حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4524 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
تأمین کودهای یارانه‌ای موردنیاز کشت گندم و جو
10 مهر 1400 - 20:22
شناسه : 9300
5
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: کودهای یارانه‌ای موردنیاز کشت گندم و جو سال زراعی جدید توسط این شرکت تأمین شده است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، حمید رسولی در گفت‌وگویی درباره انتشار اخباری طی روزهای اخیر پیرامون تأمین کودهای یارانه‌ای برای کشاورزانی که به تولید گندم و جو مبادرت می‌ورزند، افزود: به‌دنبال تغییر نرخ ارز تخصیصی به کودهای کشاورزی از رسمی به نیمایی از ابتدای سال ۱۳۹۹ و افزایش قیمت کودهای فسفاته و پتاسه، شاهد کم‌مصرفی کودهای مذکور توسط کشاورزان به‌ویژه کشاورزان گندم‌کار بوده‌ایم.

وی اظهار داشت: به منظور افزایش کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی و حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان بخش کشاورزی به‌ویژه کشاورزان گندم‌کار و در راستای تغذیه مناسب اراضی کشاورزی به موجب مصوبات شورای قیمت‌گذاری وزارت متبوع، توافق اولیه فی‌مابین شرکت خدمات حمایت کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی ایران بعمل آمد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تصریح کرد: مطابق این توافق مقرر شد که شرکت خدمات حمایتی کشاورزی نسبت به تأمین و تدارک کودهای یارانه‌ای به‌ویژه کودهای فسفاته و پتاسه اقدام کند و این کودها با معرفی شرکت بازرگانی دولتی ایران از طریق شبکه بزرگ کارگزاران شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بدون دریافت وجه در اختیار کشاورزان گندم‌کار طرف قرارداد با شرکت مذکور قرار داده شود و وجوه کودهای مذکور توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی پرداخت شد.

به گفته وی، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی نیز پس از برداشت و تحویل محصول (گندم و جو) از کشاورزان عزیز، وجوه آن را با کشاورزان مذکور محاسبه و تسویه می‌کند.

رسولی بیان داشت: در سال‌جاری و به منظور مصرف بهینه کودهای فسفاته و پتاسه توسط کشاورزان زحمتکش در راستای سیاست‌های حاصلخیزی خاک، برنامه‌های دیگری از جمله اجرای «طرح کشاورز کارت» با همکاری معاونت زراعت و بانک کشاورزی در دست اقدام است که به زودی در استان‌ها اجرایی خواهد شد.

وی اظهار داشت: مطابق طرح اخیر، بانک کشاورزی با معرفی سازمان‌های جهاد کشاورزی، کارت‌های اعتباری لازم را به کشاورزان مشمول طرح تحویل و کشاورزان نیز از طریق شبکه بزرگ کارگزاران شرکت خدمات حمایتی کشاورزی نسبت به خرید کودهای فسفاته و پتاسه خود اقدام می‌کنند.

مجری طرح خودکفایی کشور در کودهای کشاورزی چشم‌انداز اجرای طرح‌های مذکور را مطلوب ارزیابی و پیش‌بینی کرد که اجرای طرح‌های فوق‌الذکر امکانات مناسبی را در حمایت و تأمین مالی کشاورزان در اختیار ایشان قرار داده و نقش بسزایی در حاصلخیزی خاک خواهد داشت.

گفتنی است؛ طبق آمارها در سال ۹۹، یک میلیون و ۹۹۲ هزار تن کود اوره توسط وزارت جهاد کشاورزی توزیع شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۰۰ هزار تن افزایش داشته است. همچنین سالانه تا ۶۰۰ هزار تن انواع کودهای فسفاته و پتاسه نیز تأمین و توزیع می‌شود.

پیش از این مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در چارچوب طرح خودکفایی کودهای کشاورزی از نهایی شدن پنج طرح بزرگ برای تأمین کودهای فسفات و پتاس موردنیاز و بی‌نیازی از واردات در این زمینه خبر داده بود زیرا بخش قابل توجهی از کودهای فسفات و پتاس کشور وارد می‌شود، بنابراین برای تولید داخلی با مشکل عمده مواد اولیه، محدودیت خاک فسفات و پتاس و کارخانه‌هایی که خاک را متناسب با نیاز کشور تولید کنند روبه‌رو بودیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.