حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 12 شوال 1445 Saturday, 20 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4531 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی جدید رضایت کشاورزان را به‌دنبال دارد؟
25 شهریور 1400 - 13:44
شناسه : 9060
4
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران معتقد است قیمت ۷۵۰۰ تومانی که برای خرید تضمینی هر کیلو گندم در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ تعیین شده رضایت نسبی بهره برداران در این بخش را فراهم کرده است.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، علیقلی ایمانی، با اعلام این مطلب اظهار کرد: چند سالی بود که به دنبال تغییر قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی بودیم و مجلس یازدهم به خواسته‌های ما پاسخ داد و این قانون را اصلاح کرد؛ به‌طوری‌که شورایی تخصصی متشکل از وزیر جهاد کشاورزی، رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد، بنیاد ملی گندمکاران، سازمان نظام مهندسی، اتحادیه تعاون روستایی و دو کشاورز خبره تشکیل شد و دو نماینده مجلس از کمیسیون کشاورزی به‌عنوان ناظر بدون حق رأی نیز انتخاب شدند.

وی با بیان اینکه قاعده بر این است که در این شورا موارد قانونی بررسی و قیمت محصولات تعیین شود، گفت: کمیته‌های کارشناسی برای تعیین قیمت محصولات کشاورزی چهار آیتم «هزینه‌های تولید یک واحد متعارف به‌همراه سود معقول»، «نرخ تورم سالیانه»، «نرخ خرید گندم در بازار جهانی» و «نرخ مبادله کالا در بخش کشاورزی» را بررسی کردند و در نهایت قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید ۷۵۰۰ تومان تعیین شد. 

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران اضافه کرد: چنانچه تورم افزایش یابد یا هزینه‌های تولید بالا رود شورا می‌تواند براساس موارد مذکور تغییراتی در قیمت‌ها ایجاد کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نرخ خرید تضمینی  ۷۵۰۰ تومان برای هر کیلو گندم می‌تواند رضایت کشاورزان را به‌دنبال داشته باشد یا خیر، گفت: این قیمت شاید مورد قبول برخی از کشاورزان نباشد اما به‌طورکل رضایت نسبی بهره‌برداران در این بخش را فراهم کرده است، زیرا این نرخ با سود ۲۰ درصدی برای کشاورزان تعیین شده است.

ایمانی با اشاره به اینکه در برخی دولت‌ها گاهی شاهد بودیم که گندم در زمان برداشت نرخ‌گذاری می‌شد، اظهار کرد: ولی در حال حاضر قبل از سال زراعی قیمت‌گذاری صورت می‌گیرد تا کشاورز به راحتی بتواند تصمیم بگیرد چه محصولی بکارد و کاشت کدام محصول برایش صرفه اقتصادی دارد.

 وی در بخش دیگری از سخنانش به پرداخت مطالبه همه گندمکاران در سال زراعی قبل اشاره کرد و گفت: مطالبه همه گندمکاران پرداخت شده است. پرداخت‌های امسال بسیار خوب بود و حداکثر زمانی که به دست کشاورز رسیده یک هفته بوده است.

کشاورزان نگران تامین بذر نباشند

وی همچنین خطاب به کشاورزان گفت: نگران بذر نباشید. وزارت جهاد کشاورزی براساس وظایف خود بذر موردنیاز را تأمین کرده است. همچنین به کشاورزانی که از سنوات قبل به صورت خود مصرفی بذر نگه داشته‌اند توصیه می‌کنیم این بذرها را ضدعفونی کنند تا مشکلی برای کشت پیش نیاید.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران در پایان گفت: در خصوص کشت قراردادی اقداماتی انجام داده‌ایم. با کارخانه جات آرد، شرکت خدمات حمایتی، بانک کشاورزی و وزارت جهاد تفاهماتی در دست داریم. قرار است کود موردنیاز گندمکاران را شرکت خدمات حمایتی در اختیارشان قرار دهد و پولش را در زمان برداشت محصول دریافت کند. بانک کشاورزی نیز به‌وسیله کشاورز کارت به کشاورزان تسهیلات ارزان قیمت دهد و در زمان برداشت بازپس گیرد. همچنین قرار است کارخانجات آرد نیز پراکنششان را در کشور مشخص کنند تا کشاورزان بتوانند با آنها قرارداد منعقد کنند و گندم خود را تحویل آنها دهند. در حقیقت با این اقدامات قصد داریم کشاورزان را تقویت کنیم و به این وسیله به خودکفایی نزدیک تر شویم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.