حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 14 ربيع أول 1445 Thursday, 28 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3883 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
شرایط قرنطینه‌ای ایران برای واردات چوب فنی و استاندارد است
07 بهمن 1399 - 17:10
شناسه : 6205
7

سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: ضوابط قرنطینه‌ای برای واردات چوب به علت احتمال بالای ورود تعداد زیادی از عوامل خسارت‌زای مهم قرنطینه‌ای در تمام کشورهای دنیا از حساسیت زیادی برخوردار است و این سازمان نیز با اتخاد تصمیمات درست و منطبق با مقررات در راستای حفظ عرصه‌های طبیعی و جنگلی کشور تلاش می‌کند. به […]

ارسال توسط :
پ
پ

سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: ضوابط قرنطینه‌ای برای واردات چوب به علت احتمال بالای ورود تعداد زیادی از عوامل خسارت‌زای مهم قرنطینه‌ای در تمام کشورهای دنیا از حساسیت زیادی برخوردار است و این سازمان نیز با اتخاد تصمیمات درست و منطبق با مقررات در راستای حفظ عرصه‌های طبیعی و جنگلی کشور تلاش می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: افزایش واردات چوب، مخاطرات ورود آفات جدید به کشور را بالا برده است، زیرا چوب غیر فرآوری شده به‌ویژه به‌شکل خام، راهی برای ورود حشرات و پاتوژن‌ها به مناطق غیرآلوده است.

مهدی قائمیان خاطر نشان کرد: ورود احتمالی آفات و بیماری‌های مختلف خارجی به کشور از طریق واردات چوب از کشورهای مختلف مانند شب‌پره سفید آمریکایی، شب‌پره شمشاد که هریک بخش‌هایی از شمال کشور را مورد هجوم قرار داده، در مواردی خسارات جبران‌ناپذیری به عرصه‌های جنگلی کشور وارد کرده است.

وی ادامه داد: طی چند سال گذشته خسارت آفت خطرناک شب‌پره شمشاد در جنگل‌های ۴۰ میلیون ساله هیرکانی که از ذخایر ارزشمند گونه‌‌های جنگلی و موردتوجه اکولوژیست‌‌های جهان است، بسیار غافگیرانه و نگران‌کننده بوده‌ و در بیشتر موارد ضمن خسارت فراوان به درختان شمشاد، هزینه‌های سنگینی را به منظور مبارزه و کنترل آن در سطح صدها هزار هکتار از جنگل‌های شمال کشور بر دولت تحمیل کرده است.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در کشور روسیه به تنهایی حداقل ۲۲ آفت خسارت‌زا با اهمیت اقتصادی بالا وجود دارد که از طریق چوب با پوست قابل انتقال است.

وی افزود: سازمان حفظ نباتات کشور در راستای انجام وظایف حاکمیتی خود تلاش می‌کند در موضوع راهبردی واردات چوب ضمن لحاظ کردن آثار مثبت آن، با اجرای ضوابط و مقررات، عرصه‌های طبیعی و جنگلی کشور محافظت شود.

قائمیان در مورد ادعای ضوابط بیش از حد سختگیرانه سازمان حفظ نباتات درخصوص واردات چوب به کشور و عدم انطباق آن با استانداردهای بین‌المللی، اظهار داشت: شرایط قرنطینه‌ای صادره از سوی این سازمان در زمینه واردات متفرعات گیاهی نظیر انواع چوب سوزنی برگان و روش‌های ضدعفونی آنها مبتنی بر بررسی‌های فنی و منطبق با استانداردها و دستورالعمل‌های توصیه شده در منابع معتبر و علمی است.

وی با بیان این که به منظور تعامل و همکاری با بخش خصوصی، سازمان حفظ نباتات کشور موافقت خود را در مورد ایجاد تأسیسات ضدعفونی موردنیاز برای واردات چوب با پوست و سپس آفت‌زدایی آنها در کشور اعلام داشته است، گفت: این موضوع از سوی وزیر وقت جهاد کشاورزی به وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز اعلام شده است.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: برای ایجاد تأسیسات ضدعفونی‌کننده چوب با پوست، گزینه‌هایی نظیر بندر خواجه نفس و همچنین بندر گمیشان (بندر سبز خزری) در استان گلستان که در فاصله امن از عرصه‌های جنگلی (جنگل‌های هیرکانی) قرار دارند، می‌تواند مدنظر انجمن کارفرمایان صنایع چوب قرار گیرد.

وی در همین حال گفت: ایجاد تأسیسات لازم برای ضدعفونی چوب با پوست در بندر سبز خزری (ندر گمیشان)، پس از برگزاری جلسات متعدد با انجمن کارفرمایان صنایع چوب و با موافقت این انجمن پیشنهاد شده است و پس از موافقت آن انجمن و پیگیری‌های متعدد این سازمان، سازمان بنادر و کشتیرانی نیز در مورد اعطای مجوزهای مربوطه برای ساخت این بندر، آمادگی خود را اعلام کرده، با این حال تاکنون اقدام مؤثری در این زمینه از سوی مراجع مربوطه صورت نگرفته است.

قائمیان در مورد شرایط قرنطینه‌ای واردات چوب کشورهایی نظیر ترکیه و چین و مقایسه آن با شرایط قرنطینه‌ای اعلامی از سوی ایران نیز اظهار داشت: در صدور شرایط قرنطینه‌ای صادره از سوی حفظ نباتات کشورهای مختلف، عوامل متعددی نظیر نوع آفت، تنوع فون آفات در کشورها موردتوجه قرار می‌گیرد و با توجه به تفاوت و همچنین تنوع نوع و جمعیت آفات در کشورهای مختلف، الزاماً این شرایط قابل مقایسه با یکدیگر نیستند.

وی با اذعان به این که در حال حاضر منعی برای واردات انواع چوب و فرآورده‌های چوبی نظیر نئوپان و ام‌دی‌اف، چوب‌های فرآوری و اشباع  شده، چوب چهار تراش، چوب گرده بینه، چیپس چوب و پودر چوب وجود ندارد، گفت: این اقلام از اقصی نقاط دنیا با رعایت مقررات مربوطه به کشور وارد می‌شوند.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور افزود: براساس شرایط قرنطینه‌ای اعلامی سازمان حفظ نباتات برای واردات چیپس چوب به کشور، اندازه طول و عرض قطعات چیپس چوب وارداتی ۳۰×۸۰ و حداکثر ضخامت آن ۳۰ میلیمتر ذکر شده که این میزان از شرایط ذکر شده در استاندارد بین‌المللی و موازین بهداشت گیاهی شماره ۳۹ (ISPM No.۳۹)، سهل‌تر در نظر گرفته شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.