حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 8 شوال 1445 Tuesday, 16 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4519 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
لزوم حرکت به سمت کشاورزی دانش بنیان
21 فروردین 1401 - 8:53
شناسه : 11127
5
رئیس مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی بر کشاورزی دانش‌بنیان با عبور از کشاورزی منبع محور تأکید کرد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، رئیس مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی در حاشیه بازدید سیدمجتبی خیام‌نکویی، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و سردار کاظمینی، قائم مقام وزیر در قرارگاه امنیت غذایی از این مؤسسه با اشاره به وجود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار بهره‌بردار در حوزه کشاورزی، گفت: نظام غالب کشاورزی کشور خرده مالکی است و میانگین سنی بهره‌برداران کشاورزی ۵۲ سال است.
دکتر علی‌اکبر مویدی افزود: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری باید به سمت کشاورزی دانش‌بنیان حرکت کنیم و با ارتقای دانش کشاورزی و مهارت کشاورزان و نیز تغییر نگرش آنان سبب تغییر رفتار حرفه‌ای آنان شده و افزایش ضریب نفوذ دانش و فناوری را شاهد باشیم و نتیجه آن رقم خوردن کشاورزی دانش‌بنیان است.
وی تصریح کرد: کشاورزی دانش‌بنیان عبور از کشاورزی منبع محور به کشاورزی دانش محور، افزایش بهره‌وری، پایداری امنیت، اقتدار غذایی و حفظ منابع پایه را در پی خواهد داشت.
مویدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعتبارات آموزش و ترویج کشاورزی در سال گذشته، تصریح کرد: هزینه موردنیاز یک روز آموزش در سال برای ۴.۸ میلیون نفر از بهره برداران بخش کشاورزی معادل ۴۸۰ میلیارد تومان است که در حال حاضر اعتبار کمی برای این امر اختصاص یافته است.
وی با اشاره به ایجاد شبکه آموزش کشاورزی (شاک) یادآور شد: با وجود همه‌گیری و شیوع کرونا، امکان آموزش حضوری در بسیاری از حوزه‌ها وجود نداشته و محققان و کارشناسان در این شبکه ، ۱۵ هزار دوره را برگزار کردند و بالغ‌بر ۵۰۰ هزار نفر از مروجان، کارشناسان و بهره‌برداران کشور آموزش دیدند.
دکتر مویدی با تأکید بر ارتباط بین تحقیق، آموزش و اجرا، تصریح کرد: برای این منظور در قالب طرح یاوران تولید، در هر استان کارگروه‌های تخصصی پس از بررسی مسائل بخش کشاورزی، راه کارهای مربوط به آن را به سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام می‌کنند.
رئیس مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی افزود: طرح کشاورزان آینده نیز آماده شده که پس از تصویب در شورای عالی توسعه روستایی و عشایری می‌تواند منشأ اتفاقات خوبی در این حوزه باشد.
او در بخش دیگری از سخنان خود، از راه‌اندازی ۶۴ کانون جوانان روستایی و عشایری در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: توسعه ظرفیت‌های جوانان روستایی در راستای تربیت کشاورزان آینده و توسعه مناطق روستایی و عشایری از اهداف این طرح است.

دکتر مویدی در ادامه با اشاره به شبکه دانش کشاورزی با بهره‌گیری از ظرفیت ۱۰۰ پژوهشگر مروج ارشد، حدود ۱۵۰۰ محقق معین و ۷۶۰۰ کارشناس مروج پهنه کشاورزی، تدوین طرح فرصت مطالعاتی مزرعه در راستای عملیاتی کردن پیشنهاد وزیر جهادکشاورزی را تشریح کرد.
معاون آموزش و ترویج سازمان تات، با اشاره به احیا و راه‌اندازی هنرستان‌های کشاورزی در راستای تربیت کشاورزان آینده تصریح کرد: از دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر دانش‌آموز در آموزش و پرورش تنها ۳۲ هزار نفر از آنان در حوزه کشاورزی مشغول به تحصیل هستند که قابل قبول نیست. از این‌رو با توجه به نیاز آموزش در این بخش، در گذشته تنها ۸ هنرستان کشاورزی در کشور باقی مانده بود که با بهره‌گیری از ظرفیت محققان و کارشناسان سازمان تات در سطح کشور، در حال حاضر ۳۹ هنرستان کشاورزی در استان‌های مختلف ایجاد شده است.
دکتر مویدی در خصوص تدوین سند تحول بنیادین نظام آموزش و ترویج کشاورزی ایران در افق ۱۴۰۴، براساس روش‌شناسی علمی و با بهره‌گیری از تجارب گذشته، گفت: این سند شامل طرح توسعه صلاحیت‌های حرفه‌ای، طرح فرصت‌ مطالعاتی مزرعه، طرح کشاورزان آینده، طرح شبکه مستقل تلویزیونی کشاورزی و توسعه شبکه مجازی آموزش و ترویج کشاورزی است که از جمله برنامه‌های مهم در دست اقدام معاونت آموزش و ترویج کشاورزی سازمان تات است.
وی ادامه داد: در سند تحول بنیادین، توسعه مراکز مهارت‌آموزی و تخصصی کشاورزی غیردولتی، توسعه مراکز ترویج و توسعه فناوری کشاورزی، ایجاد مراکز آموزش و تربیت مربیان حرفه‌ای کشاورزی و توسعه تعاملات بین‌المللی کشاورزی نیز برنامه‌ریزی شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.