حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4524 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
قیمت کالاهای اساسی در ۴ سال بین ۲.۵ تا ۴.۵ برابر شد
01 فروردین 1400 - 14:53
شناسه : 6830
7
آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که از بین انواع برنج، ‌گوشت و شکر که وضعیت قیمت آنها در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ منتشر شده، قیمت تمام کالاها بین ۳۵ تا ۱۲۲.۵ درصد نسبت به بهمن سال ۱۳۹۸ افزایش داشته و قیمت همین کالاها نسبت به بهمن سال ۱۳۹۶ بین ۲.۵ تا ۴.۵ برابر شده است.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

You are hacking your site، براساس این آمار بیشترین افزایش قیمت در دی‌ماه ۱۳۹۹  مربوط به برنج پاکستانی باسماتی بوده که قیمت آن با ۱۲۲.۵ درصد افزایش از ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان در بهمن سال ۱۳۹۸  به ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان در ماه مشابه سال‌جاری رسیده است.

البته قیمت برنج تایلندی، طارم اعلا و داخلی هاشمی درجه یک نیز در این مدت به ترتیب ۱۱۶.۷، ۴۷.۱ و ۴۴.۳ درصد افزایش داشته و در بهمن ۱۳۹۹ به حدود ۱۶ هزار تومان، ۳۳ هزار و ۸۰۰ تومان و ۳۳ هزار تومان رسیده است.

قیمت گوشت مرغ هم با ۷۷.۱ درصد افزایش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در بهمن سال ۱۳۹۸ به حدود ۲۲ هزار و ۱۰۰ تومان در بهمن سال۱۳۹۹ رسیده است.

اواخر مهرماه سال گذشته کارگروه تنظیم بازار استان تهران قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تصویب کرد، اما از اوایل آذرماه  ۱۳۹۹ قیمت هر کیلو مرغ گرم در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران به بیش از ۳۰ هزار تومان رسید و در نهایت با عرضه مرغ تنظیم بازاری از اوایل دی‌ماه قیمت مرغ در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران به ۲۰ هزار و ۴۰۰ تا ۲۱ هزار تومان رسید. اما اخیراً دوباره بخاطر مشکلاتی که در توزیع این محصول ایجاد قیمت هر کیلو مرغ از ۳۰ هزار تومان هم گذشته است.

قیمت شکر سفید و شکر ۹۰۰ گرمی نیز در بهمن سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۶۸.۸ و ۶۸.۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است؛  به‌طوری‌که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید و هر بسته ۹۰۰ گرمی شکر در بهمن ۱۳۹۹ به حدود ۹۵۰۰ تومان رسیده است.

در این میان کمترین افزایش قیمت مربوط به گوشت گوساله و گوسفندی است که قیمت هر کیلو از این دو محصول با ۴۰.۴ و ۳۵ درصد افزایش قیمت در بهمن ۱۳۹۹ به حدود ۱۰۲ هزار تومان و ۱۱۶ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال ۱۳۹۸ حدود ۷۳ هزار تومان و ۸۶ هزار تومان بوده است.

بررسی قیمت این اقلام اساسی طی یک ماه نیز نشان می‌دهد قیمت همه اقلام یاد شده به جز برنج پاکستانی با کاهش ۰.۲ درصدی، تایلندی با کاهش ۹.۱ درصدی و هاشمی با کاهش ۰.۲ درصدی در بهمن ۱۳۹۹ نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافته و میزان افزایش قیمت‌ها طی یک ماه هم بین ۰.۴ درصد (برنج طارم) تا ۱۰.۵ درصد (شکر بسته‌بندی) بوده است.

با توجه به اینکه امسال آخرین سال استقرار دولت دوازدهم است، بررسی قیمت کالاهای اساسی نسبت به اولین سال دولت یعنی سال ۱۳۹۶ خالی از لطف نیست. براین اساس مقایسه آمارها نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو برنج پاکستانی، تایلندی و طارم در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ نسبت به ماه مشابه در سال ۱۳۹۶ به ترتیب ۳.۵، ۴.۵ و ۲.۵ برابر شده است. قیمت سه نوع برنج یاد شده در بهمن‌ماه چهار سال پیش به ترتیب ۳۰۰۰، ۳۵۰۰ و ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

قیمت شکر سفید و بسته‌بندی نیز که در بهمن‌ماه اولین سال استقرار دولت دوازدهم نزدیک به ۳۴۰۰ تومان بوده بیش از ۲.۵ برابر شده است.

قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی هم در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ به ترتیب ۳۷ و ۳۹ هزار تومان بوده که براساس آمارها در بهمن‌ماه سال گذشته نسبت به چهار سال پیش نزدیک به سه برابر شده است.

همچنین وضعیت مشابهی در بازار گوشت مرغ حاکم است. به‌طوری‌که قیمت هر کیلو گوشت مرغ هم طی چهار سال نزدیک به سه برابر شده و از ۷۶۰۰ تومان در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ به ۲۲ هزار تومان در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ رسیده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.