حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 7 شوال 1445 Monday, 15 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4511 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
بهبود ۴.۳ میلیارد دلاری تراز تجاری بخش کشاورزی
17 فروردین 1400 - 12:59
شناسه : 6992
8
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: وزیر جهاد کشاورزی، گفت: تراز تجاری بخش کشاورزی و غذای کشور از منفی ۶ میلیارد و ۷۶۷ میلیون دلار در سال ۹۸ به منفی دو میلیارد و ۴۶۳ میلیون دلار در سال گذشته ارتقاء پیدا کرد.
ارسال توسط : منبع : خانه ملت
پ
پ

You are hacking your site، دکتر کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه) در تشریح وضعیت نهاده‌های دامی، کشاورزی و پروتئینی کشور، گفت: شاید مهمترین بخشی که در کشور مطرح است بخش زراعی است که حدود ۷۰ درصد آن را گندم تشکیل داده است این در حالی  است که تصمیمات خوبی برای گندم صورت گرفته است چراکه شاکله اصلی زراعت ما متکی به تصمیماتی است که برای گندم گرفته شده است.

وی ادامه داد: در حالی در سال ۹۸ حدود ۳۷۵ هزار تن بذر گواهی شده درجه یک در اختیار کشاورزان قرار داده‌ایم که این رقم در سال ۹۹ به ۴۱۳ هزار تن رسید.

وزیر جهاد کشاورزی از طرح جهش تولید در دیم‌زارها به‌عنوان یکی از موفقیت‌های این حوزه یاد کرد و ادامه داد: دیم‌زارها بخش مهمی هستند که کمتر موردتوجه قرار گرفته‌اند؛ پروژه‌ای با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سطح ۶۶۰ هزار هکتار به صورت پایلوت در ۶ استان و ۷۰ شهرستان و در سطح ۷۴ هزار هکتار آغاز شده است.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود با اجرای این پروژه تثبیت شغل، درآمد مناسب برای کشاورزان و تولید ۳۰۰ هزار تن محصول کشاورزی محقق شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به وضعیت تراز تجاری کشور در حوزه کشاورزی طی سال‌های گذشته افزود: تراز تجاری بخش کشاورزی و غذای کشور از منفی ۶ میلیارد و ۷۶۷ میلیون دلار سال ۹۸ به منفی دو میلیارد و ۴۶۳ میلیون دلار در سال گذشته ارتقاء پیدا کرد.

وی با بیان اینکه همچنین سن زدگی برای اولین‌بار به ۳.۳ کاهش یافت، گفت: کشاورزی قراردادی نیز در سال زراعی گذشته از ۹۰ هزار تن به ۲۰۰ هزار تن افزایش پیدا کرد، همچنین گندم از نظر کیفی در سراسر کشور برای نخستین‌بار با تعداد بسیار نمونه مورد ارزیابی قرار گرفت. این در حالی است که هجمه‌ای روی ما بود که کیفیت گندم خوب نیست در صورتی که ۹۲ درصد گندم‌های مورد بررسی قرارگرفته از کیفیت خوبی برخوردار بودند. خرید تضمینی که در سال ۹۸ اتفاق افتاد ۷.۷ میلیون تن بود که در سال ۹۹ به ۸.۵ میلیون تن رسید و پیش‌بینی ما این است که در سال پیش‌رو خرید به ۸.۸ میلیون تن گندم برسد.

دکتر خاوازی با بیان اینکه کشت قراردادی دانه‌های روغنی در سال گذشته را تا ۲۰۰ هزار تن افزایش دادیم، گفت: از مجلس و کمیسیون کشاورزی به‌دلیل تصویب قانون خرید تضمینی تشکر می‌کنم و شما عواید آن را در سال پیش‌رو برای کلزا خواهید دید و تصمیماتی که برای چغندرقند گرفته شده، بسیار حائز اهمیت است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم اضافه کرد: در صورت اجرای طرحی که برای جهش تولید آماده کرده‌ایم به راحتی می‌توان طی ۴ سال قریب به ۸۰۰ هزار تن روغن را در داخل کشور بدون اینکه گندم و دیگر محصولات استراتژیک تحت تأثیر قرار گیرند، تولید کنیم. همچنین یکی از تصمیمات خوبی که در شورای قیمت‌گذاری صورت گرفت، کمک به چغندرکاران کشور بود. اگرچه در سال ۹۸ در حدود ۳.۵ میلیون تن چغندر تولید شد ولی این رقم در سال ۹۹ به حدود ۵.۵ میلیون تن رسید و پیش‌بینی ما این است در سال ۱۴۰۰ این رقم به ۷ میلیون تن برسد که قریب به ۱.۲ میلیون تن فقط شکر از چغندر می‌گیریم و قطعاً در سال پیش‌رو به مرز خودکفایی تولید شکر خواهیم رسید.

وی در رابطه با تولید پنبه نیز توضیح داد در سال ۹۸ مجموعاً ۲۲۲ هزار تن پنبه برداشته کرده‌ایم و در سال زراعی ۹۹ این عدد به ۲۷۰ هزار تن رسید و در سال ۱۴۰۰ آن را به ۳۲۷ هزار تن خواهیم رساند.

دکتر خاوازی درباره وضعیت محصولات پروتئینی تصریح کرد: در تولید گوشت قرمز به ۸۸۱ هزار تن، در تولید شیر به ۱۱ میلیون تن و در تولید مرغ به ۲ میلیون و  ۵۰۰ هزار تن رسیده‌ایم، همچنین مشکلی در تولید تخم‌مرغ و عسل نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی در تشریح دلایل اتفاقات ناگوار بازار مرغ طی دو ماه گذشته توضیح داد: از ابتدای سال گذشته تا بهمن‌ماه جوجه‌ریزی در بهمن‌ماه به بیشترین میزان رسیده است به این معنا که آماری بالاتر از بهمن‌ماه برای جوجه‌ریزی نداشتیم که این امر نیز توسط چند سیستم مختلف به‌طور مثال سامانه سماصط توسط سازمان دامپزشکی و بیمه کنترل می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس اطلاعات میدانی انحراف از جوجه‌ریزی حدود ۱.۳درصد است، گفت: جوجه‌ریزی و تولید به میزان طی ماه‌های گذشته به میزان کافی بوده است و حتی ما با تولیدات کمتری مانند ۹۰ میلیون و ۱۱۰ میلیون نیز مشکلی در بازار نداشتیم، از سوی دیگر از آنجا که قدرت خرید مردم طی ماه‌های گذشته افزایشی نداشته، باید اتفاقات بازار مرغ را در جای دیگری جستجو کرد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه در حال حاضر احتکار و منجمد کردن مرغ در بازار به چشم می‌خورد، تصریح کرد: نیاز تهران به مرغ حدود یک هزار و ۲۰۰ تن است در حالی که در سه شیفت حدود هزار تن بسته‌بندی شد اما ما شاهد تخلفات گسترده در این حوزه هستیم.

دکتر خاوازی با بیان اینکه اتفاقات بازار مرغ موجب شد دولت کارگروهی در راستای حل مشکلات این حوزه تشکیل دهد که مسئولیت آن با وزیر جهاد کشاورزی است، ادامه داد: در ۳ روز کاری با برگزاری جلسات و هماهنگی‌ها توانستیم قیمت‌ها را تا حدودی سامان دهیم، تنها در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی و سیستان و بلوچستان مشکلاتی وجود دارد که برای آن استان معین تعریف شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال ۹۹ در تولید کره خودکفا شدیم، ادامه داد: واردات گوشت به یک چهارم تا یک پنجم رسیده است.

وی اضافه کرد: براساس تصمیم سران سه قوا تمام مسئولیت‌های تجاری در بخش کشاورزی از جمله واردات، صادرات و تنظیم بازار برعهده جهاد کشاورزی نیست، علاوه‌بر این براساس مصوبه هیأت وزیران مسئولیت تنظیم بازار شکر، روغن، برنج، گوشت برعهده جهاد کشاورزی نیست.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه به نمایندگی از دولت از مردم به دلیل اتفاقات بازار مرغ عذرخواهی می‌کنم، ادامه داد: امیدواریم با تشکیل کارگروه مذکور آرامش به کل کشور بازگردد.

دکتر خاوازی وضعیت حوزه باغبانی کشور را خوب ارزیابی کرد و ادامه داد: در حال حاضر حدود ۳۹۰ هزار تن سیب در انبارها وجود دارد. از سوی دیگر ۸۳۰ هزار تن صادرات داشتیم. حدود ۲۷۵ هزار تن پرتقال، ۶۴ هزار تن کیوی در انبارها داریم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: بخش کشاورزی نیز مانند سایر حوزه‌ها رقابتی بوده و متأثر از قیمت کالاهای دیگر است، به صورت میانگین دستمزد روزانه نیروی کار حدود ۴۹ درصد، حمل و نقل ۳۰ درصد و … افزایش داشته است که این امر در قیمت نهایی محصولات کشاورزی اثرگذار است.

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی تمام نهاده‌ها به جز ۴ نهاده از جمله ذرت، کنجاله و دانه‌های سویا با نرخ‌های آزاد تأمین می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.