حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 7 شوال 1445 Monday, 15 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4511 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
تدوین برنامه بذری و پشتیبانی فنی طرح جهش تولید در دیمزارها
22 شهریور 1400 - 14:54
شناسه : 9003
6
رییس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور از تدوین برنامه بذری و پشتیبانی فنی طرح پنج ساله برای جهش تولید در مزارع دیم خبر داد.
ارسال توسط : منبع : پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ(دیده‌بان امنیت غذایی)، خشنود علیزاده افزود: در این برنامه پنج ساله سطح قابل توجهی از مزارع دیم زیر کشت ارقام جدید با دستورالعمل‌های زراعی مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم می‌رود.

وی گفت: ما برای اجرای این برنامه نیاز بذری و طبقات مختلف بذر در اراضی دیم را پیش‌بینی کرده‌ایم.

علیزاده اضافه کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم در این برنامه کشت ۴ میلیون هکتار گندم دیم هدفگذاری شده که برای پوشش بذری حداقل ۴۰ درصد از این سطح به حدود ۳۲۴ هزار تن بذر گواهی شده نیاز است.

وی ادامه داد: طبقات بذری پرورشی ۱ و ۳ و مادری مورد نیاز برای این منظور در گندم، جو و محصولات جایگزین نیز پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شده که با مشارکت بخش خصوصی قابل تأمین است.

وی  با بیان این که تولید هسته‌های بذر دیم نیاز به آبیاری مطمئن دارد، بر ضرورت تکمیل و توسعه زیرساخت‌ها در ستاد و مراکز همکار این مؤسسه تأکید ورزید.

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در همین حال گفت: عملیات اجرایی جهش تولید در دیمزارها با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و وزارت جهاد کشاورزی از سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در شش استان آغاز شده و به تمام استان‌های دیم‌خیز کشور تسری می‌یابد.

وی با اشاره به این که مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در سال ۱۳۹۹ رتبه نخست انتقال فناوری به بخش خصوصی در بین ۲۱ مؤسسه تحقیقات کشاورزی و مراکز ملی را بدست آورد، اذعان داشت: در حال حاضر ۶۱ قرارداد فعال با بخش خصوصی در زمینه انتقال فناوری بذر گندم، حبوبات، دانه‌های روغنی و علوفه دیم داریم.

وی، افزایش مشارکت بخش خصوصی و انعقاد قراردادهای تکثیر بذر تمام محصولات زراعی دیم با شرکت‌های فعال را از سیاست‌های این مؤسسه در راستای افزایش نفوذ ارقام جدید و برنامه جهش تولید در عرصه‌های دیم عنوان کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.