حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 17 محرم 1444 Sunday, 14 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2569 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
رونمایی از ۹۱ ژنوتیپ امیدبخش سیب
02 مرداد 1401 - 16:25
شناسه : 13118
بازدید 461
1
تحقیقات به‌نژادی ۲۰ ساله سیب منجر به اصلاح ژنوتیپ‌های امیدبخش و تولید ۹۱ رقم فوق زودرس و زودرس شده است.
ارسال توسط : منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، صبح امروز نمایشگاه ارقام فوق زودرس و زودرس سیب با رونمایی از ۹۱ ژنوتیپ امیدبخش با حضور محمدمهدی برومندی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و علی حایک، مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی در سالن همکف وزارت جهاد کشاورزی افتتاح شد

حسن حاج نجاری عضو هیات علمی و بهنژادگر ۹۱ ژنوتیپ امیدبخش سیب در پژوهشکده میوه‌های معتدله و سردسیری کرج درباره امتیازات کشت و پرورش ارقام زودرس و فوق زودرس سیب به خبرنگار ما گفت: تحقیقات به‌نژادی ۲۰ ساله سیب منجر به اصلاح ژنوتیپ‌های امیدبخش و تولید ۹۱ رقم فوق زودرس و زودرس شده است.

وی ادامه داد: ۴۱ رقم در ۲ هقته آخر خرداد ماه و ۵۰ رقم از اول تیر تا ۲۰ تیر ماه قابل برداشت است.

حاج نجاری یادآور شد: این ۹۱ ژنوتیب امیدبخش سیب، آخرین مرحله تحقیقاتی را می‌گذراند و استان‌های مختلف با اقلیم‌های خاص خود استان در این زمینه می‌توانند با پژوهشکده میوه‌های معتدله عقد قرارداد کنند، طی آزمایشات سازگاری ارقام زودرس و فوق زودرس را بر روی پایه رویشی تکثیر می‌شوند و آزمایش‌های سازگاری در منطقه انجام می‌شوند، به این ترتیب برای هر منطقه بهترین ارقام مناسب با شرایط اقلیمی محل انتخاب می‌شوند.

وی مهمترین امتیاز کشت و پرورش ارقام فوق زودرس و زودرس حاصل از برنامه به‌نژادی سیب را افزایش معنی‌دار بازدهی اقتصادی تولید با عرضه سیب در نیمه دوم خرداد و نیمه اول تیر ماه عنوان کرد و افزود: صرفه جویی زیاد در مصرف آب و کاهش دوره آبیاری از ۷ ماه به ۲ ماه نیز از امتیازات کشت ژنوتیپ‌های بسیار زودرس و امیدبخش سیب است.

حاج نجاری تصریح کرد: ۹۱ هیبرید امیدبخش فوق زودرس و زودرس سیب از ۲۴ تا ۴۵ روز زودتر از رقم گلاب کهنز قابل عرضه به بازار است.

وی با بیان اینکه هیبریدهای خردادی سیب زودرس همزمان با گوجه سبز قابل عرضه به بازار است، یادآور شد: سیب‌های فوق زودرس و زودرس دچار آفت کرم سیب و ناهنجاری زنگار نمی‌شوند و هزینه مبارزه با سموم حذف می‌شود.

این بهنژادگر ۹۱ ژنوتیب امید بخش سیب، تصریح کرد: هزینه‌های نگهداری باغ مانند هرس سبز و مبارزه با آفات به شدت کاهش می‌یابد.

به گفته وی، سیب‌های فوق زودرس و زودرس حتی در اندازه کوچک، از بازار بسیار جذاب برای مصرف تازه‌خوری برخوردارند.

حاج‌نجاری با اشاره به اینکه سیب‌های هیبرید خردادی و بسیار زودرس دارای سفتی بافت بالا بوده و نیاز به هزینه انبارمانی ندارند، گفت: هیبریدهای امیدبخش سیب در انواع اندازه، رنگ، شکل و مزه شیرین، ملس و ترش هستند.

به گفته وی، ارزش غذایی بالای سیب‌های زودرس با مواد آنتی اکسیدانی ضد سرطانی به مراتب بیش از سیب‌های سردخانه‌ای است.

وی تصریح کرد: روش اصلاح کلاسیک بدون انتقال ژن صورت گرفته و محصولات ارگانیک می باشد.

حاج نجاری با تأکید بر قدرت بسیار بالای  باردهی ارقام اصلاح شده، افزود: هر درخت حداقل تا سه برابر رقم گلاب قادر به تولید سیب است.

وی ادامه داد: گلاب کهنز تجاری در باغات در سن ۲۰ سالگی ۳۵ متر مربع فضا لازم دارد و تعداد درخت در واحد سطح معادل ۳۰۰ درخت در هر هکتار است  در حالی که ارقام معرفی شده دارای قدرت رشد ضعیف بوده و در سن معادل گلاب  کمتر از ۱۵ مترمربع را  اشغال می‌کنند و تعداد درخت در هر هکتار به هزار درخت قابل افزایش خواهد بود.

به گفته وی، گلاب کهنز میانگین تولید  ۴۷ کیلو در هر درخت را دارد و در ژنوتیپ های امیدبخش ارقام  تا ۳ برابر یعنی ۱۲۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم باردهی  افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه قدرت رشد ضعیف درختان هیبرید بومی سیب، امکان افزایش تراکم تا ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ درخت در  هکتار را ممکن می سازد، گفت پژوهشکده میوه‌های معتدله آمادگی فروش امتیاز ارقام انتخابی و تامین پیوندک برای احداث باغ اندام تکثیری و آمادگی عقد قرارداد فوری با متقاضیان را دارد.

گفتنی است؛ این نمایشگاه ۲ لغایت ۳ مرداد ماه در سالن همکف ساختمان هشت طبقه وزارت جهاد کشاورزی برپا بوده و به‌نژادگر محصول برای ارائه مشاوره‌های فنی در دسترس است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.