حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 18 ربيع أول 1443 Sunday, 24 October , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1642 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
ضرورت حرکت به سوی کشاورزی «اقتصادی» و «دانش‌بنیان»
20 شهریور 1400 - 18:13
شناسه : 8973
بازدید 142
0
وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: برای حفظ، پایداری و ارتقای امنیت غذایی کشور، حرکت به سمت کشاورزی «اقتصادی» و «دانش بنیان» ضروری است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش (دیده‌بان امنیت غذایی)، دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در گردهمایی سراسری آغاز سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ که امروز در سالن خوشه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: ما ظرفیت بی‌نظیری در کشور داریم و این ظرفیت اعم از منابع طبیعی، منابع انسانی شامل کشاورزان دلسوز، پرتلاش و قانع، نخبگان، دانشگاهیان و کشاورزان پیشرو هستند و اصلی‌ترین وظیفه ما این است که بتوانیم از این ظرفیت‌ها در راستای حفظ امنیت غذایی و توسعه کشاورزی پایدار استفاده کنیم.

وی با تأکید بر این که باید به سمت کشاورزی تجاری پیش برویم، افزود: نگاه و انتظار ما از حوزه کشاورزی باید اقتصادی و تجاری باشد، بنابراین تحلیل، انتظار و خدمات ما باید به بخش کشاورزی بنگاه محور و سودآور باشد و از نگاه دستوری و فشار به بخش کشاورزی خودداری شود.

دکتر ساداتی‌نژاد با بیان اینکه برای رسیدن به کشاورزی تجاری باید به سمت الگوی کشت برویم، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به الگوی کشت نیازمند عزم جدی در این بخش هستیم؛ از نظر فنی، تکنیکی و علمی در تعیین الگوی کشت در استان‌ها مشکلی نداریم اما در اجرا دچار مشکل هستیم و برای این که بتوانیم الگوی کشت را اجرا کنیم باید به سمت کشاورزی قراردادی برویم که مسئله بسیار مهمی است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: طبق آمار، کشاورزی قراردادی در کشور یک درصد است که متوسط آن در دنیا ۴۰ درصد و در کشورهای پیشرو تا ۸۰ درصد است و ما راه زیادی در پیش داریم که دلیل آن عدم آماده‌سازی بستر لازم است.

وی، کشاورزی قراردادی را تأمین کننده نیاز مالی کشاورز دانست و تصریح کرد: صنایع با بستن قرارداد با کشاورز، با حمایت مالی، ترویجی و تأمین منابع کشاورز را توانمند می‌کنند و باعث ایجاد منابع درآمدی بیشتر برای کشاورز خواهند شد.

دکتر ساداتی‌نژاد با بیان اینکه نقش تشکل‌ها در بخش کشاورزی بسیار حائز اهمیت است، گفت: تشکل‌های بخش کشاورزی باید در کنار سازمان‌های کشاورزی باشند و در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها مشارکت کنند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه که بخش کشاورزی خصوصی‌ترین حوزه اقتصادی کشور است، افزود:باید از بخش خصوصی در بازاررسانی و تنظیم بازار محصولات کشاورزی کمک بگیریم.

وی با اشاره به این که مسئله دوم، کشاورزی دانش‌بنیان است، خاطرنشان کرد: کشاورزی تجاری و کشاورزی دانش بنیان دو بال کشاورزی کشور محسوب می‌شوند.

دکتر ساداتی‌نژاد افزود: بار مسئولیت کشاورزی دانش‌بنیان برعهده سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است؛ این سازمان توانمند است، با الگوهای جهانی به پیش می‌رود و نشان می‌دهد نگاه ما از ابتدا علمی محور بوده است اما اینکه چقدر انتظارات را برآورده کرده‌ایم، باید بررسی شود.

وی افزود: سازمان تحقیقات باید در کنار تولیدکنندگان باشد تا بتواند نتایج تحقیقات خود و دنیا را با ابزار ترویج در اختیار کشاورز قرار دهد و قدرت غذایی و امنیت غذایی کشور را ارتقا دهد.

وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: ایران باید در بخش کشاورزی در جنوب غرب آسیا جایگاه خود را پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه امروز غذا مانند اسلحه در دست قدرتمندان است، گفت: ابزار غذا بی‌هزینه‌تر کشورها را به سمت فرمانبرداری پیش می‌برد و بخش عمده مسئولیت امنیت غذایی کشور برعهده سازمان تحقیقات است، این سازمان با معرفی ارقام جدید، پرمحصول و متناسب با اقلیم کشور می‌تواند کشاورزی کشور رارونق دهد؛ همچنین با فرصت‌هایی که برای اعضای هیئت علمی در مزرعه ایجاد می‌شود، می‌توانیم به غنی‌تر شدن بخش کشاورزی کمک کنیم.

وی افزود: یکی از ابزارهای مهم ما در کشاورزی تجاری و علمی، مرکز خدمات کشاورزی است و هرچه ما تمهید می کنیم توسط این بخش به کشاورزان عرضه می‌شود؛ بنابراین مرکز خدمات کشاورزی باید به کانون‌ بهره‌وری تبدیل شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلاتی که تا پایان سال ۱۴۰۱ باید برطرف شود، تأمین اطلاعات و داده است، گفت: نظام یکپارچه اطلاعات بخش کشاورزی می‌تواند به برنامه‌ریزی دقیق برای تولید و تأمین بهنگام محصولات کشاورزی کمک کند.

وی با بیان اینکه تهیه و تدوین سازوکارهای واگذاری اختیارات گسترده اقدام دیگر ما در وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود، خاطرنشان کرد: رؤسای سازمان‌ها در هر استان باید تمام اختیارات لازم را داشته باشند و مشکلات کشاورزی و تجاری هر استان توسط خود استان‌ها برطرف شود.

دکتر ساداتی‌نژاد افزود: شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی ابزار فوق‌العاده مهم در اختیار بخش کشاورزی است که مقرر شده با تعیین سیاست‌های حمایتی پشتیبان کشاورزی قراردادی، الگوی کشت و علمی شدن کشاورزی در کشور باشد.

دکتر ساداتی‌نژاد با اشاره به این که تصویب قانون جدید در حوزه کشاورزی در دستور کار مجلس قرار دارد، گفت: طرح امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، ۱۴ ماده دارد که حدود ۱۰ ماده از آن به اتمام رسیده و تا هفته آینده تصویب و برای تایید به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

وی با بیان اینکه این قانون یک قدرت جدید در حوزه کشاورزی خواهد بود، ادامه داد: این قانون توسط ذی‌نفعان، تولیدکنندگان و نمایندگان آنها به مجلس رسیده است، ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی با این قانون شکل خواهد گرفت و از مزرعه تا سفره مردم تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید به هویت کشاورز احترام بگذاریم؛ تصریح کرد: امروز نقایصی در حوزه کشاورزی وجود دارد که باعث شده کشاورز در جایگاه خود به‌عنوان تولیدکننده نباشد، بنابراین جایگاه کشاورز در جامعه به‌عنوان تولیدکننده غذا و تأمین کننده اقتدار ملی باید ارتقا یابد.

وی افزود: یکی از بخش‌های هویت‌دهی به کشاورزان مالکیت اراضی است که باید به آن پرداخته شود و در رفع مشکل سنددار شدن اراضی کشاورزی باید تسریع شود.

وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: دوره جدید یک دوره بسیار خوب، پررونق و دارای رشد شتابان برای کشاورزی ایران باشد و با یک نگاه اقتصادی و علمی در شرایط خوبی قرار بگیریم و جایگاه کشاورزی و امنیت غذایی در کشور افزایش یابد.

وی یادآور شد: اگر بهره‌وری را بالا ببریم قیمت محصولات کاهش می‌یابد و مردم از یک غذای با کیفیت و با قیمت مناسب بهره‌مند می‌شوند.

در پایان این مراسم، با حضور وزیر جهاد کشاورزی، قرارداد توسعه ۴۰ هزار هکتاری کشت دانه روغنی کلزا توسط معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت کشاورزی رضوی آستان قدس رضوی امضا شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.