حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 1 جماد أول 1443 Sunday, 5 December , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1784 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
فرم ویرایش شده ثبت سفارش، مبنای اظهار ارزش کالا قرار گرفت
18 بهمن 1399 - 18:33
شناسه : 6392
بازدید 207
0

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام وطیور گفت: قیمت کالاهای اساسی برای واردکنندگان در بازه زمانی ۱۶ مردادماه ‏۹۷ تا پنجم مردادماه ‏۹۸ بر مبنای فرم ویرایش شده ثبت سفارش‌ها محاسبه می‌شود و همین نرخ‌ها مبنای محاسبه رفع تعهد ارزی واردکنندگان قرار می‌گیرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایرنا، عباس حاجی‌زاده، […]

ارسال توسط :
پ
پ

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام وطیور گفت: قیمت کالاهای اساسی برای واردکنندگان در بازه زمانی ۱۶ مردادماه ‏۹۷ تا پنجم مردادماه ‏۹۸ بر مبنای فرم ویرایش شده ثبت سفارش‌ها محاسبه می‌شود و همین نرخ‌ها مبنای محاسبه رفع تعهد ارزی واردکنندگان قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایرنا، عباس حاجی‌زاده، افزود: وظیفه تأمین نهاده‌های دامی که تا سال ۹۸ به‌عهده وزارت جهاد کشاورزی بود از ابتدای سال گذشته و با مصوبه سران قوا به وزارت صمت منتقل شد.

وی اظهارداشت: تا پیش از انتقال وظیفه تأمین نهاده‌های دامی از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت و در بازه زمانی ۱۶ مرداد ۹۷  تا ۵ مرداد ۹۸  مبنای قیمت واردات نهاده‌های دامی مشخص نبود و  به منظور تعیین روندی مشخص برای ارزش اظهاری کالاهای وارداتی در جلسه هفتاد و نهم کارگروه تنظیم بازار به تاریخ ۲۸ بهمن‌ماه ۹۸ که مصوبه آن در تاریخ ۱۲ مردادماه ‏۹۸  ابلاغ شد، مقرر شد میانگین ساده حسابی قیمت‌های ثبت سفارش در هر ماه پس از حذف قیمت‌های غیرمتعارف تعیین و ابلاغ شود که این مصوبه ضمن مختومه نمودن بسیاری از پرونده‌های وارداتی، برای تعداد قابل توجهی از واردکنندگان نیز ایجاد مشکل کرد.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام وطیور تصریح کرد: با توجه به اینکه نرخ واردات کالا باید توسط گمرک ارزیابی شده و پس از آن اقدامات اداری جهت ترخیص کالا صورت بگیرد تا پیش از تاریخ ۰۵/‏۰۵/‏۱۳۹۸ که مسئولیت تعیین تصویب قیمت وارداتی نهاده‌های دامی به کارگروه نظارت و تخصیص ارز محول شود، در برخی موارد واردکنندگان به‌دلیل «بیش بود» مشمول پرداخت جرایمی می‌شدند زیرا براساس ارزشیابی گمرک ارزش اظهاری کالا توسط واردکنندگان بالاتر از نرخ‌های مدنظر گمرک و قیمت‌های مندرج در فرم‌های ثبت سفارش بود.

حاجی‌زاده درباره تفاوت نرخ‌ها در فرم ثبت سفارش و قیمت‌های اظهارشده گفت: قیمت نهاده‌های دامی در بازارهای جهانی ثابت نبوده و فاصله زمانی میان ثبت سفارش تا واردات این تفاوت در نرخ ثبت و اظهار شده را ایجاد کرده و موجب شده تا واردکنندگان کالاهای اساسی از سوی گمرک بخاطر «بیش بود» جریمه شوند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیش بود یکی از مشکلات اصلی واردکنندگان بود کارگروه حقوقی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران نسبت به پیگیری و جمع‌آوری اطلاعات و مقایسه آنها و استخراج آمار مربوطه، جلساتی با معاونت گمرک و مدیرکل وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت برگزار نمود و مشخص گردید برخی از شرکت‌ها روی ثبت سفارشات خود ویرایش‌هایی داشتند و لذا درخواست گردید تا تاریخ تعیین ارزش براساس زمان ویرایش محاسبه شود اما دبیر کارگروه تنظیم بازار در تاریخ ۲۹.‏۰۶.‏۹۹ به‌دلیل عدم حضور نماینده اتحادیه و دفاع ناقص از موضوع، نظر بر مخالفت داده‌اند که طی نامه شماره ۱۵۷۲۲۷/ ۶۰ مورخ ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ابلاغ شد.

حاجی‌زاده ادامه داد: پیگیری‌های اتحادیه و ارائه اسناد و مدارک دال بر عدم بیش اظهاری از سوی واردکنندگان موجب شد تا در جلسه صد و چهاردهم کارگروه تنظیم بازار مقرر شود که بررسی ارزش اظهاری کالاهای وارداتی براساس ارزش مندرج در تاریخ آخرین ویرایش ثبت سفارش قبل از اظهار گمرک، ملاک عمل گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد. همچنین گمرک مجاز باشد تا در بررسی و رسیدگی به پرونده‌های واردات کالاهای اساسی، مطابق ساز و کار پیش‌بینی شده تا سقف ۵ درصد بیش از نرخ متوسط تعیین شده در مصوبات قبلی کارگروه اقدام نماید.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران خاطرنشان کرد: این مصوبه ستاد تنظیم بازار از تاریخ ۵ بهمن ۱۳۹۹  برای اجرا به دستگاه‌های ذی‌صلاح ابلاغ شده است.

به گزارش ایرنا، براساس آمارها از فروردین تا پایان آذرماه امسال هفت میلیون و ۲۳۸ هزار و ۲۵ تن ذرت به ارزش یک میلیارد و ۷۷۱ میلیون و ۵۵۴ هزار و ۵۶۳ دلار وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۱۷ درصد و به لحاظ ارزشی ۱۶ درصد رشد داشته است.

در ۹ ماه امسال واردات جو، کنجاله سویا، دانه سویا به لحاظ وزنی و ارزشی در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

در این مدت، ۱۱ میلیون  و ۳۰۹ هزار و ۴۲۱ تن ذرت، جو، کنجاله سویا و دانه سویا به ارزش سه میلیارد و ۳۳۳ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۳۲ دلار وارد شد که در هم‌سنجی با پارسال از نظر وزنی کاهش پنج درصدی و به لحاظ ارزشی کاهش هفت درصدی نشان می‌دهد.

همچنین میزان واردات جو از ابتدای فروردین تا پایان آذرماه امسال یک میلیون و ۳۴۰ هزار و  ۵۰۵ تن به ارزش ۳۲۶ میلیون و ۸۳۱ هزار و ۲۷۴ دلار بود که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی  کاهش ۴۷ درصدی و از نظر ارزشی کاهش ۴۹ درصدی نشان می‌دهد.

در  ۹ ماهه امسال همچنین یک میلیون و ۱۰۳ هزار و ۸۰۸ تن کنجاله سویا به ارزش ۴۶۱ میلیون و ۷۴۶ هزار و ۲۸۰ دلار وارد کشور شد که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی کاهش ۱۷ درصدی و به لحاظ ارزشی کاهش ۲۱ درصدی نشان می‌دهد.

همچنین تا پایان آذرماه یک میلیون و ۶۲۷ هزار و ۸۳ تن دانه سویا به ارزش ۷۷۳ میلیون و ۵۷ هزار و ۹۱۵ دلار وارد شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب افت ۱۳ درصدی و کاهش پنج درصدی داشته است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.