حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 8 ربيع أول 1444 Monday, 3 October , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2769 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
لزوم ایجاد طرح بازار آب در استان کرمان
21 مرداد 1401 - 12:50
شناسه : 13384
بازدید 389
2
وزیر جهاد کشاورزی در سفر به استان کرمان تأکید کرد: وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح بازار آب را در کرمان راه‌اندازی کنید، اولین الگوی بازار آب در خواف و دشت قزوین در حال انجام است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی که شامگاه دیروز پنجشنبه ۲۰ مردادماه، همزمان با سی و یکمین سفر استانی رئیس جمهور و هیأت دولت به استان کرمان، در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان حضور یافت، در جمع اعضای اتاق کرمان اظهار کرد: امروز آخرین سفر هیأت دولت در دوره اول است که به استان کرمان آمده‌ایم، این استان برای ما یک استان ویژه از نظر گستردگی و ظرفیت‌های بی‌نظیر است.
وی افزود: نام کرمان با نام حاج قاسم گره خورده است و مدل سرمایه‌گذاری در این استان مدل قابل تعمیم به استان‌های کشور است و یکی از بهترین مدل‌های سرمایه‌گذاری را دارد، بخصوص در حوزه مشارکت مردم بسیار هوشمندانه عمل شده است.
دکتر ساداتی‌نژاد تصریح کرد: در حوزه کشاورزی کارهای خوبی انجام شده اما مانند صنعت و معدن به آن نگاه نشده که به‌دلیل ارزش افزوده کمتر بخش کشاورزی است، بنابراین یکی از اقدامات ما در وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشاورزی قراردادی است، کشاورزی قراردادی روشی مدرن است که با شرایط کشاورزی کشور ما و خرده‌مالکی‌ها همخوانی دارد.
وی افزود: در طرح آزمایشی کشاورزی قراردادی ۲۵۰ هزار هکتار گندم و ۴۵ هزار هکتار شالی برنج را زیرکشت بردیم و اراده کرده‌ایم در سال زراعی جدید ۲ میلیون هکتار گندم را از طریق کشاورزی قراردادی کشت کنیم اما نگرانی ما تنها در بخش تأمین مالی است.
مقام عالی وزارت خاطرنشان کرد: طبق صحبت‌های مقام معظم رهبری در ابتدای سال که بیشتر در زمینه کشاورزی، حمایت از تولید داخل، خودکفایی و حمایت از معیشت کشاورز بود پیش می‌رویم که تمام این موارد در کشاورزی قراردادی جریان دارد.
دکتر ساداتی‌نژاد ادامه داد: در روز سوم فروردین در اولین جلسه هیأت دولت ما قیمت گندم را ۱۱,۵۰۰ تومان تصویب کردیم که در تولید تأثیر بالایی داشت، همچنین مجلس با ایجاد شورای قیمت‌گذاری کشاورزی، کشاورز را به میز تصمیم‌گیری آورد که کار بسیار بزرگی بود.
وی افزود: اقدام دیگر ما کاهش ۴۳ درصدی قیمت کودهای پایه بود، ما برای کشاورزی قراردادی به ۴۰ هزار میلیارد تومان (همت) اعتبار نیاز داریم و می‌خواهیم بخش خصوصی در این زمینه ما را یاری کند.
وزیر جهاد کشاورزی در زمینه اسناد کشاورزی و رفع تداخلات اراضی عنوان کرد: ۴ درصد از اراضی کشاورزی سنددار هستند و کشاورز هویت ندارد، تلاش ما این است تا سال دیگر رفع تداخلات را کامل کنیم و تا پایان دولت بتوانیم تمام اراضی کشاورزی را صاحب سند کنیم که به این منظور قرارگاه صدور اسناد اراضی را ایجاد کرده‌ایم البته نگاه ما در رفع تداخلات اراضی به سمت کشاورز است.
وی در رابطه با طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها و تسهیلات دامداران و مرغداران گفت: از ۲۰ هزار میلیارد تومان (همت) در نظر گرفته شده برای دامداران و مرغداران ۸.۲ هزار میلیارد تومان تاکنون پرداخت شده و حدود ۸۳ هزار نفر از مرغداران و دامداران تسهیلات گرفتند و حدود ۱۱.۵ هزار میلیارد تومان (همت) دیگر مانده است که انجام خواهد شد.
دکتر ساداتی‌نژاد با تأکید بر اینکه بانک‌ها باید با کشاورزان که مسئول امنیت غذایی کشور هستند مهربان باشند، عنوان کرد: بانک کشاورزی در ۲۴ ساعت برای مطالبات گندم کشاورزان ۱۵ هزار میلیارد تومان (همت) پرداخت کرده است و ۸ بانک تجاری و بازرگانی کشور که مسئول پرداخت ۱۵ هزار میلیارد تومان بودند پس از دو ماه هنوز مبلغی واریز نکرده‌اند، با تمهیدات انجام شده میزان خرید تضمینی گندم از چهار و نیم میلیون تن در سال گذشته به حدود ۷ میلیون تن تاکنون رسیده است.
وی با بیان اینکه گله‌های مولد ما سرمایه‌های کشور هستند و نمی‌گذاریم آسیب ببینند، افزود: از این ماه ۳۰ میلیون تن تخم‌مرغ نطفه دار را خرید تضمینی می‌کنیم و گله‌های مولد و مرغ مادر ما نباید دچار چالش شوند، تولیدکننده محصولات کشاورزی بنگاه خیریه نیست و باید اقتصادی و تجاری شود و ما در سال آینده در تولید گندم به مرز خودکفایی خواهیم رسید. ما امسال برای تولید سویا ۶ میلیون تومان یارانه کشت در نظر گرفتیم و در حال حاضر زمین‌های کمی در شمال کشور وجود دارند که به زیرکشت نرفتند.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: صادرات مرغ در انواع سویه‌ها آزاد است تا با صادرات به تولیدکننده کمک شود و این حمایت‌ها مستمر خواهد بود.
وی در زمینه انتقال آب گفت: طرح بازار آب را در کرمان راه‌اندازی کنید، بزرگترین ثروت ما در استان‌های کویری مانند کرمان آب است و باید سازوکار دقیق برای آن دیده شود، اولین الگوی بازار آب در خواف و دشت قزوین در حال انجام است.
مقام عالی وزارت در رابطه با خسارت سیل و سرمازدگی نیز عنوان کرد: خسارت سیل و سرمازدگی از دغدغه‌های ما است و نامه‌نگاری‌های آن انجام شده و اقدامات لازم در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به مصوبه اعتبارات پیشنهادی برای سفر به استان کرمان گفت: در این سفر ۳۵۰۰ میلیارد تومان پیشنهاد مصوبه برای سیستم‌های آبیاری، مرمت قنوات، آبخیزداری، احیا و نوسازی باغات، ایجاد باغ مادری در کرمان، رفع تداخلات و سایر بخش‌های کشاورزی لحاظ شده است و تلاش می کنیم از این اعتبار برای توسعه کشاورزی در ایران استفاده کنیم.
وی افزود: ۲ هزار میلیارد تومان برای ایجاد صنایع تبدیلی و جلوگیری از خام فروشی در استان دیده شده است.
دکتر ساداتی‌نژاد در رابطه با کشاورزی قراردادی نیز بیان داشت: ۴۰ درصد تولید جهان و ۹۰ درصد از تولید برخی از کشورها مانند بنگلادش توسط کشاورزی قراردادی انجام می‌شود اما در ایران تنها یک درصد به کشاورزی قراردادی اختصاص داده شده است.
وی از اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی درخواست کرد: به حوزه کشاورزی توجه بیشتری داشته باشید و در تأمین سرمایه برای بخش کشاورزی اقدام کنید، اتاق بازرگانی می‌تواند سرمایه‌گذاران بخش‌های دیگر را به سمت کشاورزی تشویق کند و برای بخش کشاورزی سرمایه‌گذار جذب کند.
دکتر ساداتی‌نژاد ابراز امیدواری کرد: به زودی به شرایط پایدار در کشاورزی برسیم.
وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: از ۷ اسفند دنیا با التهاب و نوسان قیمت مواجه شده و تورم بالای در دنیا حاکم است و ما هم یک طرح بزرگ اقتصادی را همزمان با این بحران اجرا کردیم، پس طبیعتاً نوسانات قیمت ایجاد می‌شود. همکاران ما شبانه روز در تلاش بوده و هستند تا کشور به شرایط پایدار برسد.
وی افزود: در ایران فراوانی و تأمین غذا را داشتیم که نتیجه تلاش و غیرت صنعت دام و طیور و مجموعه وزارت جهاد کشاورزی بوده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.