حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 22 شعبان 1445 Saturday, 2 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4414 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
انتقال یارانه‌ از کالا به افراد با اجرای طرح مردمی‌سازی نظام یارانه‌ها
20 اردیبهشت 1401 - 14:46
شناسه : 11590
9
دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی گفت: با اجرای طرح مردمی‌سازی نظام یارانه‌ها و اصلاح نرخ قیمت‌ها، یارانه‌ها حذف نمی‌شود، بلکه هدفمند شده و از روی کالا که ناعادلانه توزیع می‌‌شد، کوچ کرده و به افراد انتقال می‌یابد.
ارسال توسط : منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در گفتگوی زنده از شبکه خبر پیرامون ارایه جزئیات بیشتر از اجرای طرح مردمی‌سازی نظام یارانه‌ها و اصلاح نرخ قیمت‌ها با بیان این که با شروع دولت سیزدهم یکی از موضوعات اساسی و محوری در دولت، حمایت از تولید کنندگان داخلی بود، گفت: در بحث کشاورزی و تأمین و تولید کالاهای اساسی، نگاه دولت بر حمایت از تولید داخل، رفتن به سمت خودکفایی و تغییر نحوه پرداخت یارانه‌ها و عادلانه کردن آن‌ها به سمت حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده بود.

وی افزود: در این راستا نشست‌ها و مشاوره‌های فراوانی از ابتدای دولت با اتحادیه‌ها، ذی‌نفعان، ذی‌مدخلان و اجزای مختلف بخش کشاورزی انجام گرفت تا این که با صحبت ریاست محترم جمهوری در شب گذشته این فرآیند شروع شد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که از سال گذشته در حمایت از تولید، کشت قراردادی گندم در سطح ۲۵۰ هزار هکتار را در کشور آغاز کرده‌ایم، بیان داشت: برنامه‌ریزی شده است که در سال ۱۴۰۱، ۲ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی گندم ما تحت کشاورزی قراردادی قرار گیرد تا به کشاورز ما براساس قرارداد؛ کود، سم، بذر و بیمه بدون پرداخت پول، انجام گیرد و او بتواند به کشاورزی‌اش بپردازد و این باعث افزایش تولید و حمایت از تولید است.

به گفته وی، در بحث برنج هم ۴۰ هزار هکتار برنج تاکنون از شالی‌کاران کشور تحت کشت قراردادی قرار گرفته و به آن‌ها نهاده‌ها بدون پرداخت وجه داده شده تا حوزه کشاورزی مورد تقویت قرار گیرد.

دکتر ساداتی‌نژاد با بیان این که افزایش قیمت خرید گندم، نشان‌دهنده حرکت دولت و وزارت جهاد کشاورزی به سمت حمایت از بخش کشاورزی است، بیان کرد: اوضاع جهانی، کمبود غذا در دنیا و افزایش بی‌محابای قیمت در دنیا بعضاً تا بالای ۸۰ درصد، شرایطی را ایجاد کرده که اوضاع امنیت غذا باید پایدار بماند و دولت‌ها دغدغه‌مند شده‌اند تا غذای مردم خود را حفظ کنند.

وزیر جهاد کشاورزی به آغاز بحث مردمی‌سازی یارانه‌ها و توزیع عادلانه آن با صحبت‌های ریاست محترم جمهوری اشاره و خاطرنشان کرد: در این طرح یارانه حذف نمی‌شود، بلکه یارانه‌ها هدفمند می‌شود و از روی کالا که ناعادلانه توزیع می‌‌شد، کوچ کرده و بر روی افراد می‌نشیند.

به گفته وی، افراد بر اساس دهک‌های اجتماعی و براساس شرایط اقتصادی‌ای که تحلیل شده، منتفع می‌شوند، بنابراین این طرح، یک فرآیند مردمی کردن یارانه و یک فرایند توزیع عادلانه یارانه‌ها برای اقشار مختلف مردم است.

دکتر ساداتی‌نژاد با بیان این که تا قبل از این، شاید بالاترین ضرر در ارز ترجیحی به حوزه کشاورزی وارد شده است، گفت: در دنیا یارانه‌های کشاورزی وجود دارد، که به تولیدکننده، مصرف‌کننده یا زنجیره تولید داده می‌شود اما در کشور ما بر اساس سیاست بد اتخاذ شده در گذشته، یارانه به واردکننده تعلق می‌گرفته است.

به گفته وی، بر این اساس، منابع مالی به جای این که به سمت سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و تولید بیاید، به سمت وارد کننده‌ها رفت و این باعث شد که شرایط کشاورزی ما از سمت تولید داخل فاصله بگیرد که امیدواریم با این اتفاق و سیاست‌گذاری‌هایی که در حوزه حمایت از تولید و تولید کننده انجام شده است، شاهد ارتقای تولید داخلی و حفظ و ارتقای امنیت غذایی در کشور باشیم.

دکتر ساداتی‌نژاد با بیان این که با اعلام رئیس جمهور از دیشب فرایند طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها آغاز شده است و در دهک‌های مختلف، یارانه به حساب مردم واریز شده است، اظهار کرد: این پول فعلا در حساب مردم غیرقابل برداشت است.

وی افزود: از آنجا که نگاه دولت این بود که هر کاری را با اطلاع‌رسانی به مردم انجام ‌‌دهد، این فرایند شروع شده، و به‌ حمدالله ما هیچ مشکلی در تأمین کالاهای اساسی نداریم و تمهیدات لازم انجام شده و مردم عزیز هیچ دغدغه‌ای در جهت تأمین کالا نداشته باشند.

مقام عالی وزارت تصریح کرد: براساس اطلاعیه‌های رسمی که از ستاد مردمی‌سازی یارانه‌‌ها از امروز انجام می‌گیرد، مردم در جریان فرایند آن قرار می‌گیرند و قاعدتاً تغییراتی در قیمت کالاها با حذف ارز ترجیحی وجود دارد چرا که بالاخره افزایش قیمت جهانی بسیار زیادی را ما به دلیل شرایط و اتفاقات جهانی داریم و بنابراین سقف قیمتی را برای اینکه بازار قابل کنترل و نظارت باشد، اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش اختیارات تعزیرات برای کنترل بازار، با اعلام سقف قیمت‌ها، تعزیرات هم کارش را به خوبی انجام می‌دهد، لذا بر اساس اطلاعیه‌هایی که از طریق آن ستاد به اطلاع مردم خواهد رسید، این قیمت‌ها اعلام می‌شوند و کنترل بر روی بازار هم انجام خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص حوزه بازار روغن نیز گفت: هیچ مشکلی در تأمین روغن خوراکی نداریم و جلساتی با مدیران عامل کارخانجات گذاشته شده و روغن خام در اختیارشان قرار گرفته است و کارخانجات روغن الان سه شیفت در حال تولید هستند.

وی افزود: با نرخ‌های جدیدی که از طرف ستاد اعلام می‌شود، بازار آرامش خود را حفظ می‌کند و البته جبران آن هزینه‌هایی هم که افزایش پیدا می‌کند، به نحوی تأمین شده و به حساب افراد ریخته شده و دغدغه‌ای از این بابت هم وجود ندارد.

دکتر ساداتی‌نژاد تصریح کرد: به اندازه کفایت کالا وجود دارد و از مردم درخواست می‌کنم که با عنایت، توجه، همراهی و همدلی در اجرای این طرح کمک کنند و امیدوارم با همکاری مردم این طرح به خوبی انجام گیرد زیرا برای انجام این کار، باید حفظ آرامش بازار را همه با هم داشته باشیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.