حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 23 شعبان 1445 Sunday, 3 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4419 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
برگزاری مراسم تکریم و معارفه سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور
05 تیر 1401 - 14:22
شناسه : 12651
4
مراسم تکریم و معرفی سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با حضور وزیر جهاد کشاورزی، معاون توسعه و منابع وزارتخانه و مسئولان و مدیران اداره کل این سازمان در کشور به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
ارسال توسط : منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، سرپرست جدید سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در این مراسم گفت: ما متولی امنیت زیستی کشور هستیم و امنیت زیستی حلقه اتصال میان امنیت ملی و غذایی است.

عباسعلی نوبخت با بیان این که بر اساس نقشه‌ها و مدل‌سازی‌های بین‌المللی سازمان توسعه عمران ملل متحد (UNDP) ایران جزو کشورهایی است که به دلیل تغییرات اقلیمی و خشکسالی در سال ۲۰۲۵ با بحران شدید آب مواجه می‌شود و در سال ۲۰۴۰ به نهایت حد بحران شدید آب می‌رسد، اظهار داشت: ما سربازان نظام و متولی امنیت زیستی کشور هستیم و با همراهی و مشارکت و استفاده از تجربیات و دانش مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی اثبات می‌کنیم که ایران در سال ۲۰۴۰ دچار بحران شدید خشکسالی نخواهد شد.

وی افزود: برای حفظ و صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی باید عملکرد و تمهیدات‌مان را در زمینه آبخیزداری افزایش دهیم و از تمام ظرفیت‌های موجود کشور برای تقویت پوشش گیاهی جنگل‌ها و مراتع با کاربری خاص خودشان استفاده کنیم.

نوبخت ذخایر طبیعی و پوشش گیاهی را زیربنای اقتصادی هر کشور خواند و تصریح کرد: براساس مطالعاتی که در زمینه پایداری منابع طبیعی توسط تشکل‌ها، نهاد توسعه عمران ملل متحد و مراکز تحقیقاتی انجام شده، ضروری است برای مدیریت خشکسالی برنامه‌ریزی شود.

جنگل‌های زاگرس تأمین کننده ۴۰ درصد آب کشور

وی درباره اهمیت جنگل‌ها و پوشش گیاهی در حفظ منابع آبی کشور اذعان داشت: از ۳۰ میلیون هکتار عرصه‌های زاگرس، نزدیک به ۶ میلیون هکتار آن جنگل است و این جنگل‌ها تأمین کننده ۴۰ درصد آب کشور می‌باشند.

سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور افزود: استان‌های پایین‌دست زاگرس برای آن که بتوانند کشاورزی موفقی داشته باشند نیاز دارند پوشش گیاهی این منطقه به درستی حفظ شود و این در حالی است که از ۶ میلیون هکتار جنگل زاگرسی نزدیک به ۱.۲ میلیون هکتار آن به دلایل مختلف از جمله تغییرات آب و هوایی و تغییراتی که انسان‌ها در زیرآشکوب این جنگل‌ها ایجاد کرده‌اند با مشکلاتی همچون خشکیدگی بلوط و هجوم آفات درگیر هستند.

وی ادامه داد: جنگل‌های زاگرس این توان را دارند که به طور میانگین یک هزار متر مکعب آب را در سال به تدریج جذب، تولید و آزاد کنند و این ظرفیت در پوشش گیاهی البرز به طور متوسط ۱۵۰۰ متر مکعب آب در سال است.

نوبخت با اشاره به این که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در سال‌های گذشته کارش را به درستی انجام داده است، گفت: عوامل انسانی از جمله احداث سد در بالادست و میان بندها، حفر چاه در اراضی پایین دست و استفاده از آب چشمه‌سارها برای تأمین آب شهرک‌های مصنوعی و صنعتی و توسعه روستاها بر تغییر پوشش گیاهی تأثیر گذارده‌اند.

وی درباره روند تغییرات در عرصه‌های منابع طبیعی کشور اظهار داشت: در آغاز برنامه چشم‌انداز ۲۰ ساله، مناطق بحرانی برای ریزگردها ۶ میلیون هکتار بوده و اکنون به نزدیک ۱۴ میلیون هکتار رسیده است.

سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ادامه داد: تعداد استان‌های بیابانی ما از ۱۴ مورد در آغاز برنامه چشم انداز ۲۰ ساله اکنون به حدود ۲۱ استان افزایش یافته است.

وی با شاره به این که برنامه چشم انداز ۲۰ ساله در سال ۱۴۰۴ به پایان می‌رسد، تصریح کرد: زمان زیادی برای ما باقی نمانده و باید برای تحقق اهداف سازمانی و برنامه‌های وزیر جهاد کشاورزی تلاش کنیم و عملکردمان به گونه‌ای باشد که دلسوزان این کشور راضی و مردم در آرامش زندگی کنند.

ممیزی ۶.۴ میلیون هکتار از مراتع کشور

در این مراسم همچنین رئیس پیشین سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با ارایه گزارشی از عملکرد دو ساله خود گفت: ظرف این مدت با برنامه‌ریزی و اقدامات صورت گرفته در حوزه مرتع ۶.۴ میلیون هکتار ممیزی انجام شده و امسال ممیزی عرصه‌های مرتعی تمام می شود و این در حالی است که ظرف سه سال قبل از آن کل ممیزی مراتع در سطح ۲.۷ میلیون هکتار بوده است.

مسعود منصور افزود: طی سال ۹۹ تا۱۴۰۰ بیش از ۱۱۵ هزار هکتار گیاهان دارویی در مراتع کشور توسعه یافته و از مرتعداری بر دامداری صرف به مرتعداری تلفیقی تغییر ایجاد کرده‌ایم.

وی شناسایی ۶۱۶ هزار هکتار ذخیره گاه جنگلی، توسعه ۱۴۰ هزار هکتار جنگلکاری، ایجاد ۹۰ پارک و ۳۷ نهالستان، توسعه زراعت چوب در سطح بیش از ۳۲ هزار هکتار و استحصال ۳ میلیون متر مکعب چوب اجرای کاداستر در سطح ۸۷ میلیون هکتار از اراضی ملی را از جمله اقدامات در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری طی دو سال اخیر و در دوران مدیریت خود عنوان کرد.

منصور اضافه کرد: سال گذشته نیز ۱۰۰ هزار هکتار آبخیزداری با مشارکت فعالان و ۸۵ هزار هکتار بیابانزایی با مشارکت حوزه صنعت، معدن و حمل و نقل انجام شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.