حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 15 شوال 1443 Monday, 16 May , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2190 تعداد نوشته های امروز : 6 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
حفاظت از جنگل‌های زاگرس باید دغدغه و وظیفه همه دستگاه‌های حاکمیتی و مردم باشد
13 بهمن 1399 - 21:05
شناسه : 6313
بازدید 368
3

نخستین جلسه ستاد ملی راهبری حمایت از جنگل‌های زاگرس ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر جهانگیری، با تأکید بر اهمیت صیانت از منابع طبیعی اعم از جنگل‌ها و تالاب‌های کشور، گفت: جنگل‌های زاگرس از کانون‌های حیات […]

ارسال توسط :
پ
پ

نخستین جلسه ستاد ملی راهبری حمایت از جنگل‌های زاگرس ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر جهانگیری، با تأکید بر اهمیت صیانت از منابع طبیعی اعم از جنگل‌ها و تالاب‌های کشور، گفت: جنگل‌های زاگرس از کانون‌های حیات و زندگی در ایران است و حفاظت از این جنگل‌ها که نقش بسزایی در حیات منطقه و نسل‌های آینده دارد، باید دغدغه و وظیفه همه دستگاه‌های حاکمیتی و مردم باشد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه موضوع حمایت از جنگل‌های زاگرس جزو اولویت‌های نخست کشور است که همه روی آن تفاهم و اشتراک نظر دارند، گفت: این واقعیت که آب، خاک و حیات بخش وسیعی از ایران به جنگل‌های زاگرس وابسته است، نشان می‌دهد که باید برای حفاظت از این منابع ارزشمند، همه تلاش خود را به کار گیریم.

وی با اشاره به مطلب بیان شده از سوی استاندار کهگیلویه و بویراحمد درخصوص مادر یکی از جوانانی که در مهار آتش‌سوزی اخیر در این استان جان خود را فدا کرد، گفت: وقتی مادری با اشاره به نام فرزندش البرز می‌گوید «البرز را برای حفاظت از زاگرس دادم» نشان می‌دهد که موضوع صیانت از جنگل‌ها، موضوعی مهم برای مردم و افکار عمومی است که نیازمند فداکاری در این زمینه است.

دکتر جهانگیری با توجه به دستور رئیس جمهور بر تشکیل کمیته‌ای برای انجام سیاست‌گذاری و هماهنگی به منظور حمایت از جنگل‌های زاگرس تأکید کرد و گفت: دبیرخانه این کمیته باید در سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور باشد که بتواند با کمک سایر دستگاه‌ها در این زمینه اقدامات مؤثر انجام دهد.

معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: تدوین سند جامعی با عنوان حفاظت و احیا از جنگل‌های زاگرس یک ضرورت است. در این سند باید فهرست موضوعات اصلی درباره جنگل‌های زاگرس تهیه و مسئول هر یک از موضوعات مشخص شود و به‌طور دقیق تعیین شود که چه دستگاه‌هایی و ظرف چه زمانی باید وظیفه واگذار شده را به انجام برساند. پس از تهیه این سند جامع با در نظر گرفتن جوانب حقوقی می‌توان آن را در دولت تصویب کرد یا اگر لازم بود آن را به مجلس فرستاد تا پشتوانه قانونی نیز پیدا کند.

وی به موضوع آفت و بیماری درختان بلوط در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: این موضوع که باعث شده تا بیش از ۱ میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار از پهنه ۶ میلیون هکتاری جنگل‌های زاگرس دچار آفت شود، اتفاق ناخرسندی است. سازمان جنگل‌ها و مراتع باید به‌طور ویژه روی مسئله آفت و بیماری متمرکز شود و بطور مرتب گزارش‌های خود از نتیجه اقدامات و مطالعاتشان را در اختیار ستاد قرار دهد. در این زمینه با کمک سازمان برنامه و بودجه می‌توان از محققان خارجی نیز استفاده کرد اما باید خروجی این مطالعات و اقدامات در آینده نشان از مسلط شدن به اوضاع و کم شدن سطح گسترش آفت باشد.

دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه موضوع آتش‌سوزی و اطفاء حریق مربوط به ستاد مدیریت بحران در وزارت کشور و وزارت دفاع، پشتیبانی نیروهای مسلح و همکاری استانداری‌ها است، گفت: آتش‌سوزی در جنگل‌ها بصورت عمدی یا غیرعمدی روح مردم را آزار می‌دهد. موضوع اطفاء حریق و تجهیز به امکانات موردنیاز موضوعی جدی است و ستاد مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه نیز باید همانطور که برای سیل و زلزله دستورالعمل‌های خاص دارد برای مهار آتش‌سوزی در جنگل‌ها نیز با حساسیت دستورالعمل تهیه کند.

معاون اول رییس جمهور افزود: به منظور تسریع در اطفاء آتش‌سوزی‌ها باید با مدیریت ستاد بحران، تجهیزات بالگردی و هوایی در استان‌ها مستقر شوند. اگرچه ممکن است که حوادث آتش‌سوزی تلفات کمتری از سیل و زلزله داشته باشد اما از بین رفتن درختان بلوط و پوشش گیاهی نیز ضایعه بزرگی است. اینکه یک درخت بلوط به ۵۰ تا ۱۰۰ سال زمان برای رشد و نمو نیاز دارد، نشان از ضرورت حفاظت از این درختان و اهمیت این جنگل‌ها دارد.

وی ضرورت موضوع آبخوانداری و آبخیزداری را نیز در مقطع کنونی با اهمیت دانست و گفت: این سیاست جزو مهمترین سیاست‌های دولت است که بودجه خوبی نیز برای احیای آن درنظر گرفته شده است.

دکتر جهانگیری بر تجهیز سازمان هواشناسی در منطقه زاگرس به منظور دستیابی به آخرین اطلاعات مربوط به تغییرات آب و هوایی تأکید کرد و گفت: مشارکت مردم در موضوع حمایت از جنگل‌ها از اولویت‌ها است و باید در ستاد ملی راهبری حمایت از جنگل‌های زاگرس نیز سمن‌های فعال محیط زیستی حضور داشته باشند. مردم و سازمان‌های مردم نهاد به درستی حساسیت ویژه‌ای نسبت به محیط زیست کشور دارند و هر چند ممکن است به دولت نقدهایی هم داشته باشند اما از دل این نقدها است که برنامه‌ریزی و جهت‌گیری درست انجام می‌شود.

وی افزود: تقویت نیرو و یگان حفاظتی از جنگل‌ها هم موضوع مهمی است که باید جدی گرفته شود. بسیار تأثیر برانگیز است که گفته می‌شود درصد زیادی از آتش‌سوزی‌ها به‌طور عمدی است. استانداران محترم می‌توانند در این خصوص راهکارهای مناسبی به ستاد ارائه کنند.

دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه منطقه جنگلی زاگرس منابع بسیار زیادی برای بهره‌برداری دارند، گفت: رشته کوه زاگرس از شمال غرب کشور تا جنوب شرق را در بر می‌گیرد و علاوه‌بر معادن، گیاهان دارویی در این منطقه به وفور وجود دارد که درآمدزا است و می‌توان با تفاهم با مردم علاوه‌بر کمک به اقتصاد خانوارها، بخشی از درآمدهای ناشی از صادرات گیاهان دارویی را برای نگهداری و پایداری این مناطق استفاده کرد.

معاون اول رییس جمهور در عین حال افزود: هرگونه بهره‌برداری از منابع طبیعی باید با ضوابط سخت‌گیرانه توام باشد که به آب، خاک و هوا آسیبی نرسد، اصول این قراردادها نیز باید در دبیرخانه ستاد تهیه شود.

وی به موضوع سوزاندن درختان توسط خانوارهایی که در داخل عرصه جنگلی زاگرس زندگی می‌کنند اشاره کرد و گفت: دولت می‌تواند سوخت این خانوارها را تأمین کند و استانداری‌ها باید راهکارهای مناسب در این خصوص ارائه دهند.

در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استانداران لرستان و کهگیلویه و بویراحمد حضور داشتند، گزارشی در خصوص وضعیت جنگل‌های زاگرس و آسیب‌ها و برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت برای حمایت از این جنگل‌ها ارائه شد. براساس این گزارش ۴۰ درصد نزولات جوی و ۲۵ درصد آب‌های جاری کشور در حوزه زاگرس اتفاق می‌افتد و بیش از ۷۰ درصد عشایر و ۵۰ درصد واحدهای دامی کشور در این حوزه قرار دارند. مهمترین مشکلات این پهنه جنگلی تغییرات اقلیمی، استفاده بیش از حد ظرفیت برای تعلیف دام، حریق،‌زراعت و تصرف جنگل، فرسایش و سیل، قطع درخت و سرشاخه درختان و آفات و بیماری‌ها است.

در این گزارش که از سوی سازمان جنگل‌ها و مراتع ارائه شد، مهمترین اقدامات شاخص‌ساز تهیه نقشه منابع جنگلی، اتمام کاداستر، افزایش سطح ذخیره گیاهان جنگلی، اجرای عملیات آبخیزداری، جلب مشارکت مردم، استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی، تشدید اقدامات حفاظتی، پایش مستمر و کنترل آفات و بیماری‌های جنگلی و تغییر الگو و تأمین سوخت خانوارهای ساکن در این منطقه بوده است.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.