حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 8 شوال 1445 Tuesday, 16 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4519 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
عرضه دام مولد به کشتارگاه تهدید ذخایر ژنتیکی
21 تیر 1400 - 14:40
شناسه : 8136
9
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور با بیان اینکه عرضه دام مولد به کشتارگاه تهدید ذخایر ژنتیکی و تولید در آینده است، گفت: به‌دلیل اینکه دامداران خوراک موردنیاز دام را به قیمت چند برابر از بازار آزاد تهیه می‌کنند، تولید برای آنها به جای سود ضرر می‌دهد.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری فارس
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، مجتبی عالی، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور، در پاسخ به اینکه دلیل اعتراض برخی دامداران که اخیراً در استان‌های کشور مطرح می‌شود، چیست؟ گفت: تولیدکنندگان هزینه‌های زیادی دارند و درآمدی برای آنها نمی‌ماند و وضعیت زندگی آنها هم با این شرایط نمی‌چرخد، دولت نهاده دولتی کافی به دامداران نمی‌دهد و آنها مجبورند، به قیمت چند برابر از بازار آزاد خریداری کنند.

دامداران بخش زیادی از خوراک دام را از بازار آزاد تهیه می‌کنند

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران با بیان اینکه از سامانه بازارگاه برای یک رأس گاو، یک کیلوگرم جو می‌دهند، در حالی که 15 کیلوگرم نیاز یک رأس دام است، گفت: در حالی که من خودم گاوداری 400 رأسی دارم، 10 تن کاه و 10 تن جو تحویل داده‌اند که برای نیاز دو روز این دامداری کفایت می‌کند و بقیه را مجبور هستم، از بازار آزاد تهیه کنم و همه اینها باعث می‌شود، قیمت تولید بالاتر رود و هیچ درآمدی برایم نماند.

عالی در پاسخ به این سؤال که وزارت جهاد کشاورزی در برابر خواسته شما برای تأمین علوفه چه جوابی می‌دهد، گفت: متأسفانه آنها جوابی نمی‌دهند و به‌ویژه دامداری‌های سنتی با مشکلات زیادی مواجه است. دامداران سنتی خرد هستند و کسی حرف آنها را گوش نمی‌کند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران در پاسخ به این سؤال که قرار بود همه نهاده‌های وارداتی مستقیم از طریق بازارگاه توزیع شود، پس این بازار چگونه شکل می‌گیرد، گفت: متأسفانه اینها مسائلی است که سیستم‌های نظارتی باید به آنها بپردازند و مشکل اصلی دامداران هم همین مسائل است.

دامداران پول برای خرید خوراک دام ندارند

وی که یک دامداری 400 رأسی دارد، کمبود نقدینگی را مشکل دیگر دامداران عنوان کرد و گفت: در حالی که دولت نهاده کافی به دامداران نمی‌دهد، آنها نقدینگی لازم برای خرید نهاده گران از بازار سیاه هم ندارند و دولت باید نقدینگی در اختیار دامداران قرار دهد تا آنها مجبور نشوند دام‌های خود را برای تأمین پول نهاده به کشتارگاه بفرستند.

عالی با بیان اینکه یک کیلوگرم شیر خام 8500 تومان  برای دامدار تمام می‌شود، گفت: دو روز پیش قیمت شیر خام را شورای عالی قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی 6400 تومان تعیین کرده‌، اما کارخانه‌ها می‌گویند تا زمانی که محصولات لبنی را گران نکرده‌اند، نمی‌توانیم با پول جدید پول دامداران را پرداخت کنیم.

دامداران از فروش محصولات خود ضرر می‌کنند

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران همچنین با بیان اینکه قیمت دام زنده که خرید و فروش می‌شود 45 تا 50 هزار تومان است، افزود: هر رأس دام زنده برای دامدار 80 هزار تومان است. یعنی در حقیقت در هر کیلو حدود 30 تا 35 هزار تومان ضرر می‌کنند، اما دولت برای گوشت یخ‌زده وارداتی کیلویی 130 هزار تومان می‌پردازد.

وی در پاسخ به این سؤال که نهاده‌ها در گمرک وجود دارد، چرا برای مصرف دامداران حمل نمی‌شود، گفت: متأسفانه مشکل کمبود کامیون وجود دارد. از سوی دیگر برخی هم در ترخیص تعلل می‌کنند تا اینکه قیمت در بازار افزایش یابد و سود بیشتری ببرند.

عالی دلالی و واسطه‌گری را مشکل دیگر بخش تولید خواند و گفت: در حالی که دلالان گوشت را کیلویی 90 هزار تومان از دامدار می‌خرند، اما قیمت در بازار از 150 هزار تومان هم بیشتر است.

وی به مشکلات کشتارگاه‌ها هم اشاره کرد و گفت: متأسفانه در کشتارگاه‌ها همه امعاء و احشا دام که ارزش آن 800 هزار تومان است برمی‌دارند و پس از مخلوط کردن با گوشت در قالب گوشت مخلوط به بازار می‌فروشند و در حقیقت سود اصلی را به جای دامدار آنها می‌برند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران همچنین گفت: فاصله تا خودکفایی گوشت بسیار اندک است و با یک گام کوچک و حمایت دولت از دامداران می‌توان خودکفا شد، اما متأسفانه در حالی که دامداران در شرایط سختی هستند، حمایتی هم از سوی دولت انجام نمی‌شود.

دام‌های مولد به کشتارگاه می‌رود

عالی تأکید کرد: با توجه به مشکلات دامداران، آنها دام‌های مولد را به بازار می‌فرستند که بهترین ذخایر ژنتیکی هستند و این هشداری برای تولید کشور است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران افزود: اگر شرایط با این روند پیش برود، در چند سال آینده تولید گوشت در کشور به مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.