حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4524 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
ایران، رتبه چهارم تولید علم در جهان
19 بهمن 1400 - 18:10
شناسه : 10632
9
نایب رئیس و دبیر کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی از کسب رتبه چهارم جهانی ایران در زمینه تولید علم خبر داد و گفت: در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو،‌‌‌ ۱۶ شرکت در حوزه کشاورزی و ۱۱ محصول در این حوزه ثبت و نماد نانو مقیاس را دریافت کرده‌اند.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی سازمان تحقیقات
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، محسن جهانشاهی با حضور در برنامه زنده صبحگاهی «در انتهای الوند» شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران، ضمن برشمردن اهم اولویت‌ها و برنامه‌های این کمیته، بر نقش ویژه مؤسسه‌های تحقیقاتی و محققان سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در ارتقای ضریب نفوذ نانو در کشاورزی کشور و تأمین امنیت غذایی تأکید کرد.

وی با اشاره به تاریخ پیدایش نانو در جهان و ایران بیان داشت: کمیته فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی هم زمان با تشکیل ستاد نانو در دفتر فناوری‌‌‌های ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴ راه‌اندازی شد و عمده تمرکز برنامه‌های آن در دهه ۹۰ در حوزه ترویج، آموزش و برگزاری کنفرانس‌‌‌ها بوده است که برنامه ریزی برای تقویت آن به روزرسانی شده است.

دبیر کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به اهم اولویت‌های ستاد نانو، یادآور شد: حوزه سلامت، آب و محیط زیست و انرژی از اولویت‌‌‌های مهم ستاد نانو است که در ده ساله گذشته تاکنون در این زمینه‌‌‌ها خوب کار شده است.

وی دیدار اعضای ستاد نانو با مقام معظم رهبری را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: مقام معظم رهبری در این دیدار خطاب به اعضای ستاد نانو، با بیان این که رسوخ نانو در کشاورزی باید از اولویت‌‌‌ها باشد، فرمودند: ما اولویت ویژه‌ای را برای کاربرد نانو فناوری در کشاورزی قائل می‌شویم چرا که غذای مردم وابسته به کشاورزی است و یک صنعت فراگیر محسوب می‌شود.

جهانشاهی با بیان این که از ابتدای دهه ۹۰، پژوهش و تولید تعدادی از محصولات در حوزه فناوری نانو دیده شده، تصریح کرد: در این راستا تا به امروز گام‌‌‌های خوبی برداشته شده است. طبیعی است وقتی جمعیت با این رشد پیش می‌رود باید از فناوری‌‌‌های نوین در دو حوزه مطلوب استفاده کنیم و در این بین، افزایش بهره‌وری و جلوگیری از ضایعات دو بحث بسیار کلیدی است.

وی برنامه‌های کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی را مورد اشاره قرار داد و افزود: برنامه‌هایی از قبیل افزایش ماندگاری گندم پس از برداشت تا شش ماه در سیلوها با استفاده از نانو ذرات زیستی هوشمند، تولید سموم زیستی فرموله‌ شده نانو امولسیونی با ماندگاری دوساله، بسته‌بندهای نانو دوستدار محیط زیست از ضایعات کشاورزی، سیلوهای پلاستیکی نانویی جهت حفظ گندم زیر آب، تولید نانوسموم آهسته‌رهش، تصفیه پساب‌‌‌های مختلف‌‌‌ با استفاده از فناوری نانو برای کشاورزی، نانوداروها و نانو واکسن‌‌‌ها‌‌‌ در حوزه دام و طیور در دست انجام است که امیدواریم بتوانیم با کمک همه عزیران و حضور تیم جدید‌‌‌ تا سال ۱۴۰۴ نویدبخش اخبار بسیار خوب برای مردم عزیز ایران باشیم.

نایب ‌رییس کمیته نانو وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن مروری بر تاریخ شکل‌گیری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بیان داشت: تقریباً ۲ هزار نفر عضو هیأت‌ علمی که تعداد ۵۵ نفر استاد تمام‌ و بیش از‌‌‌ ۳۰۰ نفر دانشیار در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی حضور دارند که این آمار هم از منظر کمیت و هم از منظر کیفیت فاخر است. تفاوتی که وزارت جهادکشاورزی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارد این است که عمده محققان و پژوهشگران این وزارتخانه، محققان مهارتی و میدانی‌اند. هم در حوزه تولید علم دستی بر آتش دارند و هم در حوزه فناوری و صنعت و بازار. بخش زیادی از فعالیت‌‌‌های انجام‌ شده در وزارت جهاد کشاورزی دسترنج خود محققان این وزارتخانه است اگر چه از یافته‌‌‌های علمی دانشگاه‌‌‌ها هم بهره‌‌ می‌بریم.

وی تصریح کرد: ما در دانشگاه‌‌‌های تراز اول کشوری، دانشجوی دانا تربیت می‌کنیم لزوماً دانایی مساوی با توانایی نیست؛ در حالی که توانایی از جنس فناوری است. در همان وزارت علوم‌‌ می‌بینید زنجیره‌‌ای از دانشگاه‌‌‌های مهارتی هم دارید و دانشجویانی که در این دانشگاه‌‌‌ها تربیت‌‌ می‌شوند به تعبیر مقام معظم رهبری ، به آنها دانش‌آموخته پنجه‌ ماهر‌‌ می‌گویند؛ دانش و توانایی در مراکز تحقیقات وزارت جهادکشاورزی تجمیع شده است و اعضای هیأت علمی و محققانی که در این مراکز فعالیت‌‌ می‌کنند همه نخبگانی هستند که هم روی مرز دانش حرکت‌‌ می‌کنند و هم پنجه ‌ماهرند.

این مسئول گفت: در وزارت جهاد کشاورزی مؤسسات، مراکز تحقیقاتی، پژوهشگاه‌ها و انجمن‌های علمی زیادی وجود دارد تلاش‌‌‌های خوبی نیز تاکنون صورت گرفته که بسیار خوب است اما کافی نیست و ما امیدوارم در برنامه‌‌ای که در دست تدوین داریم تا افق ۱۴۰۴ بتوانیم به اهداف عالیه وزارت جهاد کشاورزی و نظام برسیم.

جهانشاهی عملکرد وزارت جهادکشاورزی در حوزه تولید علم و فناوری را مطلوب ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: تولید علم، حلقه اول زنجیره ارزش است و ما باید به سمت فناوری، صنعت و بازار برویم. اما برای رفتن به سمت صنعت و بازار همت بلندی می‌طلبد و احساس می‌کنم با تیم جدید به‌ ویژه حضور وزیر جهادکشاورزی و معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی؛ رویکرد بسیار مثبتی به مباحث فناوری‌های نوین وجود دارد که گام های خوبی نیز برداشته شده است.

دبیر کمیته نانو وزارت جهاد کشاورزی گفت: مأموریت ما این است که با تولید علم و تبدیل آن به فناوری، صنعت و بازار، نتیجه این تولید علم را در سفره مردم ببینیم و این برنامه‌‌ای است که در گام اول تا افق ۱۴۰۴ بر آن اهتمام خواهیم داشت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.