳۲۴ هزار تن، ۳۴۱ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است. در این زیربخش، صادرات شیر و محصولات لبنی با وزن ۱۵۸ هزار تن، ارزآوری ۱۴۴ میلیون دلاری را برای کشور رقم زده که از این مجموعه می‌توان به صادرات پنیر و کشک ۳۷ هزار تن به ارزش ۵۰ میلیون دلار، شیر و خامه با وزن ۴۹ هزار تنی به ارزش ۴۳ میلیون دلار، شیرخشک صنعتی با وزن ۲۲ هزار تن و ۴۱ میلیون دلار، دوغ، ماست و کفیر با وزن ۶۶ هزار تن و به وزن ۲۸ میلیون دلار و صادرات بستنی با وزن ۱۴ هزار تن به ارزش ۲۴ میلیون دلار اشاره کرد. از سویی صادرات گوشت مرغ با وزن ۴۲ هزار تن به ارزش ۵۵ میلیون دلار و تخم‌مرغ با وزن ۴۹ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیون دلار برای کشور، ارزآوری داشته‌اند.

همچنین شیلات با وزن ۴۱ هزار تن، ۸۵ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته که از این زیر بخش می‌توان به صادرات ماهی‌های تن با وزن سه هزار و ۶۰۰ تن و ارزش ۸ میلیون دلار، میگو با وزن دو هزار و ۲۸۰ تن و به ارزش ۷ میلیون دلار، قزل‌آلا با وزن ۱۳۰ تن به ارزش ۴۶۵ هزار دلار و سایر آبزیان با وزن بیش از ۳۴ هزار تن و به ارزش ۶۹ میلیون دلار اشاره کرد. همچنین خاویار با وزن ۳۸۰ کیلوگرم، ۲۲۹ هزار دلار برای کشور ارزآوری داشته است.

دو زیربخش جنگل و مرتع و دامپزشکی به ترتیب با وزن ۷ هزار تن و ۲۴۹ تن، ارزآوری ۱۱ میلیون دلاری و ۲.۸ میلیون دلاری را به همراه داشته‌اند.

قابل ذکر است وزن صادرات زیربخش‌های کشاورزی و غذا در مجموع به سه میلیون و ۵۶ هزار تن از لحاظ وزنی رسیده است که در حدود دو میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند.

پنج قلم وارداتی کشور در بخش کشاورزی

در پنج قلم عمده وارداتی از لحاظ وزنی تا انتهای مرداد ۱۳۹۹ در بخش کشاورزی، ذرت دامی به میزان چهار میلیون و ۲۷۵ هزار تن، گندم به میزان دو میلیون تن، جو به میزان ۷۷۸ هزار تن، دانه‌های روغنی با وزن ۶۶۹ هزار تن و لوبیای سویا به میزان ۶۱۱ هزار تن، اما بیشترین سهم ارزی به‌منظور واردات محصولات موردنیاز و ضروری صنعت‌ کشاورزی به ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و  ۲۹ میلیون دلار، گندم به ارزش ۵۶۱ میلیون دلار، برنج نیمه‌سفید یا کامل سفید شده به ارزش ۴۳۷ میلیون دلار، دانه‌های روغنی به ارزش ۳۳۵ میلیون دلار و لوبیای سویا به ارزش ۲۷۶ میلیون دلار تعلق یافته است.

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.