حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 23 شعبان 1445 Sunday, 3 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4420 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
توسعه کشاورزی هوشمند در شرکت‌های تعاونی تولید روستایی ایران و سهامی زراعی
28 فروردین 1401 - 13:10
شناسه : 11238
4
در سالی که مزین به نام تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین است یکی از راه‌های تأمین اقتصادی مواد غذایی، باغی و دامی و افزایش بهره‌وری منابع آب و خاک، بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه کشاورزی هوشمند است.
ارسال توسط : منبع : پات
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، این رویکرد، حفظ و افزایش تولید، درآمد و کشاورزی پایدار و ایجاد تاب‌آوری در برابر تغییرات آب و هوا و سازگاری با کم آبی و خشکسالی و طغیان آفات را امکان‌پذیر می‌سازد.

این کشاورزی بنا بر تعریف فائو، در راه رسیدن به اهداف توسعه پایدار شامل ابعاد سه گانه توسعه پایدار (اقتصاد، اجتماع و محیط زیست) از طریق پرداختن به امنیت غذایی و تغییرات آب و هوا کمک شایانی می‌کند.

دکتر محمدی، معاون توسعه تعاونی‌ها، تشکل‌ها و نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی در این خصوص عنوان کرد: صرفه جویی در مصرف نهاده‌ها، افزایش کمیت و کیفیت محصول، امکان پایش و رصد دائمی وضعیت خاک، آب و گیاهان، امکان کنترل و دسترسی سیستم از راه دور، بهبود وضعیت رشد و سلامت گیاهان، افزایش بهره‌وری زمین‌های کشاورزی با کاهش هزینه‌ها، ذخیره داده‌های مزرعه و شکل‌گیری حافظه مزرعه، کاهش اثرات نامطلوب بر محیط زیست، صرفه جویی در زمان و منابع انسانی از دیگر مزیت‌های کشاورزی هوشمند می‌باشد.

دکتر محمدی بیان کرد: هسته کشاورزی هوشمند با مشارکت اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی ایران، شرکت سهامی فعالیت‌های کشاورزی و غیر کشاورزی ایران و دفتر نظام‌های بهره‌برداری از هفدهم بهمن ماه سال گذشته در محل اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی ایران تشکیل که تا کنون 6 جلسه آن با دستور کار بررسی شرکت‌های فعال در حوزه هوشمندسازی و برنامه‌ریزی برای توسعه استفاده از فناوری و تکنولوژی در شرکت‌های تعاونی تولید روستایی و سهامی زراعی برگزار و فعالیت نموده است.

وی در ادامه افزود: بر اساس برنامه‌‌ریزی‌های انجام شده و پایش ماهواره‌ای در سطح 111425 هکتار از اراضی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی و سهامی زراعی در استان‌های خراسان رضوی (تعاونی تولید قائم جام و سهامی زراعی تربت جام)، خراسان جنوبی (سهامی‌های زراعی خضری و اسلام آباد)، همدان (تعاونی تولید لاله جین)، اصفهان (تعاونی تولید هرمز آباد و سهامی زراعی گلپایگان)، کردستان (تعاونی تولید کامشگران)، ایلام (تعاونی‌های تولید شهرستان دهلران)، خوزستان (تعاونی‌های تولید شهرستان هویزه) به صورت پایلوت از اوائل سال جاری عملیاتی خواهد شد.

این مسئول اظهار کرد: در سال‌های گذشته در سطح 4432 هکتار در استان‌های ایلام، خوزستان، مازندران، هرمزگان و کرمانشاه از پهبادهای سم پاش و محلول‌پاش در الگوهای نظام بهره‌برداری استفاده شده است همچنین شرکت‌های مذکور متقاضی تعداد 115 پهباد سمپاش، 28 پهباد جامدپاش، 21 پهباد طیف سنج، 25 پهباد گرده افشان و 33 اسکنر خاک و 13 ایستگاه هواشناسی خودکار برای توسعه تکنولوژی می‌باشند که دفتر نظام‌های بهره‌برداری با برگزاری جلسات با مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی درصدد حمایت از شرکت‌ها برای استفاده از اعتبارات با نرخ 4 درصد ویژه طرح‌های توسعه کشاورزی هوشمند و فناوری‌های نوین وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.

معاون توسعه تعاونی‌ها، تشکل‌ها و نظام‌های بهره‌برداری افزود: تفاهم‌نامه همکاری مشترک در خصوص طرح فناورانه “طراحی و پیاده‌سازی سامانه ژئواینفورماتیک (سنجش از دور و GIS ) نظارت هوشمند مزارع کشاورزی” فیمابین معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی توسط اعضای هسته کشاورزی هوشمند در دست پیگیری است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.