حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 7 شوال 1445 Monday, 15 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4511 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
حمایت سازمان مرکزی تعاون روستایی از نظام صنفی کشاورزی در راستای سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی
03 آذر 1400 - 22:17
شناسه : 10040
12
نشست رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اعضای هیأت رئیسه جدید نظام صنفی کشاورزی کشور در محل سالن جلسات این سازمان برگزار شد.
ارسال توسط : منبع : پات
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، دکتر اسماعیل قادری‌فر، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در این جلسه با اشاره به تأکید مقام عالی وزارت و ارکان وزارت جهاد کشاورزی بر حمایت از تشکل‌ها و صنوف کشاورزی بر نقش‌آفرینی آنان در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی بخش کشاورزی و فراهم نمودن تمهیدات لازم برای حضور نظام‌های صنفی در مراجع تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری بخش کشاورزی در سطوح ملی، استانی و شهرستانی تأکید کرد.

دکتر قادری‌فر افزود: نظام صنفی کشاورزی بعنوان ساختار و شبکه‌ای که منافع قانونی، صنفی و اجتماعی کل بهره‌برداران را پیگیری می‌کند، منطبق با وظایف مقرر شده قانونی خود در جهت ارتقای سطح مهارت و دانش اعضا و کشاورزان و همچنین سطح تکنولوژی، در مواردی همچون چگونگی استفاده از ظرفیت‌های حوزه فن‌آوری و دانش‌بنیان در بخش کشاورزی، برنامه‌ریزی و ورود نماید.

وی همچنین در ادامه بر لزوم سامانه‌ای نمودن امور و وظایف محوله نظام صنفی کشاورزی در ساختار جدید مصوب هیأت دولت و همچنین بر آمادگی مدیریت‌های اداری و فن‌آوری سازمان مرکزی تعاون روستایی در این تعامل و همراهی تأکید کرد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: باید به‌دنبال ایده و راه‌حل اجرایی با هماهنگی و همکاری معاونت‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی و دستگاه‌های عضو هیأت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران برای افزایش اعتبار پروانه فعالیت صادره توسط نظام‌های صنفی کشاورزی که در ساختار جدید به پروانه کسب، تغییر یافته است، باشیم. نیاز است موضوع ایجاد انگیزه نزد کشاورزان برای استقبال هر چه افزون‌تر جهت عضویت در نظام‌های صنفی، نقد و بررسی شود و رئوس این انگیزه‌ها نیز مسائلی همچون ارتقا بخشی به پروانه‌ها و مسائل مربوط به بیمه کارفرمایی است.

دکتر قادری فر با بیان اینکه توسعه کشت قراردادی محصولات کشاورزی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است، اظهار داشت: نظام صنفی کشاورزی بنا به تجربه فعالیت و مبانی ساختار جدید خود از ظرفیت‌های لازم جهت برنامه‌ریزی و حضور و نقش‌آفرینی بعنوان مجری کشت قراردادی در کشت گندم استان‌ها و مشارکت در سامانه‌های هوشمند کشاورزی همچون سامانه کشت یار در همراهی با سازمان تعاون روستایی که امور سیاست‌گذاری و حاکمیتی آن را عهده‌دار است، برخوردار می‌باشد.

این مقام مسئول در جمع‌بندی سخنان خود، توجه هیأت رئیسه جدید نظام صنفی کشاورزی کشور را بر رئوس چند موضوع جلب نمود و گفت: نظام‌مند نمودن داده‌های شناسنامه‌ای کشاورزان تحت فن‌آوری اطلاعات، استقرار ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی و سازماندهی تشکیل اتحادیه‌های صنفی کشاورزی، اتاق‌های اصناف کشاورزی شهرستان و ایران، کمیسیون‌های نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان‌ها، اعتبار بخشی پروانه‌های فعالیت و کسب، امور رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی، برنامه عمل در امور حاکمیتی واگذار شده، فعال شده در حوزه‌های جدید علمی و نوآورانه بخش کشاورزی از آن جمله بود.

در ادامه این جلسه مسعود عدل‌طلب، مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکل‌های مردم نهاد ضمن بیان نحوه تشکیل ساختار نظام صنفی کشاورزی بعنوان فراگیرترین تشکل بخش کشاورزی در کشور و برخی دستاوردهای آن در جهت دفاع از منافع صنفی کشاورزان، گزارشی از روند اصلاحیه ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی در انطباق با قانون نظام صنفی کشور و اقدامات پس از ابلاغ آن، تشکیل دبیرخانه هیأت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران در سازمان مرکزی تعاون روستایی و برگزاری جلسات مربوط با حضور نمایندگان هفت وزارتخانه و اتاق‌های اصناف، تشکیل کارگروه تدوین و مستندسازی اساسنامه‌ها و دستورالعمل‌ها با همراهی نمایندگان نظام صنفی کشاورزی کشور و پیگیری‌های مستمر امور ابلاغ ساختار جدید از سوی وزیر محترم جهاد کشاورزی ارائه نمود.

وی در ادامه با اشاره به ابلاغ ساختار جدید به سازمان‌ها و جهاد کشاورزی جهت اجرا، آغاز فرآیند استقرار، تشکیل کمیسون‌های نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان‌ها بر لزوم حمایت همه ارکان وزارت جهاد کشاورزی و همراهی نظام صنفی کشاورزی در این ارتباط تأکید کرد.

همچنین در ادامه جلسه قاسم پیشه‌ور، رئیس جدید نظام صنفی کشاورزی کشور گفت: تقویت ساماندهی نظام‌های صنفی کشاورزی با طراحی مشوق‌های ویژه برای کشاورزان به منظور ترغیب بیشتر در عضویت ارتباط مستقیم دارد و از این‌رو در خصوص مسائل حوزه‌های پروانه کسب، امور سامانه‌ای، موضوع تأمین اجتماعی و … نیاز به واکاوی مجدد است.

سپس محمدجواد خاکزاد رستمی، مشاور نظام صنفی کشاورزی کشور به برخی برنامه‌ها و اقدامات در حال انجام و پیگیری نظام صنفی کشاورزی کشور در حوزه خدمات الکترونیکی و سامانه‌ای اطلاعات بهره‌برداران اشاره کرد و ساماندهی بخش کشاورزی را منوط به تأمین دقیق نیازهای اطلاعاتی آن برای سیاست‌گذاران، برنامه‌ریزان، مدیران، پژوهشگران عنوان کرد.

گفتنی است، این نشست با حضور دکتر اسماعیل قادری‌فر ،رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، جهان پناه معاون توسعه تعاونی‌ها، تشکل‌ها و نظام‌های بهره‌برداری، عدل‌طلب مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکل‌های مردم نهاد، پیشه‌ور، ساروقی، ابراهیم‌زاده اعضای هیأت رئیسه جدید نظام صنفی کشاورزی کشور و خاکزاد رستمی مشاور نظام صنفی کشاورزی کشور برگزار شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.