حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 24 شعبان 1445 Monday, 4 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4420 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
تجهیز بیش از ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی آبی کشور به سامانه‌های نوین آبیاری
06 تیر 1401 - 10:29
شناسه : 12675
4
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در کشور تاکنون بیش از ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی آبی به انواع سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شده‌اند که حدود ۳۰ درصد از اراضی آبی را شامل می‌شود.
ارسال توسط : منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)،دکتر فریبرز عباسی که به منظور بازدید از پروژه‌های آب و خاک شهرستان‌های شبستر، مرند، جلفا و خداآفرین به آذربایجان شرقی سفر کرده است، در حاشیه بازدید از مجتمع کشت و صنعت شهید سلیمانی ارس – نگین آب‌بر سبز در شهرستان خداآفرین در گفتگو با خبرنگاران گفت: رویکرد اصلی ما در توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، توسعه روش‌های با راندمان بالا مثل تیپ و انواع روش‌های موضعی است که در کشور وجود دارد، به دلیل اینکه این روش‌ها بیشترین راندمان آبیاری را داخل مزرعه دارند و در صورتی‌که خوب بهره‌برداری شوند، می‌توانند بالای ۹۵ درصد راندمان آبیاری در داخل مزرعه داشته باشند به همین دلیل ما بیشترین حمایت و کمک‌های بلاعوض دولتی را از همین روش‌ها انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: روش دیگری که از تسهیلات خوب دولتی برخوردار است و جزو روش‌های با راندمان بالاست که برای بعضی از مناطق کاربرد دارد ماشین‌های آبیاری مثل لینیرها و سنترپیوت‌ها هستند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: خوشبختانه در حوزه سامانه‌های نوین آبیاری با وجود این که یک تکنولوژی جدید و وارداتی بود، به درجه‌ای رسیده‌ایم که خدمات فنی مهندسی را در این حوزه به کشورهای همسایه و خارج از کشور صادر می‌کنیم.

به گفته وی، تا یکی دو سال پیش ۹۵ درصد از لوازم و تجهیزات سامانه‌های نوین آبیاری تولید داخل بود و حدود ۵ درصد واردات داشتیم که خوشبختانه در دو سال اخیر با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی آن ۵ درصد را هم که عمدتاً شامل ۳ قطعه اصلی مثل دستگاه‌های فیلتراسیون، قطره‌چکان‌های پی‌سی، الکتروگیربکس‌ها در ماشین‌های آبیاری بود، با کمک صنعت‌گرهای داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی تولید داخل کردیم که در برخی موارد تأییدیه‌های نهایی‌شان را از مراکز ذی‌ربط در داخل کشور گرفته‌اند و در بعضی موارد نیز در حال اخذ تأییدیه‌های مربوطه هستند و به ‌محض اینکه این تأییدیه‌ها نهایی شود، از واردات این چند قطعه‌ای هم که به‌صورت محدود وارد می‌شوند جلوگیری خواهیم کرد.

دکتر عباسی اضافه کرد: ۱۸ شرکت وارد کننده در حوزه سامانه‌ها وجود دارد که مجوز آنها به صورت ۶ ماهه تمدید می‌شود، به محض نهایی شدن و تاییدیه تولیدات داخلی و اطمینان کمی و کیفی این قطعات، واردات ممنوع خواهد شد.

اجرای پروژه‌های شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور ۹۸ درصد پیشرفت دارد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در ادامه سفر خود و در حاشیه بازدید از کانال پایاب سد خداآفرین در روستای صفرلوی شهرستان خداآفرین و بخشی از اراضی بلوک ۱۰ پروژه ۴ هزار هکتاری لاریجان در گفتگو با خبرنگاران، از پیشرفت ۹۸ درصدی اجرای پروژه‌‌های شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور به وسعت ۱۸ هزار و ۷۴۰ هکتار در استان آذربایجان شرقی خبر داد.

وی افزود: تنها یکی دو قطعه مربوط به حوزه کشاورزی به بهره‌برداری نرسیده است که یکی از آنها پروژه یکانات به مساحت ۲۴۰۰ هکتار است که حدود یکهزار و ۴۰۰ هکتار آن در دو هفته آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و برنامه‌ریزی‌های لازم برای تکمیل و به بهره‌برداری رساندن حدود هزار هکتار مابقی هم تا ۳ یا ۴ ماه آینده انجام شده است.

وی با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی در سایر اراضی و نواحی به ‌خصوص نواحی پایاب سد خداآفرین، بخش اعظم کار را انجام داده و به بهره‌برداری رسیده است، افزود: برای بهره‌برداری کامل از پایاب سد خداآفرین در بخش‌هایی که تاکنون به بهره‌برداری نرسیده است‏، منتظر تأمین آب از طرف شرکت آب منطقه‌ای و وزارت نیرو هستیم، که با جلسات مشترکی که خواهیم داشت این موضوع پیگیری می‌شود که هر چه زودتر آب وارد کانال خداآفرین شود که سایر اراضی که به بهره‌برداری نرسیدند در این زمان به بهره‌برداری برسند.

دکتر عباسی تصریح کرد: اراضی که تاکنون به شبکه‌های فرعی مجهز شده و توسعه یافته‌اند، براساس برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌های دقیق قبلی بین دستگاه‌های متولی از جمله وزارت جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت نیرو بوده و قطعاً آب اراضی توسعه یافته، به‌ صورت مطمئن تأمین می‌شود.

به گفته وی، اگر وزارت نیرو منابع آب جدیدی هم تخصیص دهد‏، در آینده امکان تجهیز شبکه‌های فرعی آن از طرف وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود و برنامه‌ریزی لازم برای اجرای شبکه‌های فرعی آن اراضی هم وجود دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک، با بیان این که در اراضی توسعه یافته، حق‌آبه‌ از قبل پیش‌بینی و به‌ صورت مطمئن تأمین‌ شده است، خاطرنشان کرد: در اراضی برخی نواحی که برای آن برنامه‌ریزی‌های اولی شده‏، اما توسعه کمی یافته‌اند، شاید یکی از دلایل، عدم اطمینان از تامین آب است و به همین خاطر در برخی نواحی سطوح کم شده اما آنچه که توسعه یافته، تامین منابع آب به صورت مطمئن است.

وی افزود: اگر در آینده هم تشخیص داده شود که منابع آب بیشتری وجود دارد، امکان تجهیز شبکه‌های فرعی‌ از طرف وزارت جهاد کشاورزی وجود خواهد داشت.

فاز اول شبکه آبیاری اراضی دشت یکانات به زودی به بهره‌برداری می‌‌رسد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی همچنین در جمع خبرنگاران در شهرستان جلفا، با اشاره به بازدید از پروژه‌های طرح شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور در استان گفت: خوشبختانه پروژه یکانات از پیشرفت خوبی برخوردار است و حدود هزار و ۴۰۰ هکتار از این پروژه دو هزار و ۴۰۰ هکتاری، تا دو تا سه هفته آینده عملیات اجرایی آن به اتمام و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: حدود هزار هکتار دیگر از این پروژه باقی مانده است که مقرر شد بعد از بررسی‌های کارشناسی لازم در استان، تکمیل این پروژه انجام شود و به وزارت جهاد کشاورزی و معاونت آب و خاک تحویل داده شود که در اولین فرصت تکمیل آن را هم برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری لازم را انجام خواهد شد.

دکتر عباسی به بازدید خود از مناطق مختلف شهرستان شبستر و پروژه‌های آب و خاک به خصوص قنوات و طرح‌های آبخیزداری این شهرستان اشاره و بیان کرد: در این بازدید مباحث تامین آب شهرستان و مسائل مطرح شده آن مورد بررسی قرار گرفت‏، مسوولان استانی در خصوص بهبود و بازسازی و مرمت قنوات، کمک‌ها و انتظاراتی را دارند که با توجه به بررسی‌های انجام شده این انتظارات به حق است و با توجه به اینکه درصد زیادی از قنوات آذربایجان شرقی، در شهرستان‌های شبستر و مرند هستند، قول داده شد که در بازسازی و مرمت قنوات اعتبارات لازم بیش از گذشته، تامین شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.