حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 15 ربيع أول 1443 Thursday, 21 October , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1640 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
تدوین برنامه جامع تنوع زیستی جهان برای سال ۲۰۵۰
19 مرداد 1400 - 16:30
شناسه : 8497
بازدید 119
0
مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی از ارائه برنامه جامع تنوع زیستی جهان از ۲۰۲۰ تا سال ۲۰۵۰ در آینده نزدیک خبر داد.
ارسال توسط : منبع : ایانا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، اسکندر زند مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی در آیین بزرگداشت روز جهانی تنوع زیستی و اولین جشنواره ملی منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی که امروز سه‌شنبه در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: کنوانسیون تنوع زیستی با سه هدف حفاظت از تنوع زیستی، تضمین بهره‌وری پایدار از تنوع زیستی و اجزا آن و تضمین تسهیم عادلانه مزایای پس از بهره‌برداری در دنیا تشکیل شد که ۱۰ زیر مرجع اعم از بسیج منابع، روابط بین‌الملل، بازوی مشورتی، ارتباط آموزش، آگاهی بخشی عمومی، تنوع زیستی ساحلی و دریایی به روش سنتی، مناطف حفاظت شده، استراتژی جهانی برای حفاظت و رده‌بندی را دارا است که حدود ۱۰۰ نفر از متخصصین در این مرجع مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به برنامه‌های ۱۰ سال گذشته در دنیا برای تنوع زیستی افزود: برنامه تنوع زیستی جهان ۵ راهبرد و ۲۰ هدف داشت که ایبِس که یکی از مجامع بین‌المللی متخصص در زمینه تنوع زیستی است، این ۲۰ هدف را ارزیابی کرده است که شامل آگاهی کامل مردم جهان از تنوع زیستی تا ۲۰۲۰، لحاظ شدن ارزش‌های تنوع زیستی در گزارشات تا ۲۰۲۰، حذف مشوق‌های مضر، اقدام برای تولید و مصرف پایدار در تمام سطوح، صفر شدن نابودی زیستگاه‌های طبیعی و جنگل‌ها تا سال ۲۰۲۰، پایدار شدن بهره‌برداری از ذخایر، مدیریت پایدار کشاورزی، آبزی‌پروری و جنگلداری، کاهش آلودگی‌ها، شناسایی گونه‌های مهاجم و اولویت‌بندی مسیر عبور آنها، به حداقل رسیدن فشار عامل انسانی بر روی زیست بوم‌ها، رسیدن مناطق حفاظت شده به ۱۷ درصد و ساحلی به ۱۰ درصد تا ۲۰۲۰، جلوگیری از انقراض گونه‌های در معرض انقراض تا ۲۰۲۰، حفظ تنوع زنتیکی موجودات، احیای زیست بوم‌های ارائه‌دهنده خدمات اساسی تا ۲۰۲۰، افزایش انعطاف‌پذیری زیست‌بوم‌ها و اجرای پروتکل ناگویا، اجرای اقدام استراتژی ملی در تمام کشورها و توجه به دانش مرتبط با تنوع زیستی است اما در سطح جهانی هیچ یک از این اهداف به‌طور کامل محقق نشده است.

زند با بیان این که امروز مسئله حفاظت و توسعه مطرح است، خاطرنشان کرد: حفاظت برای پایداری توسعه به وجود آمده اما زیاده خواهی بشر باعث شده است که این توسعه پایدار نشود.

وی افزود: تنوع زیستی با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال زوال است و فشار ناشی از کاهش تنوع زیستی در حال افزایش است.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی تصریح کرد: براساس گزارشات سال ۲۰۱۹، ۸.۵ میلیون گونه در جهان شناسایی شده که یک میلیون گونه‌ از این موجودات کره زمین در معرض تهدید است. از دست رفتن تنوع زیستی از اَبَر چالش‌های فراروی جهان است.

وی با اشاره به برنامه‌های جهانی تنوع زیستی برای سال ۲۰۳۰ عنوان کرد: رونوشت اولیه این برنامه برای تمام کشورها ارسال شده تا نظرات خودشان را برای کنوانسیون تنوع زیستی ارسال کنند که در ایران هم در شهریورماه نظرات کارشناسان ارائه خواهد شد و در آبان‌ماه این برنامه‌ها نهایی می‌شود.

زند افزود: در این برنامه آمده،‌ لازم است اقدامات سیاستی سریعی در سطوح جهانی و ملی به منظور تغییر مدل‌های اقتصادی، اجتماعی و مالی صورت پذیرد، توقف روند از دست رفتن تنوع زیستی در ۱۰ سال آینده اتفاق بیفتد، اکوسیستم‌های طبیعی را تا ۲۰ سال آینده احیا کنیم و زندگی همگام با طبیعت تا سال ۲۰۵۰ هدف‌گذاری شده است.

وی ادامه داد: اهداف کلان این برنامه‌ها تا سال ۲۰۵۰، شامل ایجاد یکپارچگی در اکوسیستم، کاهش ۵۰ درصدی خطر انقراض گونه‌ها، حفظ ۱۷ درصدی تنوع ژنتیکی در تمام گونه‌ها، تسهیم عادلانه استفاده از منابع ژنتیکی، کاهش ۵۰ درصدی گونه‌های مهاجم، کاهش ۳۰ درصدی آفتکش‌ها، حذف زباله‌های پلاستیکی و کشاورزی پایدار است.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی ابراز امیدواری کرد: بتوانیم با این اهداف به زندگی هماهنگ با طبیعت برسیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.