حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4524 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
دولت سیزدهم در پی کسب اقتدار غذایی در خاورمیانه
01 شهریور 1400 - 18:13
شناسه : 8697
10
وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی مطرح کرد: وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: برنامه دولت سیزدهم با افق و چشم‌انداز اقتدار غذایی در خاورمیانه و ریل‌گذاری برای رسیدن به این قله تدوین شده است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد، روز دوشنبه در جلسه رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی با تشریح برنامه‌های خود، با بیان اینکه کشاورزی ضامن امنیت غذایی کشور است، اظهار داشت: دولت‌ها در جهان عهده‌دار تأمین غذای مردم هستند و این موضوع در قانون اساسی نیز تأکید شده است.

وی با بیان اینکه امنیت غذایی اولویت نخست کشورها است، تصریح کرد: امروز در جهان امنیت غذایی ارتقا پیدا کرده و از تأمین نیاز غذایی به قدرت غذایی رسیده است و اقتدار غذایی همپای اقتدار نظامی در جهان مورد اهمیت قرار دارد.

دکتر ساداتی‌نژاد با بیان اینکه در بین کشورها برای قدرت غذایی رقابت وجود دارد، خاطرنشان کرد: در جهان امروز محصولات کشاورزی تولیدکننده قدرت هستند و در ایران نیز به لحاظ منابع و دسترسی به تولیدات، این بخش در موقعیت بسیار خوبی قرار دارد.

وی افزود: ۸۴ میلیون هکتار مرتع، ۱۴ میلیون هکتار جنگل، ۱۲۰ میلیون واحد دامی، ۳۵ میلیون اراضی قابل کشت، ۱۸ میلیون هکتار در حال کشت، ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی با ظرفیت شیلات از جمله منابع کشاورزی ایران است که موجب شده تا ۱۱.۶ درصد تولید ناخالص، ۱۹ درصد ایجاد اشتغال، ۲۰ درصد صادرات غیر نفتی مربوط به محصولات کشاورزی باشد.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه در اقتدار غذایی کشاورزی نیاز به تحول داریم، خاطرنشان کرد: ۴.۵ میلیون نفر بهره‌بردار در زمینه کشاورزی وجود دارد که شامل ۲۰ میلیون نفر جمعیت کل کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه این ظرفیت قدرت کشاورزی ایران را نشان می‌دهد، خاطرنشان کرد: با منابع و بهره‌مندی درست از ظرفیت‌ها می‌توانیم جایگاه خود در حوزه غذا و کشاورزی غرب آسیا به دست آوریم زیرا امروز نگاه صرف تأمین غذایی به کشاورزی وجود ندارد بلکه این بخش تولیدکننده قدرت برای جمهوری اسلامی ایران است.

دکتر ساداتی‌نژاد با بیان اینکه در برنامه پیشنهادی خود ۱۶ چالش شناسایی شده و ۲۵ راهبرد برای آن ارائه شده است، گفت: جهاد سازندگی برای رشد و پیشرفت کشاورزان،  توانایی برای رفع مشکلات فعالان این حوزه در بخش‌های مختلف، تصمیمات علمی و حذف نگاه غیراقتصادی و غیرتجاری چهار اصل اساسی برنامه‌های من برای وزارت کشاورزی است.

وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم با بیان اینکه در کشور ما ظرفیت کشت دیم فراوانی وجود دارد اما فراموش شده، گفت: در دنیا ۷۰ درصد محصول  از دیم و ۳۰ درصد محصولات، آبی تولید می شود اما در کشور ما برعکس است؛ عمده تولید ما آبی است و ظرفیت‌های دیم ما رها شده است که اکنون در برنامه توسعه و بهره‌وری اراضی دیم مورد تأکید قرار دارد.

دکتر ساداتی‌نژاد افزود: در بخش شیلات، کشور ما ظرفیت فوق‌العاده‌ای در اشتغال و تولید ثروت دارد. در کشوری که دو هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی و مخازن موجود دارد، باید۵۰ درصد پرورش ماهی کشور در داخل تولید شود یعنی الگوی توسعه ساحل و دریا، پرورش ماهی در قفس، پرورش میگو در ساحل را فراموش کرده‌ایم، بنابراین این بخش باید حتماً در برنامه موردتوجه قرار گیرد.

بروکراسی اداری در وزارت جهاد کشاورزی شکسته می‌شود

وی تصریح کرد: در وزارت جهاد کشاورزی تفیض اختیارات گسترده به استان‌ها و شهرستان‌ها خواهیم داشت و بروکراسی را در وزارت جهاد کشاورزی خواهیم شکست تا در استان و شهرستان برای مشکلات بخش کشاورزی، دامپروری و منابع طبیعی تصمیم‌گیری شود و از غرفه‌های تولید کشاورزی این کشور به‌صورت ویژه حمایت می‌کنیم.

دکتر ساداتی‌نژاد درباره حرکت به سمت کشاورزی تجاری گفت: کشاورزی ما معیشتی است در حالی که باید کشاورزی به سمت کشاورزی تجاری حرکت کنیم؛ این موضوع باعث جهش تولید در کشور است و برای تحقق این موضوع چند اتفاق را در برنامه دیدیم و اجرایی می‌کنیم.

وزیر پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: کشاورزی قراردادی است؛ تا کی کشاورز ما محصولاتی مانند پیاز و سیب‌زمینی، صیفی‌جات روی دستش بماند؟ در هیچ جای دنیا چنین روشی وجود ندارد. در دنیای امروز بذری کاشته نمی‌شود، مگر اینکه مشتری آن بذر مشخص باشد. این هدف در طول برنامه و ۴ سال آینده پیگیری خواهد شد.

یک درصد تولید کشور کشاورزی قراردادی است

دکتر ساداتی‌نژاد با بیان اینکه ما کشاورزی قراردادی را رویه خواهیم کرد، افزود: امروز یک درصد تولید کشور کشاورزی قراردادی است ولی در دنیا متوسط ۴۰ درصد است؛ بنابراین تلاش داریم کشاورزی به این صورت، به‌ویژه برای خرده‌مالکان سودمند شود. این امر بدان معناست که کشاورزانی که کشت می‌کنند، قبلش با صنایع مربوطه قرارداد بسته باشند و مورد حمایت قرار گیرند تا کشاورزی که پول ندارد، محصولش بیمه شده و عملکردش افزایش پیدا کند.

وی اضافه کرد: زنجیره ارزش و صنایع تبدیلی را در قطب‌های تولید رونق خواهیم داد تا از کشاورزی قرادادی حمایت کند.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی تصریح کرد: کشاورزی را برمبنای اقلیم توسعه خواهیم داد؛ در دشت‌های کشور با توجه به وضعیت بیلان آبی طرح کشاورزی پایدار در همه دشت‌های کشور طراحی خواهد شد و برمبنای توان اکولوژیکی که در منطقه وجود دارد و در لایحه سنواتی هر کدام از این دشت‌ها، برای اجرای الگوی کشت، ردیف مستقل خواهند گرفت.

اجرای الگوی کشت؛ یک بار برای همیشه

وی با بیان اینکه اجرای الگوی کشت برای کشاورزی تجاری یک ضرورت است، اضافه کرد: اتفاقاً یکی از مواردی که باید یک‌بار برای همیشه حل کرد، اجرای الگوی کشت است. در همه برنامه‌ها آمده وزارت جهاد الگوی کشت را اجرا کند. در برنامه ششم هم آمده است اما چرا اجرا نشده است؟

دکتر ساداتی‌نژاد توضیح داد: ما در علم و تکنیک در کشور مشکل نداریم اما در اجرا دچار مشکل بوده‌ایم یعنی کشاورز خربزه، طالبی و هندوانه کار است و اگر بخواهد گیاه دارویی بکارد که آب‌بری کمی دارد، باید بداند که محصولش را چه کسی می خرد زیرا او ۴۰ سال است محصول دیگری نکاشته است.

وی  ادامه داد: اجرای الگوی کشت با کشاورزی قراردادی اجرا شدنی است و با تضمین قیمتی که شما در اختیار وزارت جهاد گذاشته‌اید، اجرایی خواهد شد. آن زمان ضایعات کشاورزی کم می‌شود. در حال حاضر ۴۰ هزار میلیارد تومان معادل ۳۰ درصد ضایعات کشاورزی داریم و ۱۳ میلیارد مترمکعب آب برای این تولید هزینه شده است که با اجرای کشاورزی تجاری این موضوع ساماندهی می‌شود.

راه‌اندازی رصدخانه کشاورزی ایران در ۱۴۰۱ 

دکتر ساداتی‌نژاد گفت: موضوع بعدی نداشتن اطلاعات در سامانه یکپارچه است؛ رصد خانه کشاورزی ایران ۱۴۰۱ در وزارت جهاد کشاورزی راه‌اندازی خواهد شد تا تصمیم‌گیری برپایه داده‌ها و اطلاعات باشد.

وی اضافه کرد: تقویت امنیت غذایی پایدار سرلوحه وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود و استمرار طرح خودکفایی کالاهای اساسی، قطع وابستگی هسته‌های تولید، احیای مرغ لاین آرین و تولید دانه‌های روغنی و کالاهای اساسی در برنامه مفصل ذکر شده است.

رییس اسبق دانشگاه کاشان ادامه داد: در بحث یکپارچه‌سازی اراضی تلاش می‌شود که زمین‌های ما به سمت یکپارچگی و اقتصادی شدن برود.  درخصوص کشاورزی دانش‌بنیان ضعف ما نبود علم در حوزه کشاورزی است؛ کشاورزی باید علمی باشد بنابراین تلاش داریم که در این زمینه سازمان تحقیقات با فرصت مطالعاتی مزرعه اعضای هیأت علمی در کنار کشاورزان قرار بگیرد.

اجرای کامل قانون تمرکز بخش کشاورزی

وزیر پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم درخصوص بازار و تجارت محصولات کشاورزی گفت: اجرای کامل قانون تمرکز را انجام خواهیم داد تا بازار و تجارت در کنار تولید قرار بگیرد. این موضوع دردی است که سال‌هاست کشاورزی ایران از آن رنج برده و باعث شده تولید روی دست کشاورز بماند.

وی درباره مدیریت ریسک کشاورزی و بیمه افزود: این موضوع درد همه کشاورزان است؛ ما به سمت مدیریت بحران خواهیم رفت و تلاش می‌کنیم سطح و پوشش بیمه‌های کشاورزی را ارتقا بدهیم و تنوع بیمه‌های کشاورزی را افزایش بدهیم.

دکتر ساداتی‌نژاد با بیان اینکه ظرفیت باغبانی که ظرفیت نسبی کشاورزی ایران است کمتر موردتوجه قرار گرفته است، اظهار داشت: مکانیزاسیون در این بخش در حد ضعیف است اما ارزآوری خوبی دارد و صنایع تبدیلی، کمتر در حوزه باغبانی وجود دارد و گلخانه‌ها حتماً با شدت توسعه خواهند یافت.

وی گفت: توسعه گیاهان دارویی با ظرفیت زیادی که در کشور وجود دارد و توسعه زنجیره‌های ارزش، توسعه میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری در منطقه مکران به‌دلیل ظرفیت‌های بی‌نظیر در حوزه باغبانی پیگیری می‌شود.

ایجاد سامانه سوت‌زنی و جلوگیری از انحصار و فساد  

دکتر ساداتی‌نژاد گفت: یکی دیگر از مباحث، فساد ستیزی است. ما از انحصار جلوگیری می‌کنیم و شرکت‌های تعاونی و تشکل‌های صنفی را به میدان خواهیم آورد. وزارت جهاد کشاورزی را مردمی خواهیم کرد و سامانه سوت‌زنی برای گزارش فساد در وزارت جهاد راه‌اندازی خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم با رفع نواقص احتمالی قانون، از زمین خواری جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه دام طیور و شیلات تلاش بی‌وقفه داریم تا تمام ظرفیت تولید پروتئین بکارگرفته شود. امروز ۴۰ درصد ظرفیت مرغداری ما خالی است. باید نگاه ما به تنظیم بازار عوض شود و حداکثر تولید را نه تنها برای نیاز داخلی به کار بگیریم.  برای تأمین گوشت قرمز به سمت توسعه می‌رویم و در حوزه شیلات از همه ظرفیت‌ها استفاده خواهیم کرد.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حوزه مدیریت منابع انسانی و تربیت کشاورزان آینده، سن کشاورزان ما بالاست، اظهار داشت: در حالی که متوسط سن در دنیا ۳۰ سال اما در کشور ما ۵۶ سال است. ما باید جوانان را به کار کشاورزی تشویق کنیم و این موضوع امکان‌پذیر نخواهد بود مگر اینکه کشاورزی دارای جذابیت، مدرن و علمی باشد که نیازمند سرمایه‌گذاری است.

وی افزود: در حوزه پرسنل وزارت جهاد در بحث رفاهی کارکنان و وضعیت ایثارگران براساس قانون اقدامات مفصلی انجام می شود. تأمین اجتماعی کشاورزان در ایران امروز ۲۵ درصد و در دنیا ۸۰ درصد است که با کمک دولت این رقم را ارتقا خواهیم داد.

دکتر ساداتی‌نژاد افزود: ما براساس آب مجازی کار می‌کنیم؛ تجارت آب مجازی، محصول آب‌بر را از خارج کشور وارد و براساس کشاورزی فراسرزمینی است. در داخل کشور کشت‌های استراتژیکی را انجام خواهیم داد. در حوزه منابع طبیعی، بحث مهم حفاظت و آب و خاک و صیانت از جنگل‌ها و مراتع کشور دستور کار اکید است.

به گفته وی، برای آبخیزدرای و تقویت حفاظت آب و خاک کشور لایحه جامع آبخیزداری را به مجلس ارسال خواهد شد و تجهیزات اطفای حریق برای حفظ جنگل‌ها و احیای پژوهشکده آبخیزداری و حفاظت خاک از موضوعات مهمی است که بکارگرفته می‌شود و در زمینه توسعه زراعت چوب، کار می‌شود.

توزیع هوشمندانه نهاده‌های دامی و اقلام اساسی برای رفع نیاز مردم

وی اظهار داشت: در زمینه طرح‌های نیمه تمام، طرح های ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام و ۴۶ هزار هکتاری سیستان و پروژه گرمسیری در دستور کار خواهد بود.

وزیر پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در کوتاه‌مدت، برای تأمین نیازهای اساسی مردم برنامه مفصلی وجود دارد و قرارگاه تقویت امنیت غذایی کشور برای رصد روزانه نیاز مردم و توزیع هوشمندانه اقلام اساسی و نهاده‌های دامی در دستور کار دولت سیزدهم است.

دکتر ساداتی‌نژاد متولد اول تیرماه ۱۳۵۱ کاشان و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است که ریاست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی را در مجلس یازدهم برعهده داشته است.

دکتر ساداتی‌نژاد که دکترای آبخیزداری خود با گرایش هیدرولوژی را از دانشگاه دولتی مسکو دریافت کرده، در دولت دهم معاون پارلمانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بود.

ریاست دانشگاه کاشان، معاونت اداری و مالی دانشگاه تهران و دبیری کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای علوم، تحقیقات و فناوری کشور از جمله فعالیت‌های علمی و اجرایی این وزیر پیشنهادی است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.