حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4524 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
ایران در آستانه خودکفایی مجدد در تولید شکر
20 مرداد 1400 - 17:30
شناسه : 8518
6
دبیر انجمن کارخانجات قند و شکر با بیان اینکه نگران مزارع نیشکر که تحت تأثیر بحران آب قرار دارند هستیم، گفت: کشور در آستانه خودکفایی مجدد در حوزه شکر قرار دارد.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری مهر
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، بهمن دانایی، دبیر انجمن کارخانجات تولیدکننده قند و شکر، درباره مباحث مطرح شده مبنی‌بر آسیب دیدن تولید چغندرقند به‌دلیل خشکسالی گفت: خوشبختانه امسال مشکل خاص و نگران‌کننده‌ای در حوزه تولید چغندرقند نداریم.

وی با اشاره به اینکه سطح زیرکشت چغندر بهاره امسال حدود ۱۰۰ هزار هکتار بوده است، افزود: با شرایط موجود امیدوار هستیم به ارقام برآورد شده در این زمینه دست یابیم.

دبیر انجمن کارخانجات تولیدکننده قند و شکر با بیان اینکه سطح زیرکشت چغندر پاییزه نیز بیش از ۲۰ هزار هکتار بوده است، اضافه کرد: حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن چغندر پاییزه امسال در کشور تولید شد که از این محل حدود ۱۶۰ تا ۱۶۵ هزار تن شکر تولید می‌شود و این رقم بسیار خوبی است.

دانایی اضافه کرد: سال گذشته میزان تولید چغندر پاییزه ۹۴۰ تا ۹۵۰ هزار تن بوده است.

این فعالی بخش خصوصی تصریح کرد: اگر اتفاق خاصی نیفتد ۵.۵ میلیون تن چغندر بهاره برداشت می‌کنیم که از این رقم حدود ۷۰۰ هزار تن شکر تولید می‌شود و مجموع شکر استحصالی از چغندر پاییزه و بهاره به حدود ۹۰۰ هزار تن خواهد رسید.

وضعیت تولید نیشکر نگران‌کننده است

وی تأکید کرد: آنچه مایه نگرانی شده تولید نیشکر است که به‌دلیل خشکسالی و بحران آب در استان خوزستان به شدت آسیب دیده است.

دبیر انجمن کارخانجات تولیدکننده قند و شکر با بیان اینکه کشت نیشکر به خوبی انجام شده بود و مشکلی در این حوزه نداشتیم اضافه کرد: چالش آبی که در استان خوزستان به وجود آمد باعث شد در این حوزه دچار مشکل شویم و در مقاطعی این مسئله، تولیدکنندگان را به شدت آزار داد که در پی این اتفاقات نامه‌های زیادی را به وزرای نیرو و جهاد کشاورزی نوشتیم و خواستار رسیدگی به این مسئله شدیم.

دانایی ادامه داد: به دنبال مذاکرات انجام شده، وزیر جهاد کشاورزی به مسئله ورود کرد و خوشبختانه مقداری آب برای مزارع نیشکر تخصیص داده شد که اگر چه اتفاق خوبی بود اما برای جبران بحران ایجاد شده کافی نبوده است.

وی با اشاره به اینکه کشت‌هایی که زیر سد دز هستند به شدت وضعیت بحرانی دارند و در معرض خطر قرار گرفته است، گفت: به‌عنوان مثال در کشت و صنعت کارون که بزرگترین تولیدکننده شکر سفید کشور است مزارع خشک شده و متأسفانه تا چشم کار می‌کند نی‌های خشک شده را می‌بینیم. به‌همین جهت ما بسیار نگران تولید نیشکر در سال‌جاری هستیم.

دانایی با بیان اینکه آبی که به مزارع کشت و صنعت کارون می‌رسد از سد دز وارد رودخانه دز و از آنجا وارد مزارع کارون می‌شود، گفت: متأسفانه کشاورزانی که در بالادست کارون قرار دارند بیش از سهمیه، آب برداشت کرده‌اند و این مسئله سبب شده که آبرسانی به کشت و صنعت کارون ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه برداشت نیشکر از اول آبان ماه آغاز می‌شود گفت: اگر در پاییز بارندگی اتفاق بیفتد می‌توان به احیای بخشی از مزارع تا حدود زیادی امیدوار بود. ضمن اینکه ما خواستار رسیدگی فوری مسئولان مربوطه به وضعیت مزارع زیرکشت نیشکر هستیم.

دانایی با اشاره به اینکه کشت و صنعت کارون بزرگترین کارخانه تولیدکننده شکر سفید کشور است، گفت: برآورد می‌شد امسال ۱۸۰ هزار تن شکر توسط این کشت و صنعت تولید شود و هدف‌گذاری برای سال بعد ۲۰۰ هزار تن شکر بود که با وضعیت ایجاد شده، این پیش‌بینی به ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تن کاهش یافته است.

دبیر انجمن کارخانجات تولیدکننده قند و شکر با بیان اینکه پیش‌بینی ما در حوزه تولید نیشکر ۶ میلیون تن نی است، ادامه داد: برخی حدود ۷.۵ میلیون تن تولید نیشکر را برآورد می‌کنند که در این صورت ۷۵۰ هزار تن شکر از محل تولید نیشکر استحصال خواهد شد.

امسال ۱.۷ میلیون تن شکر در کشور تولید می‌شود

دانایی تصریح کرد: در این صورت تولید شکر کشور در سال‌جاری به یک میلیون و ۶۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن می‌رسد که این رقم به تولید سال ۹۶ که ۲ میلیون و ۱۵ هزار تن شکر در کشور تولید کردیم بسیار نزدیک است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی‌بر اینکه نیشکر محصولی بسیار آب بر است و کشت آن در استانی مانند خوزستان منابع آب را به شدت تهدید می‌کند و عده‌ای خواستار عدم کشت این محصول و جایگزینی مارچوبه و کنجد به جای آن هستند گفت: با این نظریه به شدت مخالف هستم. سطح زیرکشت نیشکر در استان خوزستان ۸۷ هزار هکتار است و پیش از کشت نیشکر، این زمین‌ها کاملاً مرده بودند.

دانایی اضافه کرد: سرمایه‌گذاران ورود کردند و با شست و شوی این زمین‌ها، شوری آنها را از بین بردند که این منجر به احیای اراضی و در نتیجه کشت نیشکر شد.

دبیر انجمن کارخانجات تولیدکننده قند و شکر تأکید کرد: اکنون که این مزارع احیا شده عده‌ای بحث عدم کشت نیشکر را مطرح می‌کنند در حالی که اگر این اتفاق بیفتد اراضی نیشکر از بین می‌رود و محصول دیگری نیز آنجا کشت نخواهد شد ضمن اینکه ۵ تا ۶ واحد از کارخانجات نیشکر در جنوب اهواز واقع شده که نزدیک خلیج است و اگر آنجا کشت نیشکر انجام نشود آب وارد خلیج و بعد از آن دریای عمان می‌شود و از دسترس ما خارج خواهد شد.

دانایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اگر پاییز و زمستان امسال بارندگی خوبی داشته باشیم عواقب خشکسالی جبران می‌شود، گفت: در غیر این صورت ما آثار ناشی از خشکسالی امسال را در سال‌های آتی خواهیم دید و این مسئله روی تولید چغندرقند نیز تأثیر مستقیم خواهد داشت.

مافیای شکر با سرکوب نرخ ارز، شکر ارزان وارد می‌کردند

وی همچنین با اشاره به افزایش سرسام‌آور قیمت جهانی شکر تصریح کرد: زمانی در کشور ارز ارزان قیمت برای واردات شکر اختصاص می‌دادند و در کنار این مسئله قیمت جهانی نیز پایین بود. بنابراین شکر ارزان قیمت وارد و عنوان می‌کردند که واردات مزیت بیشتری نسبت به تولید داخل دارد در حالی که این مزیت را با سرکوب نرخ ارز ایجاد کرده بودند.

دبیر انجمن کارخانجات تولیدکننده قند و شکر با اشاره به اینکه خوشبختانه در سال ۹۸ ارز ترجیحی شکر حذف و ارز نیمایی جایگزین آن شد، افزود: در کنار این اتفاق شاهد افزایش قیمت جهانی شکر نیز بودیم و این مسائل باعث شده که هم اکنون قیمت شکر وارداتی ۲ هزار و ۵۰۰ تومان گران‌تر از تولید داخلی باشد به‌طوری‌که هم اکنون قیمت شکر وارداتی کف کارخانه ۱۵ هزار تومان در هر کیلوگرم و قیمت شکر داخلی بین ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار تومان است.

محمود حجتی به کوتاه کردن دست مافیای واردات کمک بزرگی کرد

دانایی با اشاره به فعالیت مافیای شکر در حوزه واردات این محصول طی سال‌های گذشته گفت: خوشبختانه ما موفق شدیم این مافیا را از بین ببریم و محمود حجتی، وزیر سابق جهاد کشاورزی کمک بسیار زیادی به از بین بردن این مافیا کرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون تولید داخل دارای مزیت شده است اضافه کرد: طی ۲ سال اخیر شکر جزو معدود کالاهایی است که بازار آن با ثبات نسبی مواجه بوده البته قیمت این کالا سال گذشته حدود ۶ هزار و ۵۰۰ تومان بود و امسال به حدود ۱۲ هزار تومان رسید که این اتفاق به دو دلیل رخ داد. اول اینکه ارز ترجیحی از واردات حذف و ارز نیمایی جایگزین آن شد همچنین قیمت خرید تضمینی چغندرقند نسبت به پارسال ۱۰۷ درصد افزایش پیدا کرد و قیمت چغندر ۷۰ درصد نرخ تمام شده تولید شکر را تشکیل می‌دهد.

حداکثر قیمت شکر فله برای مصرف‌کننده ١۵ هزار تومان و شکر بسته‌بندی ١۶ هزار و ۵٠٠ تومان است

دبیر انجمن کارخانجات تولیدکننده قند و شکر اضافه کرد: با این حال شکر جزو کالاهایی بوده که بازار آرامی داشته و هم اکنون مباحثی مبنی‌بر اینکه در برخی فروشگاه‌ها عرضه این محصول کم است مطرح می‌شود که عامل این اتفاق نیز کم کارهای دستگاه‌های نظارتی است و کارخانجات نمی‌توانند مراکز خرده‌فروشی را هم کنترل کنند.

دانایی تأکید کرد: قیمت شکر درب کارخانه حدود ۱۲,۵۰۰ تومان است بنابراین باید به دست مصرف‌کننده نهایی با قیمت ۱۵ هزار تومان برسد. البته قیمت شکر بسته‌بندی یک کیلوگرمی ۱,۵۰۰ تومان به خاطر بسته آن بیشتر است و باید با قیمت ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان به درست مصرف‌کننده برسد.

دبیر انجمن کارخانجات تولیدکننده قند و شکر با بیان اینکه بهره‌برداری اصلی ما در حوزه چغندرقند از نیمه شهریور شروع می‌شود، گفت اگر اتفاق خاصی نیفتد تا اردیبهشت و خرداد سال ۱۴۰۱ نیاز به واردات حتی یک کیلوگرم شکر هم نداریم و نگرانی نیز در حوزه تأمین وجود ندارد.

مصرف شکر در داخل کاهش یافت/در آستانه خودکفایی مجدد هستیم

وی درباره اینکه آیا می‌توان گفت کشور بار دیگر در آستانه خودکفایی تولید شکر قرار گرفته است، اضافه کرد: مصرف شکر در داخل کشور کاهش پیدا کرده به‌طوری‌که ما قبلاً به صورت ماهیانه در پاییز و زمستان ۱۴۰ هزار تن، ایام عید ۲۲۰ هزار تن و در تیر، مرداد و شهریور ۲۱۰ هزار تن نیاز به شکر داشتیم. در حالی که هم اکنون شکری که به بازار عرضه شده و نیاز را برطرف کرده ۱۵۰ هزار تن بوده است و بازار بیش از این کشش ندارد.

دانایی با اشاره به اینکه بنابراین ۶۰ هزار تن کاهش مصرف را در این فصل داشتیم افزود: صنایع مصرف‌کننده شکر تولیدشان به شدت کاهش پیدا کرده چرا که هم قدرت خرید مردم کاهش یافته و هم صادرات آنها افت کرده است. ضمن اینکه مردم نیز مانند گذشته نمی‌توانند شیرینی و شکلات خریداری کنند. اگر غیر از این بود و مصرف شکر مانند گذشته در ایام تابستان به ۲۱۰ هزار تن می‌رسید هم اکنون با انفجار بازار این کالا مواجه بودیم.

دبیر انجمن کارخانجات تولیدکننده قند و شکر اضافه کرد: بنابراین تولید ما به اندازه مصرف شده و می‌توان گفت در حوزه شکر بار دیگر به خودکفایی رسیده‌ایم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.