حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 27 جماد أول 1445 Saturday, 9 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4118 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
تغییرات قیمت گوشت سفید و قرمز
15 مهر 1399 - 17:13
شناسه : 4472
8

آخرین آمار از تغییرات قیمت انواع گوشت از این حکایت دارد که گوشت مرغ بیشترین میزان افزایش قیمت را داشته و نسبت به سال گذشته بالغ‌بر ۳۰ درصد گران شده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایسنا، چندی پیش بود که مرکز آمار گزارشی از وضعیت تورم در شهریورماه منتشر […]

ارسال توسط :
پ
پ

آخرین آمار از تغییرات قیمت انواع گوشت از این حکایت دارد که گوشت مرغ بیشترین میزان افزایش قیمت را داشته و نسبت به سال گذشته بالغ‌بر ۳۰ درصد گران شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایسنا، چندی پیش بود که مرکز آمار گزارشی از وضعیت تورم در شهریورماه منتشر کرد و نشان داد که تورم در سه شاخص ماهانه، نقطه به نقطه و سالانه رو به افزایش رفته است؛ به‌طوری‌که تورم در ۱۲ ماه منتهی به شهریور به ۲۶ درصد رسید و نسبت به مردادماه ۳.۶ درصد افزایش داشت. در عین حال که هزینه خانوارهای شهری نسبت به شهریور ماه سال گذشته ۳۴.۴ درصد رشد پیدا کرده بود.

در رابطه با خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نیز افزایش هزینه بیش از ۳۱ درصدی و برای کالاهای غیر خوراکی تا مرز ۳۶ درصد رشد هزینه گزارش شد.

اما بررسی وضعیت خوراکی‌ها در رابطه با انواع گوشت نشان می‌دهد که مجموعه گروه گوشت سفید و قرمز نسبت به شهریورماه پارسال ۱۴.۵ و نسبت به مرداد ۱.۷ درصد افزایش دارد.

در گروه گوشت قرمز و ماکیان نیز رشد ۱۳.۹ درصدی نسبت به پارسال و یک درصدی در مقایسه با مرداد ثبت شده است. از سوی دیگر در گروه ماهی و صدف داران نیز افزایش ۲۳.۹ درصدی نسبت به شهریور سال گذشته و ۶.۶ درصدی نسبت به مرداد وجود دارد.

مرغ ۳۱ درصد گران شد

اما مروری بر وضعیت قیمت در بین انواع گوشت نشان می‌دهد که مرغ ماشینی بیشترین افزایش قیمت را دارد این در حالی است که طی هفته‌های گذشته نیز بازار مرغ دستخوش تغییراتی شد و افزایش قیمت در آن به ثبت رسید مه آمار نیز این موضوع را تایید کرده و نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو مرغ ماشینی که در شهریور سال گذشته ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان بوده به ۱۷ هزار و ۹۰۰ در مردادماه امسال و به‌طور متوسط ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان در شهریورماه رسیده است.

حداقل هر کیلو  ۱۵ هزار و ۵۰۰ و حداکثر ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان هم برای هر کیلو مرغ در شهریور ماه ثبت شده که تأکید دارد این کالا نسبت به مردادماه هشت درصد و در مقایسه با شهریورماه سال گذشته ۳۱.۲ درصد رشد دارد.

اما در رابطه با گوشت گوسفندی تغییرات چندان زیاد نیست؛ به‌طوری‌که از هر کیلو ۱۰۰ هزار تومان در شهریور سال قبل به ۱۰۳ هزار در مرداد امسال و به‌طور متوسط  ۱۰۵ هزار تومان در شهریورماه افزایش دارد. حداقل قیمت گوشت گوسفندی در ماه گذشته ۸۳ هزار و حداکثر آن ۱۱۹ هزار تومان بوده که بیانگر رشد ۱.۶ درصدی در مقایسه با مرداد و ۴.۷ درصد نسبت به شهریور پارسال است.

گوشت گاو و گوساله اندکی ارزان شد

اما گوشت گوسفند و گاو نسبت به شهریور سال گذشته هر چند اندک ارزان شده است و کاهش هفت درصدی قیمت آن به ثبت رسیده هر چند که در مقایسه با مرداد امسال ۱.۶ درصد رشد داشته است.

هر کیلو گوشت گاو و گوساله در شهریور سال قبل ۸۹ هزار تومان و در مرداد امسال ۸۷ هزار تومان بوده که به‌طور متوسط هر کیلو در شهریور ۸۸ هزار و ۶۰۰ تومان فروش رفته است. البته حداقل قیمت گوشت گاو و گوساله ۷۶ هزار و حداکثر آن ۹۵ هزار تومان است.

گوشت قرمز از جمله کالاهای دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی بود که از ابتدای سال گذشته از لیست ارز دولتی کنار رفت و واردات آن با نرخ نیمایی صورت می‌گیرد این در حالی است که عمده  گوشت قرمز در داخل کشور تأمین می‌شود.

افزایش قیمت ماهی

اما در رابطه با قیمت ماهی، هر کیلو ماهی قزل‌آلا در شهریور امسال نسبت به همین ماه در سال گذشته ۹.۳ درصد و در مقایسه با مردادماه ۶.۱ درصد گران شده است.

هر کیلو ماهی از ۳۳ هزار تومان در شهریور سال گذشته به ۳۴ هزار تومان در مرداد امسال و به‌طور متوسط ۳۶ هزار تومان در شهریور افزایش قیمت دارد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.