حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 23 شعبان 1445 Sunday, 3 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4419 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
حمایت صندوق تعاونی روستایی از کشاورزان در دولت سیزدهم
21 شهریور 1401 - 9:57
شناسه : 14056
4
مدیرعامل صندوق تعاونی روستایی ایرانیان گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، این صندوق در دولت سیزدهم توانست با حمایت مشارکتی و ارایه تسهیلات به اتحادیه و تشکل‌های تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بخشی از نیازهای کشاورزان را تأمین کند.
ارسال توسط : منبع : پات
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، محمد مصباح در مصاحبه با روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تشریح عملکرد صندوق صندوق تعاونی روستایی ایرانیان با بیان اینکه ۹۳ شعبه در هفت منطقه کشور این صندوق فعال است، افزود: اکنون این صندوق دارای ۲ هزار و ۷۱ عضو و سهامدار حقوقی است که می‌تواند نیازهای تسهیلاتی و فوری شرکت‌های تعاونی روستایی، اتحادیه‌های ملی و استانی و شهرستانی و اعضا تشکل‌ها را تأمین کند.

وی با اشاره به اینکه قدمت تأسیس این صندوق بخش کشاورزی به ۱۳۲۵ بازمی‌گردد، اظهار داشت: اهداف این صندوق مشارکت در انجام فعالیت‌های مختلف کشاورزی ازجمله تأمین نهاده‌های دامی، کود و سم، تأمین کالاهای اساسی، ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در قالب طرح‌های بزرگ بخش کشاورزی است.

به گفته مدیرعامل صندوق تعاونی روستایی ایرانیان، میزان سرمایه ثبتی این صندوق در ابتدای کار ۱۰۰ هزار تومان بوده که اکنون به نزدیک ۷۵ میلیارد تومان رسیده است.

مصباح با بیان اینکه سال گذشته با ۶۰ اتحادیه و شبکه تعاون روستایی مشارکت داشته‌ایم، تصریح کرد: مبلغ سرمایه‌گذاری در این پروژه بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان بوده که عمده فعالیت‌های این تعاونی خرید گندم، پیاز، جو، کود اوره، شلتوک برنج، ذرت دانه‌ای، وش پنبه، سموم وارداتی و کالاهای اساسی همچون (شکر، برنج و روغن) در تنظیم بازار بوده که به طور مجدد فعالیت با این اتحادیه‌ها در حمایت از بخش کشاورزی تمدید شده است.

وی گفت: همچنین صندوق با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در پروژه خرید حمایتی گوجه‌فرنگی مازاد بر نیاز کشور به مبلغ ۱۵ میلیارد تومان ورود کرد که این امر به تامین نیاز داخلی و صادرات مازاد این محصول منجر شد.

مدیرعامل صندوق تعاونی روستایی ایرانیان اضافه کرد: شبکه تعاون روستایی متشکل از اتحادیه ملی، استانی و شهرستانی در کل کشور پراکنده هستند که این اتحادیه‌ها و شبکه‌ها برای اجرای طرح‌های کشاورزی جهت دریافت تسهیلات به صندوق تعاونی روستای ایرانیان معرفی می‌شوند.

مصباح اقدام این صندوق را در پروژه‌های کشاورزی مشارکتی عنوان کرد و افزود: سود مشارکت به‌صورت توافقی در انواع پروژه‌های بخش کشاورزی انجام می‌شود که تمامی فعالیت‌های اقتصادی زیر نظر سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور صورت می‌گیرد.

مدیرعامل صندوق تعاونی روستایی ایرانیان ادامه داد: شرکت تعاونی صندوق تعاون روستایی ایرانیان به‌عنوان بازوی توانمند مالی در اجرای سیاست‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند با اتحادیه‌ها و شرکت‌ها و شبکه بزرگ تعاون روستایی به‌صورت مشارکتی فعالیت داشته باشد.

مدیرعامل صندوق تعاون روستایی ایرانیان ادامه داد: میزان مشارکت ما در طرح‌های اقتصادی شبکه تعاون روستایی و تشکل‌های بخش کشاورزی بر اساس نوع طرح متفاوت است و می‌توانیم منابع مالی را بر اساس نیاز شبکه تأمین کنیم.

مصباح با اشاره به اجرای فعالیت کشاورزی در سال زراعی جاری جدید، یادآور شد: در حال حاضر خرید توافقی خرما در استان کرمان آغاز شده و اتحادیه روستایی کرمان با مبلغ ۱۰ میلیارد تومان در این امر مشارکت داشته است.

وی از تلاش این صندوق برای اجرای کشت قراردادی در سال زراعی جدید در دولت سیزدهم خبر داد.

وی اظهار داشت: در گذشته رویکرد این صندوق تغییر کرده بود که در دولت سیزدهم با اصلاح این رویکرد به ریل خود بر اساس مصوبات مجمع و اساسنامه و مشارکت در طرح‌های شبکه تعاون روستایی بازگشته است.

وی اظهار داشت: این صندوق برای تعامل بیشتر با سازمان تعاون روستایی و ممانعت از مهاجرت روستاییان  اقدام به ارائه تسهیلات در تمام فرایند و ارائه انواع ضمانت‌نامه‌ها می‌کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.