حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 23 شعبان 1445 Sunday, 3 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4419 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
افزایش سهم بهره‌مندی آحاد مردم از منافع ارز ترجیحی با اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها
23 اردیبهشت 1401 - 10:53
شناسه : 11653
3
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: طرح مردمی سازی یارانه‌ها با انتقال منافع ارز ترجیحی از گروه اندک و حداقلی حلقه‌های اول در تولید کالا و خدمات، به آحاد مردم به عنوان حلقه آخر خریدار و مصرف‌کننده کالا و خدمات، می‌تواند خاصیت زیانبار رانت و فسادزایی آن را از بین ببرد و سهم بهره‌مندی مردم از منافع آن بیشتر شود.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در شورای هماهنگی مدیران و کارشناسان، در جلسه تدوین دستورالعمل سهم بری دانش از تولید در کشاورزی، گفت: دولت در اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها به دنبال اعمال مدیریت و استفاده صحیح از منابع ارزی کشور و حذف زمینه‌های رانت و فسادزایی و ناکارآمدی تخصیص ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی می‌باشد و در این طرح، ارز ترجیحی حذف نمی‌شود بلکه اجرای صحیح تخصیص منابع ارز به ملت مد نظر می‌باشد.

وی اظهارداشت: فضا و ساختار رانتی به طور طبیعی از بین برنده فرصت‌های کارآفرینی، مولد و نوآورانه است و بیشتر مستعد ایجاد فرصت‌های غیرمولد و سودجویانه است چرا که در بستر رانتی، انگیزه‌ها و منابع به سمت فعالیت‌های غیر بهره‌ورانه گرایش و هدایت می‌شوند.

وی ضمن اشاره به آثار مثبت ایجاد فضای رقابتی برای کل جامعه ناشی از بازنگری شیوه تخصیص ارز، شرایط جدید را برای بخش کشاورزی و تولید، فضای فرصت آفرین ترسیم کرد و اظهار داشت: در شرایط تخصیص ارز ترجیحی به کالاها، فرصت‌های زیادی از بخش کشاورزی سلب گردید از جمله پیامدهای منفی آن، سرکوب کشاورزی از طریق قیمت گذاری دستوری به بهانه تثبیت قیمت‌ها و نیز ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی به سبب استفاده از ارز ترجیحی در فرآیند تولید آن بوده است.

شاهرخ رمضان نژاد عدم بهره‌مندی کشاورزی کشور از مزایای بهره‌وری به عنوان یکی از عوامل رشد و توسعه کشاورزی را در نتیجه ارز ترجیحی از دیگر زیان‌های کشاورزی و کشاورزان برشمرد که فرصت‌های زیادی را از کشاورزی سلب و موجب عقب نگه داشتگی می‌شود.

وی افزود: کاهش توان رقابت‌پذیری در بخش کشاورزی از دیگر مشکلات ارز ترجیحی برای کشاورزی است که در بلند مدت آسیب‌های جدی به بخش کشاورزی کشور وارد می‌کند.

رییس سازمان مرکزی مردمی‌سازی یارانه‌ها را برای بخش کشاورزی فرصت آفرین دانست و گفت: این طرح به ویژه برای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان نهادی دانشی و تخصصی فرصت ارزشمندی فراهم کرده است، به طوری که در همین آغاز کار دولت سیزدهم موضوعات مهمی نظیر پاداش بهره‌وری، یارانه دانش و فناوری و یارانه کاشت محصولات راهبردی را در دستور کار قرار داده است که می‌تواند زمینه حضور و نقش آفرینی سازمان و اعضای آن را در جهت ارتقای بهره‌وری طرح‌های مرتبط، فراهم نماید.

وی در پایان، اثربخشی و کارآمدی طرح‌های ملی و بزرگ در کشور را منوط به اجرای صحیح و همراهی و مشارکت آحاد مردم برشمرد و خواستار همراهی و مشارکت جامعه تخصصی کشاورزی با اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.