حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 7 شوال 1445 Monday, 15 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4511 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
ایران ظرفیت صادرات ۲ تا ۵ هزار تن بذر ذرت را دارد
18 مرداد 1400 - 18:03
شناسه : 8481
4
معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی: معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی با پیش‌بینی اینکه در سال جاری ۸ تا ۱۰ هزار تن بذر هیبرید ذرت در کشور تولید خواهد شد، گفت: در حال حاضر ظرفیت صادرات ۲ تا پنج هزار تن بذر ذرت را به کشورهای همسایه به‌ویژه ترکیه داریم.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، «صمد مبصّر» در این‌باره اظهار داشت: هزینه تولید بذر در ایران کمتر از اغلب کشورهای همسایه است و از سوی دیگر زیرساخت‌های فنی کشور برای صدور گواهی‌نامه‌های بین‌المللی مانند OECD و گواهی نارنجی ISTA فراهم است و صادرات بذر از ایران می‌تواند به اقصی نقاط دنیا انجام شود.

مبصّر با اذعان به اینکه صادرات بذر از نظر ثبت قانونی و تجاری‌سازی و همچنین سازگاری و رقابت با ارقام تولیدی در کشور مقصد باید فرآیند سه تا چهار ساله را طی کند، گفت: با این حال تاکنون ۲۰۰ تن بذر هیبرید ذرت به کشورهای عراق، آذربایجان و ترکمنستان صادر شده است.

وی پیش‌بینی کرد: بخشی از بذرهای ذرت موجود در انبارها به‌عنوان ذخایر استراتژیک نگهداری و بخشی دیگر با تلاش تولیدکنندگان بذر و پشتیبانی وزارت متبوع، صادر شود.

این مقام مسوول درباره ارقام جدید ذرت نیز اظهار داشت: سال ۹۹ نزدیک به ۷۷ درصد کشت بذر ذرت، از رقم ۷۰۴ بود و مابقی کشت با ۱۵ رقم دیگر انجام شد، اما امسال سطح کشت رقم ۷۰۴ از ۷۷ درصد به ۶۰ درصد کاهش یافته است، زیرا این رقم قدیمی است و برای افزایش سهم ارقام جدید برنامه‌ریزی شده است.

وی اذعان داشت: بذر ذرت به‌طور عمده در ماه‌های اردیبهشت و خرداد کشت و برداشت از مزارع بذری در ماه‌های شهریور و مهر انجام می‌شود و حجم بسیار محدودی نیز تولید بذر در خوزستان به‌صورت کشت تابستانه و در اواخر تیرماه انجام می‌شود.

مبصّر، تعداد شرکت‌های مجاز تولید بذر ذرت در ایران را ۱۸ شرکت عنوان کرد و گفت: این شرکت‌ها باید صادرات مازاد تولیدات خود را در برنامه کاریشان بگنجانند.

برنامه‌ریزی کشت سه هزار و ۳۰ هکتار بذر

معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی با توجه به کاهش سطح کشت ذرت به‌دلیل خشکسالی و موجودی ذخایر بذر ذرت از سال ۹۹، امسال کشت سه هزار و ۳۰ هکتار بذر هیبرید ذرت برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: این برنامه برای کشت ۱۶ رقم بذر هیبرید است که ۱۱ رقم آن منشاء داخلی و پنج رقم دیگر دارای منشاء خارجی هستند.

مبصّر اظهار داشت: با توجه به پیش‌بینی ذخیره هشت تا ۱۰ هزار تنی بذر هیبرید ذرت از سال قبل در انبارهای سرد، مشکلی برای تأمین بذر سال ۱۴۰۱ نداریم.

وی با اشاره به کشت ۴۰۰ هزار هکتار ذرت در سال گذشته، گفت: امسال سطح کشت ذرت به علت خشکسالی، حدود ۳۰۰ هزار هکتار پیش‌بینی شده است.

معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، سطح تولید بذر هیبرید ذرت در سال ۹۹ را پنج هزار و ۴۶۶ هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: از این سطح ۱۸ هزار و ۲۳۸ تن بذر تولید شد که پس از ارزیابی‌های کیفی، ۱۷ هزار و ۱۵۵ تن آن گواهی و نزدیک به یک هزار و ۸۰۰ تن به دلیل غیراستاندارد بودن از چرخه بذری خارج شد.

وی با بیان اینکه مزارع بذر ذرت در استان‌های اردبیل، البرز، مرکزی، قزوین، کرمانشاه، خراسان رضوی و خوزستان احداث شده‌اند، گفت: حدود ۸۰ درصد سطح زیرکشت بذر هیبرید ذرت در استان اردبیل و در منطقه مغان و ۲۰ درصد مابقی در سایر استان‌ها است.

مبصّر افزود: سال گذشته نیز در این مزارع ۱۶ رقم بذر هیبرید کشت شد که ۱۴ رقم آن هیبرید سینگل کراس و ۲ رقم نیز هیبرید تری‌وی کراس بودند.

وی توضیح داد: سال ۹۹ با توجه به همکاری‌های خوب بین سازمان حفظ نباتات کشور، مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی و مؤسسه تحقیقات خاک و آب با مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در بهبود تغذیه و حفاظت از مزارع تولید بذر، سال خوبی برای تولید بذر ذرت بود به‌طوری‌که عملکرد این مزارع ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از میانگین سنوات قبل ارزیابی شد.

معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، نیاز بذر ذرت برای کشت در سطح ۴۰۰ هزار هکتار را حدود ۱۳ تا ۱۵ هزار تن عنوان و خاطرنشان کرد: سال ۹۹ بیش از نیاز کشور بذر هیبرید ذرت تولید شد و از این رو مقرر شد چهار تا پنج هزار تن از بذرهای تولیدی برای کشت در سال ۱۴۰۱ در انبارهای سرد نگهداری شوند و علاوه‌بر این ذخیره استراتژیک بذر ذرت، به‌دلیل کاهش سطح کشت ذرت در سال ۱۴۰۰ بر اثر خشکسالی، کاهش ذخایر آب پشت سدها و کاهش دبی چاه‌های آب و به دنبال آن کاهش کشت بذر ذرت در سال‌جاری، در کل موجودی انبارها به حدود هشت هزار تن رسیده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.