حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 9 شوال 1445 Wednesday, 17 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4524 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
تجاری‌سازی کشاورزی با انتقال دانش و فناوری‌های نوین به عرصه
09 اسفند 1400 - 19:48
شناسه : 10749
5
وزیر جهاد کشاورزی و رئیس هیأت امنای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: برای دستیابی به اقتدار و امنیت غذایی پایدار لازم است بر مبنای علم، دانش و فناوری نوین حرکت کرد و مظهر این مؤلفه‌ها در وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تات است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی سازمان تحقیقات
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد در نخستین نشست هیأت امنای سازمان تات در دولت سیزدهم، با ابراز خرسندی از تشکیل این نشست در ایام پایانی سال، با بیان این که سازمان تحقیقات تاکنون خدمات فراوانی را برای بخش کشاورزی کشور انجام داده است، اظهار داشت: اگر به دنبال کشاورزی تجاری هستیم، کشاورزی باید علمی شود و راه دیگری در این راستا وجود ندارد بنابراین نقش‌آفرین اصلی در این زمینه سازمان تات است که بزرگترین مسئولیت را در این خصوص برعهده دارد و باید دانش و فناوری نوین را به بخش کشاورزی انتقال و اشاعه دهد.

وی به نقش ترویج در نفوذ دانش و فناوری‌های نوین بخش کشاورزی به عرصه اشاره کرد و افزود: هرچه تولید دانش و فناوری داشته باشیم، مادام که خروجی آن را در بخش کشاورزی مشاهده و لمس نکنیم، دانش تولیدی به پول و ثروت تبدیل نمی‌شود؛ البته ترویج در گذشته فراز و فرودهایی داشته است و در حال حاضر نیز تلاش مسئولان سازمان این است که مجدداً ترویج را به دوران طلایی بازگردانند.
وزیر جهاد کشاورزی ضمن تأکید بر پیوند میان نهادهای علمی و حوزه‌های عملیاتی (سطح مزرعه) افزود: حوزه‌های صنعت و بهداشت در این زمینه بسیار خوب عمل کرده‌اند و بالاخص وزارت بهداشت که الگوی موفقی در این زمینه به حساب می‌آید؛ ما نیز با الگوبرداری از نمونه‌های موفق لازم است با در نظر گرفتن مشوق‌هایی سوق دادن فعالیت اعضای هیأت علمی در سطح مزرعه را هدایت کنیم.

وی بر هم‌افزایی میان حوزه‌های تولید دانش و حوزه عملیاتی (سطح مزرعه) در بخش کشاورزی تأکید کرد و افزود: در این راستا لازم است تا یک عضو هیأت علمی حداقل ۶ ماه از سال را در سطح مزرعه فعال باشد و لذا ضرورت دارد تا در این عرصه برای او منافع ایجاد کنیم، به گونه‌ای که فعالیت در میدان و سطوح عملیاتی برای او درآمد و جذابیت داشته باشد.

دکتر ساداتی‌نژاد در این زمینه از هیأت امنای سازمان تات خواست برنامه‌ریزی‌های لازم در جهت تبیین مأموریت هیأت علمی و تحقق اهداف امنیت غذایی پایدار صورت پذیرد.

ایران با اخذ مجوز «ایستا» به جمع صادرکنندگان بذر در جهان پیوست

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز ضمن قدردانی از حضور مقام عالی وزارت در پنجاه و پنجمین جلسه دوره‌ای و اولین جلسه هیأت امنای سازمان تات در دولت سیزدهم با معرفی اعضای هیات امنا، طی سخنانی به معرفی و تشریح فعالیت‌های این سازمان پرداخت.
خیام‌نکویی از پژوهش، آموزش و ترویج به‌عنوان مهمترین مأموریت‌های سازمان تات نام برد و تصریح کرد: این سازمان به دنبال این است که کشاورزی وابسته به منابع و بهره اقتصادی کم و ناپایدار را به سمت کشاورزی دانش‌بنیان، اقتصادی و بهره‌ور سوق دهد و در این مسیر نظام ترویج نقش بسیار با اهمیتی دارد.

وی با اشاره به پیش‌بینی جمعیت آینده کشور در حدود ۱۰۳ میلیون نفر در سال ۲۰۵۰، خاطرنشان ساخت: این امر نیازمند حداقل ۱۸۰ میلیون تن تولیدات بخش کشاورزی است که در حال حاضر ۱۲۵ میلیون تن تولیدات در این بخش صورت می‌پذیرد اما در شرایط محدودیت منابع آبی و آلی در کشور و پایین بودن دانش علمی بهره‌برداران بخش کشاورزی، برای دستیابی به امنیت غذایی پایدار ارتقای ضریب نفوذ دانش و تکنولوژی در عرصه ضروری است.

رئیس سازمان تحقیقات، دستیابی به کشاورزی دانش‌بنیان در کشور را منوط به همراهی و همسو شدن مؤسسه‌ها و مراکز تحقیقاتی زیرمجموعه سازمان تات و دانشگاه‌های کشاورزی با مدیریت اجرایی کلان خواند و گفت: برای دستیابی به امنیت غذایی پایدار از طریق کشاورزی دانش‌بنیان، لازم است تمامی بخش‌های تحقیقاتی، آموزشی، ترویجی و دانش‌بنیان بخش کشاورزی و همچنین مدیریت اجرایی در کشور همسو در مسیر احصا و رفع مشکلات بخش کشاورزی حرکت کنند.

وی با اشاره به تاریخچه کشاورزی در ایران و شکل‌گیری مؤسسه‌های تحقیقاتی بخش کشاورزی اظهار داشت: در حال حاضر ۳۱۴ ایستگاه تحقیقاتی، ۲۰ مؤسسه تحقیقاتی و ۳۴ مرکز استانی در زیرمجموعه سازمان تات فعالیت دارند که از مهمترین مأموریت‌های این سازمان می‌توان به پژوهش، آموزش و ترویج در کنار دیگر مأموریت‌های حاکمیتی اشاره کرد.

خیام‌نکویی با اشاره به تولیدات ۲۵ میلیون تنی تولیدات کشاورزی در سال‌های اول انقلاب اسلامی و افزایش آن به ۱۲۵ میلیون تن در حال حاضر، بیش از ۶۰ درصد این افزایش را ناشی از نفوذ دانش، آموزش و ترویج کشاورزی خواند و افزود: عواملی نظیر نرخ رشد جمعیت کشور و محدودیت منابع توأم با محدویت در افزایش سطح زیرکشت، تلاش برای دانش‌بنیان کردن بخش کشاورزی و ورود دانش به مزرعه را بیش از پیش کرده است.

وی فعالیت‌های سازمان تات از جمله معرفی ۱۰۱۶ رقم اصلاح شده، را مورد اشاره قرار داد و نظارت بر تولید و توزیع نهاده‌های کشاورزی، ارزیابی ذخایر ژنتیکی ماهیان جنوب و شمال کشور، معرفی گونه‌های ماهیان بومی دریای خزر، معرفی نهاده‌های تحقیقاتی در زمینه علوم دامی، حفاظت و بهره‌برداری از منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی کشور را از دیگر حوزه فعالیت این سازمان برشمرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به تولید ۹۵ درصدی واکسن دامی و ۴۵ درصدی واکسن طیور موردنیاز کشور توسط مؤسسه رازی به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های سازمان تات اشاره کرد و گفت: واکسن ضد بیماری کرونای مؤسسه رازی جزو ۳ واکسن برتر دنیا و ۲ واکسن استنشاقی جهان است که تاکنون بیش از ۵ میلیون دز از آن تحویل وزارت بهداشت شده و تا پایان سال ۵ میلیون دز دیگر تحویل می‌شود.

وی از تهیه دستورالعمل ۶۰۰ آفت‌کش تاکنون خبر داد و افزود: اطلاعات پایه خاک و آب کشور که در آن اطلاعات انحصاری خاک، برآورد نیاز سالانه دستورالعمل تغذیه گیاهان زراعی و دستیابی به دانش فنی کودهای زیستی پیش‌بینی شده توسط مؤسسات ذی‌ربط این سازمان تهیه شده است؛ این اطلاعات مجلدهایی است از اطلاعات خاک، آب، جنگل و مرتع در کشور که یکی از بزرگترین دستاوردهای سازمان تات به حساب می‌آید.

خیام‌نکویی ضمن ارائه آماری از مجموع بذور گواهی شده توسط مؤسسه‌های تحقیقاتی سازمان، شرکت‌های تولیدکننده بذر گیاهی را مورد اشاره قرار داد و از پیوستن ایران به جمع صادرکنندگان بذر در جهان با اخذ مجوز «ایستا» خبر داد.

لازم به ذکر است؛ در پنجاه و پنجمین جلسه هیأت امنا، ۱۲ دستور جلسه مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.