حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4524 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
به اندازه ۲.۵ ماه ذخیره نهاده دامی داریم
01 خرداد 1400 - 12:00
شناسه : 7562
6
سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ماهانه حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تن مصرف نهاده‌های دامی کشور است که با در نظر گرفتن موجودی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تنی برای حدود ۲ ماه و نیم ذخیره داریم.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش داغ(دیده‌بان امینت غذایی)، حسن عباسی معروفان اظهار کرد: در سامانه بازارگاه چهار قلم نهاده دامی بارگذاری می‌شود و به تولیدکنندگان مختلف بر اساس پروانه نهاده به قیمت مصوب اختصاص می‌یابد و افراد می‌توانند حواله‌های خود را ظرف 48 ساعت دریافت کنند.

وی افزود: قیمت مصوب هرکیلوگرم ذرت 1900 تومان، جو 1800 تومان، کنجاله سویا 3400 تومان و قیمت دانه روغنی سویا که به کارخانه‌های روغن کشی تحویل داده می‌شود 3500 تومان به صورت تحویل در بنادر است.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در ماه‌های گذشته کمبودهایی بابت نهاده‌های دامی در کشور وجود داشت اما اکنون شرایط مناسب است.

به اندازه 2.5 ماه ذخیره نهاده دامی داریم

وی با اشاره به مجموع واردات نهاده‌های دامی بخش خصوصی و دولتی تصریح کرد: بر اساس آمار گمرک میزان ذرت دامی در 9 بندر کشور  2 میلیون و 246 هزار تن است که این رقم منهای بارهایی بوده که بر روی کشتی‌ها و لنگرگاه آماده تخلیه است.

معروفان گفت: میزان ذخایر جو دامی در 7 بندر، 883 هزار تن، کنجاله سویا 664 هزار و 540 تن در بندر امام خمینی (ره) و دانه سویا در 4 بندر حدود 318 هزار تن موجود است؛ مجموع 4 نهاده دامی مصرفی بیش از 4 میلیون و 200 هزار تن است.

وی اظهار داشت: ماهانه حدود 1 میلیون و 700 هزار تن مصرف نهاده‌های دامی کشور است که با در نظر گرفتن این موجودی برای حدود 2 ماه و نیم ذخیره نهاده‌های دامی داریم.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ماهانه 283 هزار تن نیاز به واردات جو دامی داریم که میزان ذخایر ما اکنون 883 هزار تن است و میزان نیاز کشور به کنجاله سویا در هر ماه 300 هزار تن است که در این بخش نیز  664 هزار تن موجودی وجود دارد.

وی گفت: میزان نیاز کشور به دانه سویا نیز 200 هزار تن است که اکنون حدود 318 هزار تن ذخیره داریم و نگرانی بابت تأمین این محصول نیز برای روغن کشی وجود ندارد.

* جزئیات ثبت سفارش و اختصاص ارز واردات نهاده‌های دامی

معروفان اظهار داشت: علاوه بر موجودی ذخایر دانه‌های روغنی در کشور، ثبت سفارس واردات نهاده‌های دامی نیز در حال انجام و روال واردات این نهاده‌ها در جریان است.

وی افزود: بر این اساس برای واردات 4 میلیون و 100 هزار تن ذرت دامی ثبت سفارش صورت گرفته که تأمین کننده نیاز بیش از 4 ماه بعدی است.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: یک میلیون و 562 هزار تن نیز جو دامی ثبت سفارش شده است که روی کشتی، در حال بارگیری یا در حال طی مسیر برای رسیدن به ایران است و در بخش کنجاله سویا 885 هزار تن و دانه سویا 654 هزار تن ثبت سفارش شده است.

وی اظهار داشت: 7 میلیون و 218 هزار تن نهاده‌های دامی در مجموع ثبت سفارش شده است که هنوز به کشور وارد نشده است؛ در حالی که نیاز ماهانه ما یک میلیون به نهاده‌ها یک میلیون و 692 هزار تن است و در مجموع برای حدود 3.5 تا 4 ماه ثبت سفارش انجام شده است.

معروفان با بیان اینکه ماهانه باید 600 میلیون دلار تخصیص ارز برای واردات نهاده‌های دامی داشته باشیم ادامه داد: از ابتدای سال جاری بانک مرکزی حدود 800 میلیون دلار برای واردات نهاده‌های دامی تخصیص داده است و امیدواریم که به زودی نیز برای بارهایی که در بندر داریم، 600 میلیون دلار جدید تخصیص دهد.

* بانک مرکزی اخیرا تخصیص های ارز را به موقع می‌دهد

وی در واکنش داشتن تخصیص روان ارز توسط بانک مرکزی برای واردات نهاده‌های دامی اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت تخصیص ارز بهتر شده است؛ در یک ماه ابتدایی سال همکاری خوبی برای واردات نهاده‌های دامی  وجود نداشت اما اخیراً تخصیص‌ها داده می‌شود.

معروفان در واکنش به اینکه سال گذشته 55 درصد کسری واردات جو وجود داشت و اینکه آیا کسری واردات نهاده‌های دامی از سال گذشته جبران شده است یا خیر، اظهار داشت: در سال گذشته نیز در بخش تأمین نهاده در بازار کسری نداشتیم بلکه در بخش تأمین ذخایر کسری داشتیم اما اکنون ترمیم شده است.

وی افزود: به شرکت پشتیبانی امور دام در سال جاری بیش از 250 میلیون دلار ارز تخصیص یافته و کمبود ذخایر تا حدودی جبران شده  است و بارهای جدیدی نیز در حال واردات بوده به طوری که اکنون می‌توان گفت انبارها پر است.

این مقام مسئول یادآورد شد که حاصل واردات این نهاده، تولید مواد پروتئینی در کشور است به طوری که روزانه بیش از 6 هزار تن مرغ کشتار می‌شود که برابر با مصرف کشور است و کمبودی نداریم. 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.