حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 24 شعبان 1445 Monday, 4 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4420 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
لزوم استفاده بهینه و علمی از ظرفیت خبرگان کشاورزی
01 شهریور 1401 - 16:30
شناسه : 13621
2
سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: باید از ظرفیت‌ خبرگان کشاورزی به طور بهینه و علمی در حوزه آموزش و حل چالش‌های بخش کشاورزی استفاده شود.
ارسال توسط : منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، مهندس محمدعلی نیکبخت در نشست مشترک با اعضای هیات مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی گفت: خبرگان کشاورزی، عصاره نخبگان کشاورزی محسوب می‌شوند و حوزه اقدامات و نقش‌آفرینی آنان دارای پایداری و ماندگاری در توسعه اقتصادی کشور است.

وی با تأکید بر ظرفیت‌ قابل توجه خبرگان کشاورزی در حوزه آموزش کشاورزی تصریح کرد: ریشه مشکلات تولید در بخش کشاورزی، حضور ضعیف تشکل‌ها در حوزه تصمیم‌سازی‌ها در سطح وزارت جهاد کشاورزی است. با توجه به کمبود منابع، درصد بالای ضایعات محصولات و غیره، باید از ظرفیت‌های خبرگان کشاورزی به طور بهینه و علمی استفاده شود زیرا چالش‌های بخش کشاورزی با بهره‌مندی از دانش روز و فنون بومی ارائه و تجربه شده توسط نخبگان و نمونه‌های بخش کشاورزی، قابل حل است.

وی افزود: ایجاد و تقویت همگرایی تشکل‌ها با مجموعه وزارت جهاد کشاورزی باعث قدرت‌افزایی وزارتخانه و عزت‌افزایی تشکل‌ها خواهد شد. وزارت جهاد کشاورزی به عنوان ناظر و هدایتگر تشکل‌ها و سازمان مرکزی تعاون روستایی به عنوان رابط و تسهیلگر حمایتی تشکل‌ها باید به طور جدی به سمتی حرکت کنند که امور و تصدی‌گری‌ها به تشکل‌ها به عنوان حلقه‌های تولید واگذار شود و حرکت بر مبنای سیاست‌های وزارتخانه منطبق با وظایف اساسنامه‌ای و قانونی تشکل‌ها به ویژه شبکه خبرگان کشاورزی باشد و تا زمانی که این اتفاق به طور عینی به منصه ظهور نرسد، مشکلات پا برجا می‌ماند.

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن تاکید بر تعاملات مجمع ملی خبرگان کشاورزی در مراکز تصمیم‌ساز و قانونگذار، در خصوص تسهیل در پشتیبانی‌ها، فراهم‌آوری و بسترسازی تعاملی جهت اثرگذاری هرچه بیشتر فعالیت‌های این شبکه از سوی سازمان مرکزی تعاون روستایی، معاونت توسعه تشکل‌ها و دفتر ساماندهی صنوف و تشکل‌ها اعلام آمادگی کرد.

در ادامه این نشست مراد محمدی معاون توسعه تعاونی‌ها، تشکل‌ها و نظام‌های بهره‌برداری گفت: تمامی اهتمام مجموعه معاونت در برنامه‌ریزی جهت تسهیل در فعالیت‌های قانونی تشکل‌ها در حوزه های مختلف است و بهره‌مندی از تجربیات و دانش اکتسابی خبرگان کشاورزی می‌تواند به عنوان یک سرمایه در تحول تولید بخش کشاورزی محسوب شود.

مسعود عدل‌طلب مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکل‌های مردم نهاد نیز در این نشست، ضمن معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مجمع ملی خبرگان کشاورزی گفت: از جمله اهداف و وظایف مجمع ملی خبرگان در اساسنامه، کمک به افزایش بهره‌وری و راندمان تولید از طریق انتقال دانش و تجربیات خود به سایر شاغلین بخش کشاورزی است که با توجه به ویژگی‌های اعضا و ساختار این تشکل، بخش‌های اجرایی و تخصصی وزارتخانه می‌توانند با پیشنهاد و معرفی ظرفیت‌ها و نیازهای خود، زمینه همکاری‌های مشترک با این تشکل را فراهم کنند.

در این جلسه هر یک از اعضای هیات مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی به ارائه پیشنهادها و نقطه نظرات در جهت تسهیل در ارتقای فعالیت‌های مجمع مذکور پرداختند. تسهیل و مکاتبه در خصوص حضور خبرگان کشاورزی در جلسات شورای گفتگوی استان‌ها و جلسات مرتبط در جهاد کشاورزی و تعاون روستایی استان‌ها، اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه نظارت خریدهای تضمینی و حمایتی، پیشنهاد فعالیت خبرگان کشاورزی به عنوان مشاور در تعاون روستایی استان‌ها، گزارش فعالیت کانون‌های یادگیری شبکه خبرگان کشاورزی در سطح استان‌ها با هدف انتقال دانش، مهارت و تجارب عملی خبرگان کشاورزی و تفاهم‌نامه‌های مشترک با سازمان‌ها در خصوص انتقال دانش فنی در مزرعه به کشاورزان از اهم موارد مطرح شده در این نشست بود.

گفتنی است؛ با حضور سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، معاون توسعه تعاونی‌ها، تشکل‌ها و نظام‌های بهره‌برداری و مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکل‌های مردم نهاد، نشست مشترکی با اعضای هیات مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی با هدف معرفی ظرفیت‌های شبکه خبرگان کشاورزی و تبیین اقدامات و فعالیت‌های این تشکل برگزار شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.