حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 23 جماد أول 1445 Tuesday, 5 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4102 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
امضای تفاهم‌نامه ارتقای توان فناوران کشور بین سازمان تحقیقات کشاورزی و ریاست جمهوری
02 آذر 1399 - 20:54
شناسه : 5194
4

تفاهم‌نامه همکاری مشترک به منظور «ارتقای توان فناوران کشور در حوزه کشاورزی» بین سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری به امضای طرفین رسید. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات،‌‌ آموزش و ترویج کشاورزی […]

ارسال توسط :
پ
پ

تفاهم‌نامه همکاری مشترک به منظور «ارتقای توان فناوران کشور در حوزه کشاورزی» بین سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری به امضای طرفین رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات،‌‌ آموزش و ترویج کشاورزی در این مراسم با ابراز خرسندی از شکل‌گیری زمینه همکاری بین این سازمان و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری ابراز امیدواری کرد این همکاری بتواند در ارتقای کارایی و بهره‌وری سازمان تحقیقات کشاورزی و رفع محدودیت‌ها از جمله در زمینه تبادل ژرم‌پلاسم و توسعه فناوری‌های نوین راهگشا باشد.

دکتر کامبیز بازرگان با اشاره به قدمت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، این سازمان را از قدیمی‌ترین ساختارهای تحقیقاتی کشور دانست و افزود: قدمت برخی از مؤسسه‌های این سازمان مانند مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی به بیش از ۱۰۰ سال می‌رسد؛ قانون تشکیل سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در سال ۱۳۵۳ به تصویب رسید و پس از آن تمام مؤسسه‌های تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی که پیش از آن تاریخ به صورت جداگانه مشغول فعالیت بودند مانند مؤسسه تحقیقات اصلاح بذر، جنگل‌ها، مراتع و گیاه‌پزشکی و غیره با تصویب این قانون در قالب ساختار هیأت امنایی این سازمان تحت مدیریت یکپارچه قرار گرفتند.

وی با اشاره به اینکه این سازمان در ساختار خود دارای ۲۰ مؤسسه تحقیقاتی و ۳۴ مرکز تحقیقات استانی در سطح کشور است بیان داشت: با اضافه شدن مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی به ساختار این سازمان در سال‌های بعد از تصویب این قانون، آموزش کارشناسان و بهره‌برداران و ترویج یافته‌های کشاورزی به عرصه تولید از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی و انتشار کتب، دستنامه و سایر روش‌های ترویجی نیز در قالب معاونت آموزش و ترویج کشاورزی سازمان با همکاری مراکز مدیریت و هماهنگی ترویج در سازمان‌های جهادکشاورزی استان‌ها در سطح کشور انجام می‌شود.

رئیس سازمان در ادامه به بیان وظایف اصلی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی پرداخت و افزود: این سازمان به‌طور خلاصه دارای ۸ وظیفه کاربردی مهم است از جمله پژوهش، تولید فناورانه، (مانند تولید واکسن، سرم، معرفی ارقام جدید گیاهی ، دامی، آبزیان و غیره)، مدیریت ذخایر ژنتیکی، ثبت و کنترل کیفی ، پایش منابع، آموزش و ترویج که هرکدام از این حوزه‌ها طیف وسیعی از تنوع و گستردگی زمینه‌های کاری را شامل می‌شود.

وی وظیفه ثبت و کنترل کیفی نهاده‌هایی از جمله بذر و سم و غیره را از مأموریت‌های مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال برشمرد و افزود: براساس قانون ثبت ارقام گیاهی که در سال ۸۲ به تصویب رسیده است، مؤسسه‌ای تحت عنوان ثبت و گواهی بذر و نهال تأسیس شد که این مؤسسه با همکاری شرکت‌های فعال این حوزه، بذور و نهال تولید شده را ثبت و شناسنامه‌دار می‌کنند؛ شناسنامه‌دار بودن ارقام گیاهی به معنی اصالت و سلامت محصولات است و پروتکل سختگیرانه‌ای دارد.

دکتر بازرگان با بیان این که پایش منابع در بخش کشاورزی در حوزه‌های وسیعی از جمله مراتع، جنگل، شیلات و پایش منابع آبزیان توسط این سازمان انجام می‌شود، تصریح کرد: برای مثال مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی این سازمان علاوه‌بر معرفی ارقام جدید آبزیان مانند میگوی وانامی که به تازگی معرفی شده است با پایش ذخایر آبزیان کشور براساس گشت‌های کشتی های پایش ذخایر دریایی در شمال و جنوب، تاریخ صید را مشخص می‌کند.

وی مشارکت در سیاستگذاری در بخش کشاورزی را از دیگر وظایف سازمان تحقیقات نام برد و افزود: این سازمان با داشتن حدود ۱۰ هزار کارمند و ۲ هزار عضو هیأت علمی در تلاش است با اجرای پروژه‌های تحقیقاتی کاربردی در کنار وزارت جهاد کشاورزی در مواجه با مسائل کلان بخش کشاورزی راهکارهای لازم را در سطح ملی ارائه کند.

معاون وزیر در سازمان تحقیقات، با تأکید بر این که سالانه نزدیک به ۴ هزار پروژه تحقیقاتی در سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی اجرا می‌شود، تصریح کرد: این تحقیقات بیشتر مسأله‌محور است و در پاسخ به مسائل روز بخش کشاورزی تعریف می‌شود؛ ماهیت پروژه‌ای پژوهشی این سازمان به‌دلیل این که از جنس ساختن و افتتاح کردن نیست قابل رویت نیست، با وجود این که توفیقات چشمگیری برای بخش کشاورزی به همراه داشته است.

وی این سازمان را هسته نوآوری و پشتیبانی فنی بخش کشاورزی نام برد و بیان داشت: سازمان تحقیقات کشاورزی در زمینه معرفی ارقام جدید گیاهی زراعی باغی و …، مکانیزاسیون، روش‌های نوین آبیاری، تدوین نقشه‌های خاک، نقشه‌های سیل‌خیزی و شناسایی ظرفیت‌های جنگل‌ها و مراتع توفیقات خوبی داشته است.

دکتر بازرگان با اشاره به حوزه وسیع کارکردهای سازمان تحقیقات تصریح کرد: این سازمان دارای ۳۰۰ ایستگاه تحقیقاتی، اراضی و آزمایشگاه‌های مختلف در سراسر کشور است که در مراکز تحقیقاتی استانی با دیسپیلین‌های متعدد گیاهپزشکی، خاک و آب و غیره به امر تحقیقات مشغول هستند.

وی با بیان این که سازمان تحقیقات از ۱۰ سال گذشته ارتقای مشارکت با بخش خصوصی را در دستور کار داشته است، تصریح کرد: سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در حال حاضر دارای ۲۰ مرکز رشد است و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را در دستور کار دارد. همچنین اخیراً با تصویب مصوباتی مربوط به تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان توسط اعضای هیأت علمی، شاهد رشد نفوذ یافته‌های پژوهشی به عرصه هستیم.

این مقام مسئول همچنین به تأسیس پارک علمی و فناوری تخصصی کشاورزی در آینده نزدیک خبر داد و بر توسعه ارتباطات علمی بین‌المللی تأکید کرد.

وی در ادامه به پیشرفت‌های کشورهای هند و چین در فناوری‌های جدید بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: ارتباط با این کشورها می‌تواند در پیشرفت و ارتقای مسیر فناوری و نوآوری بخش کشاورزی کشورمان مفید باشد.

لزوم هم‌افزایی برای ارتقای توان فناورانه کشور در زنجیره تولید، تأمین و صادرات محصولات کشاورزی

در ادامه مراسم، رئیس مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری با بیان این که هدف از انعقاد این تفاهمنامه، هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های فی‌مابین به منظور ارتقای توان فناورانه کشور و رفع نیازهای فناورانه زنجیره تولید، تأمین و صادرات محصولات کشاورزی در تحریم‌های موجود است، ابراز امیدواری کرد؛ با امضای این تفاهمنامه و همکاری‌های لازم بتوان، در بخش کشاورزی و منابع طبیعی برای تأمین امنیت غذایی کشور گام‌های مثبتی برداشت.

دکتر سیروس وطن‌خواه مقدم با بیان اینکه مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری در سال ۱۳۶۲ با عنوان دفتر بررسی‌ها و مطالعات علمی و صنعتی نخست‌وزیری به منظور ارائه مشاوره علمی و صنعتی به دستگاه‌های اجرایی کشور ایجاد شد و از آن زمان تاکنون، در ادوار مختلف و به فراخوار شرایط کشور، پیگیر رفع مسائل بوده است، اظهار داشت: هم اکنون در راستای شتاب‌گیری پیشرفت کشور، این مرکز ضمن ارتقای فعالیت‌های گذشته، محورهای رفع گلوگاه‌های فناورانه تولید ملی، توسعه همکاری‌های بین‌المللی و رصد و ترویج فناوری‌های نوپدید و آینده‌ساز را در دستور کار خود قرار داده است و در قالب مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری در مسیر کمک به فرآیند توسعه فناوری کشور و گسترش همکاری‌های داخلی و بین‌المللی حرکت و فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، امر رصد و شناسایی فناوری‌های نوین در جهان را با هدف رفع نیازهای مهم و راهبردی کشور انجام می‌دهد، افزود: در راستای این تفاهمنامه رصد و شناسایی فناوری‌های موردنیاز بخش کشاورزی و پشتیبانی و حمایت لازم از انجام اقدامات ضروری در خارج از کشور از سوی این مرکز صورت می‌پذیرد.

وطن‌خواه مقدم با اشاره به بهره‌برداری از ظرفیت‌های بین‌المللی در کشور‌های روسیه، چین، هند و اتریش برای ارتقا و توسعه فناوری در کشور گفت: دفاتر منطقه‌ای این مرکز با هدف شناسایی و جذب فناوری به بنگاه‌های تولیدی داخل کشور آمادگی دارند تا به‌عنوان پل ارتباطی فی مابین طرف‌های داخلی و خارجی اقدام کنند.

رشد شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به آینده‌پژوهی مشاغل کشاورزی

در ادامه این مراسم، دکتر جوادی معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات با اشاره به سوابق همکاری سازمان با همکاری‌های ریاست جمهوری، آینده‌پژوهی مشاغل کشاورزی را از جمله زمینه‌های همکاری مشترک برشمرد که می‌تواند سهم مؤثری در رشد شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی داشته باشد و از این طریق به رفع وابستگی واردات در زمینه‌های سم و بذر هیبرید و نهادها کمک مؤثر به بخش کشاورزی کند.

لزوم تسریع در عملیاتی کردن موارد مورد توافق تفاهم‌نامه ارتقای توان فناوران کشور

دکتر رضائی معاون امور زیستی مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری نیز در این جلسه با بیان این که امنیت غذایی یکی از چالش‌های مهم است که امروزه باید در اولویت کار قرار گیرد، خواستار سرعت عمل و عملیاتی کردن موارد مورد توافق طرفین برای رفع چالش‌های موجود در بخش کشاورزی شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.