حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 12 شوال 1445 Saturday, 20 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4531 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
انعقاد تفاهم‌نامه‌ای برای حل یکی از ابرچالش‌های بخش کشاورزی ایران
11 شهریور 1400 - 9:47
شناسه : 8845
8
تفاهم‌نامه همکاری حمایت همه‌جانبه از تولید، اشتغال مولد و تقویت زنجیره‌های تولید و ارزش افزوده محصولات کشاورزی میان استانداری کرمان، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، سازمان جهاد کشاورزی منطقه جنوب کرمان، اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران، شرکت بازرگانی تعاونی کشاورزی و اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی ایران مبادله گردید.
ارسال توسط : منبع : داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، این تفاهم‌نامه در سفر مهندس سیدمحمد موسوی، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به استان و دیدار با دکتر زینی‌وند، استاندار کرمان به امضا رسید. با توجه به اهمیت فراوان این موضوع در تماسی با مهندس موسوی که در حال بازدید از استان کرمان می‌باشد، نقطه نظرات وی را جویا شدیم که در ادامه درج می‌گردد.

مهندس موسوی در ابتدای سخنان خود گفت: در طول سالیان متمادی، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های بعد از تولید انواع محصولات کشاورزی کشور، بازاریابی و بازاررسانی محصولات سیب‌زمینی، پیاز و گوجه‌فرنگی مازادبر نیاز منطقه و بعضاً کشور، در منطقه جنوب کرمان بوده است که به‌ویژه به علت عدم توسعه زیرساخت‌ها و صنایع تبدیلی و با حدود 1.5 میلیون تن تولید در منطقه، منجر به خرید تضمینی و یا حمایتی دولت و بعضاً امحاء گسترده محصولات خریداری شده، می‌شده است؛ به‌طوری‌که در بهار سال‌جاری نیز حدود 50 هزارتن پیاز خریداری شده در این منطقه و استان هرمزگان امحاء شد و حتی این موضوع موجب آزردگی خاطر مقام معظم رهبری نیز گردید.

وی افزود: بنده به محض پذیرش مسئولیت این سازمان در تیرماه (صدور حکم اصلی از 1400/5/10) طی جلسه‌ای با استاندار کرمان (در اوایل تیرماه) و بررسی کارشناسی و فنی و اقتصادی مشترک موضوع با عوامل ذیربط و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی‌بر جمایت از تولید، پشتیبانی و رفع موانع این ابرمانع تاریخی کشاورزان عزیز منطقه و تحقق برنامه‌ها و اولویت‌های وزیر جهاد کشاورزی با بسیج ظرفیت‌های قانونی، اجرایی و حمایتی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و اتحادیه‌های سراسری تعاون روستایی، تعاونی تولید و بازرگانی تحت پوشش، راه‌حل راهکار مشترک را در قالب تفاهم‌نامه فیمابین استانداری کرمان و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به شرح ذیل مبادله و با توکل به خدای بزرگ، عزم، تلاش و باور همه‌جانبه جهت رفع این مانع بزرگ اقدام نمودیم و انشاالله با مشارکت کشاورزان عزیز و حمایت دولت مردمی و وزیر محترم جهاد کشاورزی این مشکل را برای همیشه حل خواهیم کرد.

شایان ذکر است براساس این تفاهم‌نامه شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی ایران سالانه نسبت به اجرای کشاورزی قراردادی محصولات سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی و پیاز در سطح ۳ هزار هکتار از اراضی منطقه، خرید توافقی سالانه ۱۰۰ هزار تن گوجه‌فرنگی سیب‌زمینی و پیاز توسط اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران و اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی ایران اقدام خواهند کرد.

خرید توافقی و صادرات سالانه ۵۰ هزار تن گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز توسط شرکت بازرگانی تعاونی کشاورزی، احداث یک واحد مرغداری گوشتی به ظرفیت یک میلیون قطعه در جیرفت توسط اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

همچنین شرکت بازرگانی تعاون کشاورزی ایران، اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران و اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی ایران نسبت به احداث کارخانه‌های (صنایع تبدیلی، سورت، بسته‌بندی و فرآوری) محصولات پیاز، گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی اقدام خواهد شد.

طبق این تفاهم‌نامه اصلاح الگوی کشت و تأمین و ترویج اقام مرغوب و مناسب فرآوری و صادرات، پشتیبانی و تأمین تسهیلات بانکی و مکان‌یابی و واگذاری زمین مناسب برای استقرار صنایع موصوف به‌عهده سازمان جهاد کشاوزی منطقه جنوب کرمان گذاشته شده است.

استانداری کرمان نیز متعهد شده تا پیگیری‌های لازم برای صدور مجوزهای قانونی و حمایت و پشتیبانی جهت تأمین تسهیلات بانکی و واگذاری زمین موردنیاز اجرای تفاهم‌نامه داشته باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.