حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 12 شوال 1445 Saturday, 20 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4531 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
عدم وجود مشکل در تأمین سموم بخش کشاورزی
11 آبان 1400 - 13:42
شناسه : 9750
5
مشاور وزیر و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در حال حاضر ذخیره سموم کشاورزی بسیار مناسب است به طوری که تا شهریور ۱۴۰۱ تمام سموم بخش کشاورزی آماده عرضه است.
ارسال توسط : منبع : پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ(دیده‌بان امنیت غذایی)، آقای کیسخرو چنگلوایی در نشست خبری صبح امروز اظهار داشت: سالانه ۲۰ میلیون هکتار مبارزه با آفات با مصرف حدود ۳۵ هزار تن سم انجام می‌شود که در حال حاضر نه تنها تا پایان امسال بلکه تا شهریور ۱۴۰۱ پیش‌بینی لازم برای تمام سموم مورد نیاز بخش کشاورزی انجام شده و ذخیره مناسبی در این مورد وجود دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تمامی سیاست‌ها درجهت حذف سموم پرخطر از چرخه مصرف است به طوری که در چند سال گذشته ۱۰۰ قلم از این دست سموم از فهرست استفاده کشاورزان حذف شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات گفت: کل سموم پرخطر مصرفی کشاورزان در حال حاضر حدود ۵ درصد است و ۸۱ درصد سموم کم خطرند و مابقی را سموم با خطر متوسط تشکیل می‌دهند.

چنگلوایی افزود: برنامه‌ریزی شده که ظرف دو سال تمام سموم یا کم خطر یا با خطر متوسط باشند و رویکرد، رفتن به سمت سموم غیرشیمیایی است.

وی گفت: درباره توسعه روش‌های بیولوژیک، اولین اقدام ارتقای سطح دانش زنجیره‌های تولید، تأمین و مصرف است و در قالب توافق با معاونت علمی ریاست جمهوری از محصولات فناورانه در این حوزه حمایت می‌شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: آفت سن گندم در خاورمیانه دومین عامل محدودکننده توسعه کشت گندم است، ولی خوشبختانه در این خصوص در کشورمان کار‌های بسیار مناسبی انجام شده به طوری که در پنج سال اخیر با تدابیر صورت گرفته و مبارزه‌های انجام شده میزان گندم سن زده از ۲۱۷ هزار تن به ۳۷ هزار تن کاهش یافته و افت غیرمفید گندم از یک ممیز ۳۴ ظرف سه سال به ۹۸ صدم درصد رسیده است.

چنگلوایی گفت: در کنار تأمین آفت‌کش‌ها نظارت‌های کیفی هم حائز اهمیت است و تمام سموم وارداتی در هفت آزمایشگاه نمونه برداری و بررسی می‌شود که در شش ماه اول امسال در همین راستا چهار هزار و ۴۴۳ مورد بازدید توسط کارشناسان از ۲۱ هزار و ۶۲۸ فروشگاه صورت گرفته است.

وی افزود: دو هزار و ۹۰۷ فروشگاه غیرمجاز فروش سم داشتیم که از ابتدای سال تاکنون دو هزار و ۴۵۸ مورد آن مجوز اخذ کردند.

رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: همچنین امسال در سطح ۱۹ هزار هکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی صورت گرفته و هیچ آسیبی به محصولات زراعی از بابت وجود این آفت وارد نشده ضمن این که نگرانی نیز برای مبارزه با این آفت وجود ندارد چرا که سم و سمپاش مورد نیاز همچنین اعتبار لازم برای این کار پیش‌بینی شده است.

چنگلوایی خاطرنشان کرد: سال گذشته هفت میلیون تن محصول کشاورزی از کشورمان صادر شد که یک گرم آن برنگشت و این به خاطر نظارت‌های مناسبی است که در حوزه استفاده از سموم و آفتکش‌ها درباره محصولات کشاورزی صورت می‌گیرد.

وی در خصوص کلیپ منتشر شده که در آن موز‌های آلوده به تصویر کشیده شده‌اند، اظهار داشت: کلیپ پخش شده مربوط به کشور فرانسه است و نه ایران ضمن این که این برای اولین بار نیست که این کلیپ منتشر می‌شود، از سوی دیگر تاکنون حتی یک گرم موز از کشور سومالی وارد ایران نشده و فراموش نکنیم که قرنطینه ایران جزو سختگرانه‌ترین قرنطینه‌ها در دنیاست.

رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به علت گرانی سموم کشاورزی مختلف اظهار داشت: ۹۸ درصد سموم مصرفی کشور چه آماده و چه تولید داخل از خارج وارد می‌شود چرا که ماده مؤثره سموم تولید داخل نیز وارداتی است و از آن جا که از ۲۰ فروردین ۹۹ ارز ترجیحی برای واردات آفت کش‌ها حذف شده و ارز نیمایی به آن‌ها تعلق می‌گیرد قیمت سم افزایش پیدا کرده است.

چنگلوایی تأکید کرد: تاکنون ۱۲۴ پرونده در خصوص سم قاچاق و تقلبی ثبت شده که رسیدگی به این پرونده‌ها در جریان است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.