حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 15 جماد أول 1444 Thursday, 8 December , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2958 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
تمرکز فائو، ایران و کشاورزان محلی بر بهره‌وری آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه
30 شهریور 1401 - 13:19
شناسه : 14264
بازدید 194
2
سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد (فائو)، دولت ایران و کشاورزان محلی منطقه آذربایجان غربی برای اجرای طرحی که از اواخر جولای با هدف بهره‌وری آب و حفاظت از درآمد کشاورزان آغاز شده، همکاری می‌کنند.
ارسال توسط : منبع : ایانا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، این پروژه با هدف صرفه جویی در مصرف آب در حوزه دریاچه ارومیه و همزمان بهبود معیشت کشاورزان، اخیرا  مرحله جدیدی از مداخلات در سایت پایلوت را آغاز کرد. ابتکار فائو بر استفاده از رویکردهای نوین متمرکز است که به مشارکت مستقیم کشاورزان محلی منتهی می‌شود.

فائو معتقد است که برای اجرای بهتر مداخلات بهره‌وری آب، به برنامه ریزی مشارکتی نقشه راه در کنار کشاورزان داوطلب در سایت پروژه نیاز است. در این رابطه برای اجرای روش شناسی  GAIN (حکمرانی، خوداتکایی، یکپارچه سازی و نیاز محور) جلساتی با کشاورزان در سایت پایلوت برگزار می‌شود. روش شناسی مذکور با این هدف طراحی شده تا محور را کشاورزان قرار داده و با برگزاری این کارگاه ها کشاورزان را  قادر میسازد که درباره جزئیات این طرح به بحث و تبادل نظر بپردازند.

در این همکاری تمام گروه ها از کشاورزان گرفته تا دولت، پژوهش‍گران و بخش خصوصی مشارکت می‍کنند. در مقیاس پایلوت کشاورزان به شکل گروهی درباره تجارب، راه حل‌ها و اقدامات جایگزین به منظور مدیریت بهتر تصمیم گیری می‍‌کنند. هدف از این اقدام بهبود مدیریت مصرف آب و در نهایت منعکس شدن نتایج آن در بهره‌وری آب به شکل ملموس در سطح منطقه‌ای و زیرحوضه است.

در مرحله آخر تدوین سناریو، مقامات محلی، کارشناسان، وزارتخانه‌ها و حتی بخش‌های خصوصی مطلع شده و طرح‌های مداخلات برای ارائه به منظور اعتبارسنجی و اخذ حمایت دولت با آن‌ها به اشتراک گذاشته شده میشود. بعلاوه، کارگاه GAIN که در دهستان بالانج برگزار می‌شود مکان مناسبی برای بهبود اقدامات کشاورزی  تاب آور در برابر تغییرات اقلیمی است.

آقای عزیز البحری، اقتصاد‌دان ارشد فائو در دفتر منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه که مسئولیت مدیریت فنی پروژه فائو را نیز برعهده دارد درباره این فعالیت گفت: در این پروژه آشکار ساختن مزیت تعامل با کشاورزان و توصیف منافع مشترک مدیریت بهبود یافته آب و محصول در معیشت آن‌ها و همچنین احیای توازن آبی با دریاچه ارومیه حیاتی است.

البحری تأکید کرد: این برنامه‌ریزی مشارکتی اقدامات محلی با کشاورزان اطمینان میابد که راه حل های موجود در سطح مزرعه به خوبی درک شده، پذیرفته شده و مورد استقبال کشاورزان در اطراف حوزه آبریز دریاچه ارومیه قرار می‌گیرد. کشاورزان باید به عنوان بخشی از راه حل پایدار برای سلامت و ادامه حیات بلند مدت دریاچه ارومیه مشارکت کنند.

دکتر کامران زینال زاده، مدیر پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه نیز به این مسئله اشاره کرد که باتوجه به اجرای برنامه‌ریزی مشارکتی اقدامات محلی با کشاورزان به منظور مصرف بهینه آب و حفظ معیشت کشاورزان در چارچوب برنامه احیای دریاچه ارومیه، پژوهشکده یک گروه از متخصصین دانشگاهی در تخصص های مهندسی آب در گرایش های آبیاری و منابع آب – هیدرولوژی، زراعت، باغبانی، ترویج کشاورزی و اقتصاد کشاورزی، تشکیل داده است. مهمترین اقدام این پژوهشکده در ارتباط با طرح مذکور، یافتن ایده‌هایی برای بهبود مصرف آب کشاورزی در پایلوت با توجه به نظر کشاورزان و کارشناسان  است.

سینا بشارت، استاد دانشگاه و تسهیلگر ارشد این فعالیت گفت: یکی از مشکلات اصلی در بخش کشاورزی عدم وجود سیستم جامع و یکپارچه در مدیریت جوامع کشاورزی می­ باشد. برای ارائه این سیستم و موفقیت در آن قطعا بایستی مشارکت کشاورزان محلی را جلب نمود. در این طرح که در حال انجام است هدف اصلی همراه نمودن کشاورزان در تدوین مشکلات و ارائه راه حل‌های عملیاتی می‌باشد که در نهایت با تایید سیستم‌­های دولتی شاهد نتایج آن در مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی خواهیم بود. در نهایت به نظر من قطعاً این پروژه با حضور فائو، دانشگاه، سازمان‌ها و کشاورزان میتواند یکی از پروژه‌های موفق با خروجی های عملیاتی مؤثر در کشور باشد.

فائو به عنوان نهاد پیشروی سازمان ملل در ترویج رویکردهای هوشمند به اقلیم درکشاورزی و مدیریت منابع طبیعی، از تلاش کشورهای عضو در زمینه تدوین و اجرای کشاورزی تاب آور دربرابر تغییرات اقلیمی حمایت می‌کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.