حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 7 شوال 1445 Monday, 15 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4511 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
تولید ۱۴۶ میلیون قطعه مرغ در اسفند ۹۹ و دهه اول فروردین ۱۴۰۰
24 فروردین 1400 - 15:12
شناسه : 7092
9
قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: به‌رغم چالش‌ها و تنگناهای تولید، نزدیک به ۱۴۶ میلیون قطعه مرغ از اسفندماه ۹۹ تا دهم فروردین‌ماه امسال در کشور تولید شده است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

You are hacking your site، زورار پرمه، افزود: براساس گزارش مرکز آمار ایران، سرانه مصرف روزانه گوشت مرغ در کشور حدود ۶۵۰۰ تن است و این در حالی است که در اسفند ۹۹ روزانه ۷ هزارتن  و در ۱۰ روز نخست فروردین روزانه ۷۴۰۰ تن گوشت مرغ در کشور تولید شده است.

وی در تحلیل و ارزیابی عوامل اثرگذار بر بازار مرغ اظهار داشت: تولید گوشت مرغ از مرغ لاین آغاز و سپس مرغ اجداد، مرغ مادر و سپس به جوجه یکروزه ختم می‌شود؛ این فرایند که منتج به تولید جوجه یک روزه می‌شود، حداقل ۲۱ ماه به طول می‌انجامد.

پرمه با اشاره به این که ۶۰ تا ۷۰ درصد مرغ لاین کشور از نژاد راس تأمین می‌شد، ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ واردات مرغ لاین راس با تحریم آمریکا مواجه شد بنابراین وزارت جهاد کشاورزی احیای نژاد مرغ آرین کشور را در دستور کار قرار داد و توانست ۶۰ درصد مرغ لاین آرین را جایگزین نژادهای قبلی وارداتی نماید. وی خاطرنشان کرد: این اقدام اساسی وزارت جهاد کشاورزی که بدون هیچ تبلیغاتی صورت گرفت توانست یکی از دغدغه‌های کشور در بخش تأمین مرغ لاین را مرتفع نماید.

پرمه با بیان این‌که یکی از چالش‌های اساسی کشور در تولید محصولات دام و طیور، وابستگی تام به نهاد‌ه‌های وارداتی از جمله ذرت، جو، کنجاله به‌ویژه در شرایط تحریم است، گفت: مقایسه ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد که وزن ثبت سفارش، تخصیص و تأمین ذرت به ترتیب ۴۶،  ۱۶ و ۱۷ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: این وضع در مورد نهاده جو بسیار شدیدتر بوده به‌طوری‌که وزن ثبت سفارش، تخصیص و تأمین این نهاده در سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سال ۱۳۹۸ به ترتیب ۶۸، ۵۴ و ۶۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

قائم‌مقام معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت: در مورد کنجاله سویا هر چند وضعیت سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سال ۱۳۹۸ بهبود یافته است، اما وزن ترخیص و خروج از گمرک از کاهش ۳۸ و ۴۳ درصدی برخوردار بوده است و چرایی این وضعیت را می‌توان به‌طور مستقیم به تحریم‌های ایران و تأمین ارز کالاهای اساسی کشور به‌رغم تمام تلاش‌های مجموعه دولت دانست.

وی در مورد افزایش شدید قیمت‌های جهانی نهاده‌ها نیز توضیح داد: قیمت سویای برزیل در یک سال اخیر با حدود ۴۳ درصد رشد از ۳۷۰ دلار در هر تن به ۵۲۸ دلار در هر تن و قیمت ذرت به‌عنوان مهمترین نهاده وارداتی موردنیاز بخش دام و طیور کشور در یک سال اخیر با حدود ۷۸ درصد رشد از ۱۵۱ دلار در هر تن به ۲۷۰ دلار در هر تن افزایش داشته است.

پرمه افزود: این وضعیت در مورد جو نیز مصداق دارد به‌طوری‌که قیمت این نهاده در یک سال اخیر با حدود ۳۱ درصد رشد از ۱۸۶ دلار در هر تن به ۲۴۴ دلار در هر تن رسیده است.

وی اظهار داشت: در شرایطی که از یک طرف کشور با تحریم‌های شدید آمریکا مواجه و دسترسی به منابع ارزی اش محدود است، قیمت‌های جهانی نیز در حال افزایش بوده و با تخصیص محدود ارز توسط بانک مرکزی، دسترسی به نهاده‌ها نیز در حجم کمتری اتفاق افتاده است.

پرمه با اشاره به این که یکی از فاکتورهای مهم اثرگذار بر جریان تولید در کل اقتصاد، قیمت است، اذعان کرد: در صورتی که قیمت در بازار مناسب باشد و تولیدکننده اطمینان مناسب از سودآوری کالا داشته باشد، جریان تولید به‌طور مداوم ادامه خواهد داشت.

وی در توضیح عامل قیمت‌گذاری و تأثیر سیاست‌های تنظیم بازاری بر تولید گوشت مرغ گفت: بررسی‌های انجام شده در ۹ سال اخیر درخصوص مقایسه قیمت بازار و قیمت وضع شده تنظیم بازار نشان می‌دهد که تنها در ۳۵ ماه، قیمت تنظیم بازار از قیمت بازاری کمتر بوده و در ۱۰۶ ماه قیمت بازار همواره از قیمت ارائه شده توسط کارگروه/ستاد تنظیم بازار بیشتر می‌باشد.

پرمه با تأکید بر این‌که تمام تلاش وزارت جهاد کشاورزی و کارگروه تنظیم بازار کشور از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ اصلاح قیمت در بازار بوده است، خاطرنشان کرد: براساس محاسبات انجام شده تنها ۶۰ درصد نهاده‌های موردنیاز (دان) از طریق ارز ۴۲۰۰ تومانی تأمین می‌شود که در اختیار دولت قرار دارد اما همانطوری که اشاره شد افزایش قیمت‌های جهانی این نهاده‌ها موجب شده است که بخش تولید و سیاستگذاران در قیمت‌گذاری این نهاده‌ها در بازار داخلی نیز تصمیم‌گیری نمایند.

وی با اشاره به مشکلات تنظیم بازار مرغ، فقدان سیاستگذاری یکپارچه در کل کشور را از جمله عوامل مؤثر عنوان کرد و افزود: هرچند سیاست‌های تنظیم بازار در سطح کشور وضع می‌شود، اما شورای تأمین در استان‌ها به منظور تأمین بازار استان خود، قیمت‌های متفاوتی را وضع کردند. همین امر موجب شد مرغ از استان‌ها به سمت استان‌های دارای قیمت بالا حرکت کرده و با وجود تولید مناسب در کل کشور، به‌دلیل سیاست‌های منطقه‌ای، توزیع در کل کشور با چالش مواجه شود.

پرمه، جایگزینی مصرف کالای یارانه‌ای مرغ با سایر محصولات پروتئینی (ماهی و گوشت قرمز) که در یک سال اخیر با افزایش قیمت مواجه شده‌اند را از دیگر عوامل اثرگذار بر بازار مرغ دانست و ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ به‌دلیل شرایط خاص کرونایی مصرف صنف و صنعت کاهش یافته بود، اما در ماه‌های اخیر به‌دلیل شرایط مناسب‌تر جامعه به لحاظ شیوع کرونا، تقاضا در این بخش نیز افزایش یافت به‌ویژه به‌دلیل قابلیت ذخیره‌سازی در این بخش، بخش مهمی از تقاضای واردشده از این ناحیه بوده است.

وی، افزایش ذخیره‌سازی مردم و تصمیم‌گیری دیرهنگام در زمینه اصلاح قیمت را از دیگر عوامل مؤثر بر بازار مرغ برشمرد و یادآور شد: همانطوری که اشاره شد با وجود تأمین ارز ۴۲۰۰ برای دان کشور (۶۰ درصد قیمت تمام شده)، ۴۰ درصد هزینه دیگر تولید تحت تأثیر تورم جامعه قرار دارد. بنابراین اصرار بر تثبیت قیمت و همچنین افزایش قیمت‌های جهانی نهاده‌ها اثر منفی بر تولید داشت.

وی به فقدان هماهنگی در سطح خرده‌فروشی بین وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: براساس تصمیم دولت در سال ۱۳۹۸ مبنی‌بر برگشت وظایف تجاری بخش کشاورزی به وزارت صمت، در ماه‌های اخیر به‌دلیل تعدد وظایف وزارت صمت، در عمل بخش نظارت بر خرده‌فروشی با مشکل مواجه شد و با وجود تولید کافی تا سطح عمده‌فروشی، در سطح خرده‌فروشی گوشت مرغ در کشور با چالش مواجه شده‌ایم.

وی در مورد اولویت وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولید گوشت مرغ اظهار داشت: به‌دلیل تغییر ساختار تولید گوشت مرغ در سطح جهان و حرکت به سمت توسعه زنجیره‌ها، وزارت جهاد کشاورزی در سال‌جاری یکی از اولویت‌های مهم خود را برنامه‌ریزی برای تحقق این مهم در دستور کار قرار داده است تا با افزایش بهره‌وری و افزایش تولید بتواند محصولی سالم و با برندهای معتبر در اختیار مصرف‌کننده قرار دهد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.