حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 27 جماد أول 1445 Saturday, 9 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4118 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
سیاست‌های حمایتی دولت برای اجرای الگوی کشت
15 شهریور 1399 - 14:34
شناسه : 3766
9

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بخش فنی اجرای الگوی کشت آماده است، گفت: اگر بسته حمایتی در بخش قیمت‌گذاری، پشتیبانی‌های بیمه‌ای و تسهیلاتی به درستی طراحی و انجام شود به‌طور حتم کشاورزان از این الگو استقبال می‌کنند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایرنا، دکتر کاظم خاوازی، درباره اجرای طرح […]

ارسال توسط :
پ
پ

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بخش فنی اجرای الگوی کشت آماده است، گفت: اگر بسته حمایتی در بخش قیمت‌گذاری، پشتیبانی‌های بیمه‌ای و تسهیلاتی به درستی طراحی و انجام شود به‌طور حتم کشاورزان از این الگو استقبال می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایرنا، دکتر کاظم خاوازی، درباره اجرای طرح الگوی کشت در بخش کشاورزی کشور، افزود: الگوی کشت دو بخش اصلی «فنی» و «سیاستگذاری» دارد تا کشاورز ما بداند برای هر منطقه، با توجه به اقلیم موردنظر، چه گیاهی را در چه زمانی بکارد تا حداکثر عملکرد و حداقل خسارت را داشته باشد.

وی اظهارداشت: با اقدامات صورت گرفته در چهار سال اخیر، بخش فنی الگوی کشت براساس منابع خاک، تحولات اقلیمی ۵۰ سال گذشته و مورفولوژی گیاهان موجود در ایران آماده شده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: فاز اول اجرای الگوی کشت برای کشت پاییزه آماده شده به طوری که تمامی اطلاعات در اختیار ما قرار دارد، اما باید سیاست‌ها و حمایت‌های دولت به‌گونه‌ای باشد که کشاورز ما که امروز گوجه‌فرنگی، پیاز و سیب‌زمینی کشت می‌کارد با انگیزه درآمدی بالا به دنبال تولید گیاهانی همچون دانه‌های روغنی، چغندرقند که محصول نهایی آنها وارداتی است، باشد.

وی اظهارداشت: امیدواریم این طرح هر چه سریع‌تر آماده و به دولت ارایه شود تا برای کشت پاییزه امسال اجرایی شود.

دکتر خاوازی درباره استقبال و آمادگی کشاورزان از اجرای طرح الگوی کشت گفت: اگر بسته حمایتی در بخش قیمت‌گذاری، پشتیبانی‌های بیمه‌ای و تسهیلاتی به درستی طراحی و انجام شود به‌طور حتم کشاورزان از این الگو استقبال می‌کنند.

وی افزود: حمایت و سیاست‌گذاری دولت در قیمت‌گذاری و خرید باید انگیزه لازم را برای افزایش تولید و کسب درآمد کشاورزان جهت مشارکت افزایش دهد.

رونق بخش کشاورزی با سه پروژه ملی در بخش آب و خاک

وزیر جهاد کشاورزی درباره زیرساخت‌های بخش کشاورزی آب و خاک و مکانیزاسیون در هفت سال گذشته  گفت: دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به بخش آب  کشاورزی داشته، به‌طوری‌که سه پروژه ملی در استان‌های خوزستان و ایلام، دشت سیستان و غرب و شمال غرب کشور دنبال شده است.

وی اظهارداشت: از پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری استان خوزستان ۲۹۵ هزار هکتار آن در فاز اول به اتمام رسیده و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است که باعث افزایش درآمد کشاورزان شده است.

دکتر خاوازی اضافه کرد: بخشی از این اراضی دارای زمین‌های شور و قلیایی بوده که امکان تولید نداشتیم، گاهی تولید در این اراضی حداکثر ۶۰۰ کیلوگرم گندم در هکتار داشت،  اما اکنون اتفاقات خوبی برای کشاورزان این مناطق افتاده و تولیداتشان افزایش یافته است.

 انتظار برای تأمین منابع مالی فازدوم پروژه آبرسانی خوزستان

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: فاز دوم این پروژه ۲۵۰ هزار هکتار است که منتظر تأمین منابع مالی هستیم که وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد در صورت تأمین مالی همین امسال با توجه به فرصت پیش‌رو تا  ۱۵ هزار هکتار را آماده‌سازی و تحویل دهد که البته فاز دوم طیف وسیع‌تری از شهرستان‌هایی که به‌طور عمده از لحاظ معیشتی کم برخوردار هستند، را پوشش می‌دهد.

وی گفت: امیدواریم با عنایت ویژه مقام معظم رهبری، رییس جمهوری و پیگیری سازمان برنامه و بودجه بتوانیم به اهداف این پروژه ملی در بخش کشاورزی دست پیدا کنیم.

دکتر خاوازی، پروژه ملی دوم را پروژه  ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان برشمرد و اظهارداشت: در استان سیستان با اجرای این طرح آبرسانی و تجهیزات و تأسیسات مهندسی معکوس پمپ‌ها و انتقال آب، زمینه برای توسعه بخش کشاورزی فراهم شده است.

وی پروژه سوم را پروژه  ۲۲۷ هزار هکتاری توسعه منابع آب و خاک غرب و شمال غرب کشور عنوان کرد و گفت: از این پروژه ۷۷ هزار هکتار در اختیار بهره‌برداران قرار گرفته که در حال بهره‌برداری از آن هستند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با دستور رییس جمهوری برای تأمین اعتبار این پروژه، وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد تا پایان سال ۵۰ هزار هکتار دیگر به این طرح بی‌افزاید.

وی افزود: مجموع این عملیات که شامل تسطیح، زهکشی و سایر عملیات فنی می‌شود، باعث شده راندمان آبیاری از ۳۹ درصد به ۴۵ درصد و میزان بهره‌وری ما از هر مترمکعب آب از ۹۲۰ گرم به ۱۴۵۰ گرم برسد که اتفاق خوبی در بخش کشاورزی کشور است.

رشد ۸۵ درصدی اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در دولت تدبیر و امید

دکتر خاوازی اظهارداشت: در بخش توسعه سیستم‌های نوین آبیاری، پوشش آن در دولت تدبیر و امید به رشد ۸۵ درصدی رسید یعنی از ۱.۳ میلیون هکتار به ۲.۴ میلیون هکتار رسیده‌ایم که امیدواریم این اقدام مبنایی برای افزایش تولید، رشد درآمد کشاورزان و تثبیت شغل کشاورزی در آینده باشد.

کشاورزی قراردادی و گیاهان استراتژیک اولویت وزارت جهاد کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی درباره سیاست کشاورزی قراردادی گفت: اکنون کشاورزی قراردادی، قلب توسعه کشاورزی ایران است ما هر چه بتوانیم تولید با برنامه و دارای مشتری داشته باشیم از بسیاری از کمبودها جلوگیری خواهیم کرد به‌طور مثال سال گذشته در بخش تولید گندم دوروم برای کارخانجات ماکارونی در حدود  ۲۰۰ هزار هکتار داشتیم که در حال افزایش است.

وی تصریح کرد: در بخش‌های دیگر همچون روغن با کارخانجات تفاهم شده که محصولات دانه‌های روغنی را کارخانجات روغن‌کشی و دست‌اندرکاران تجارت روغن به کشاورزان سفارش دهند و کشاورزان این محصولات را تولید کنند که این امر علاوه‌بر کاهش نقش دولت، حمایت‌های بخش دولتی از بخش خصوصی و کشاورزان را در پی دارد.

دکتر خاوازی از دیگر مزایای کشاورزی قراردادی را پشتیبانی‌های به موقع بخش خصوصی از کشاورزان دانست و افزود: به‌طور حتم در این روش عملکرد کشاورزان به‌دلیل آموزش‌ها و تأمین به موقع نهاده‌ها افزایش می‌یابد به‌طوری‌که اکنون چنین قراردادهایی داریم به‌طور مثال بخش خصوصی با کشاورزان ما در کرمانشاه با بیش از ۵ هزار کشاورز قرارداد بسته تا محصولشان را خریداری کند.

وی گفت: در کشاورزی قراردادی دیگر کشاورزان نگرانی برای فروش محصول خود و بخش خصوصی نگرانی برای عرضه محصول به بازار داخلی و صادرات نخواهد داشت.

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید براینکه اولویت وزارت جهاد کشاورزی، کشاورزی قراردادی برای کشت گیاهان استراتژیک است، گفت: این وزارتخانه از بیمه بخش کشاورزی حمایت می‌کند و تلاش دارد پوشش بیمه‌ای را به سمتی سوق دهد تا صندوق بیمه حداکثر توان خود را بکار گیرد.

 

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.