حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 23 شعبان 1445 Sunday, 3 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4419 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
مجلس به دنبال تهیه طرح خرید تضمینی همه محصولات کشاورزی
09 خرداد 1401 - 10:34
شناسه : 12031
3
دکتر محمدجواد عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: خرید تضمینی همه محصولات کشاورزی در قالب یک طرح از سوی مجلس شورای اسلامی دنبال می‌شود تا دولت این طرح را روی همه محصولات عملیاتی کند.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

دکتر محمدجواد عسکری، در نشست جمعی از کشاورزان و مسوولان دستگاه‌های مربوط گلستان در سالن اجتماعات دانشکده فنی منهدسی علی آبادکتول این استان افزود: اکنون تصمیم برای قیمت گذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی از پایین به بالا بوده و تصمیم‌گیری در این حوزه اصل تولیدکنندگان است.

وی حل مشکل بخش کشاورزی را دغدغه اعضای این کمیسیون برشمرد و گفت: اکنون اعضای این کمیسیون به طور جدید به مطالبات به حق در بخش کشاورزی توجه و برپیگیری در حل آن تأکید دارند.

وی ادامه داد: مشکلات بخش کشاورزی در گذشته خیلی توجه نشده بود ولی در این دوره از مجلس شورای اسلامی، از نظرات همه نخبگان، اهل فن، پژوهشگران و استادان دانشگاه توسط این کمیسیون استفاده شد و در قالب طرح امنیت غذایی دارای ۱۵ ماده جمع بندی و تصویب شد و با عملیاتی شدن آن توسط دولت و وزارت جهادکشاورزی مشکلات این بخش حل می‌شود.

دکتر عسکری تصریح کرد: بانک‌ها به ویژه بانک کشاورزی در شرایط فعلی حق ندارند به تولیدکنندگان بخش کشاورزی بابت تأخیر در پرداخت اقساط از طریق معرفی به دادگستری فشار بیاورند، در صورت مشاهده بانک‌ها به طور حتم برخورد خواهد شد.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: طرح مزبور از هفته گذشته اجرایی شده و بانک‌ها اجازه معرفی بخش کشاورزی بابت تأخیر در پرداخت اقساط را ندارند.

دکتر عسکری در حوزه امهال وام کشاورزان افزود: به جز بانک کشاورزی، سایر بانک‌ها باید ۱۵ درصد از اعتبار خود را به بخش کشاورزی اختصاص می‌دادند در حالی براساس گزارش‌گیری صورت گرفته این رقم بین ۱۲ تا پنج درصد است.

دکتر عسکری تأکید کرد: در بازه زمانی مشخص شده برای این بانک‌ها، باید پرداخت تسهیلات به بخش کشاورزی به رقم ۱۵ درصد رسانده شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر این تلاش می‌شود تا رقم ۱۵ به ۲۰ درصد افزایش داده تا مشکل نقدینگی بخش کشاورزی حل شود.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر تولید کننده‌ای به بانک کشاورزی مراجعه کرد و متقاضی سرمایه در گردش باشد و بانک باید بدون توجه به وام قبلی نسبت به پرداخت سرمایه در گردش اقدام کند.

وی تأکید کرد: در این زمینه وزیر جهادکشاورزی، بانک مرکزی و دولت قبول کرد این سرمایه در گردش را در اختیار کشاورزان قرارداده شود و اگر ترک فعل صورت گیرد، برخورد جدی خواهد شود.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه سال ۱۴۰۱ مصوب شده که هر آنچه درآمد سازمان جنگل‌ها کسب می‌کند ۱۰۰ درصد آن در اختیار این سازمان قرار گیرد و صرف طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری شود.

وی افزود: این مصوبه مجلس شورای اسلامی به خاطر این بود که به اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخونداری در کشور آعتبار آنچنانی اختصاص داده نمی‌شد.

دکتر عسکری گفت: از مسئولان دستگاه‌های مرتبط در گلستان می‌خواهم برای استفاده از این ظرفیت فراهم شده برنامه تهیه کرده تا طرح‌های ابخیزداری و آبخوانداری خود را اجرا کنند.

وی خاطرنشان کرد: ۲ ماه آینده برای پیگیری اجرای مصوبه مذکور به گلستان سفر خواهم داشت و از نزدیک روند آن مورد بررسی قرار خواهم داد.

دکتر عسکری گفت: موانع صادرات سیب زمینی از گلستان که به تازگی آغاز شده با رایزنی با وزیر جهادکشاورزی به زودی حل خواهد شد.

وی ادامه داد: این تصمیم به خاطر این است که حفظ کیفیت محصول سیب زمینی تولیدی استان گلستان بود و به دیگر استان‌ها تعمیم داده شود. وی با تأکید بر باز نگه داشتن مسیر صادرات محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: باید براساس برنامه در این حوزه حرکت شود و جهادکشاورزی نباید تصمیم خلق الساعه اتخاذ کند که به زیان تولیدکنندگان منجر شود.

وی گفت: طرح زهکشی در استان‌های گلستان، گیلان و مازندران برای تأمین برنج مورد نیاز کشور در دستور کار قرار گرفته و جهادکشاورزی مکلف شده تا زمین‌های مشکل دار زراعت برنج را، زهکشی کند.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی اعتبار اجرای طرح مزبور را مشخص کرده تا در زمان تعیین شده عملیاتی کند تا در تولید برنج به خودکفایی برسیم.

به گفته دکتر عسکری، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج نیاز مصرفی کشور است که اکنون ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن در داخل تولید می‌شود.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: تهیه نقشه راه در بخش عملیاتی شدن تولید توتون در استان‌های گلستان، مازندران و گیلان از سوی این کمیسیون برای مسئولان آن‌ها تکلیف شده که طی یک هفته آینده ارایه شود.

وی ادامه داد: با این کار، ۱۰۰ هزار فرصت شغلی جدید در استان‌های مزبور ایجاد شده و از خروج میلیارد‌ها دلار ارز جلوگیری به عمل می‌آید.

* ۸۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای صندوق بیمه محصولات کشاورزی

دکتر عسکری افزود: در بودجه ۱۴۰۱ – ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی ۸۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای پوشش بیمه محصولات کشاورزی در نظر گرفته که دولت مکلف به پرداخت آن به کشاورزان خسارت دیده است.

وی گفت: اعتبار خوبی لحاظ شده و تولیدکنندگان بخش کشاورزی برای استفاده از این ظرفیت جدی ورود داشته و بانک کشاورزی در گلستان باید بستر برای استقبال از این طرح فراهم کند.

وی بر حمایت در حل نیاز کود، اصلاح کشت پنبه و ارایه گزارش از وضعیت کشت گلخانه ظرف یک هفته آینده به کمیسیون برای رفع موانع آن و سرمایه‌گذاری در حوزه صادرات محصولات کشاورزی گلستان و تولید محصولات با کیفیت و سالم و ارگانیک و خرید ۱.۵ میلیون راس دام سبک از عشایر و دامداران در حمایت از دامداران تأکید کرد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی همچنین در جلسه با مسئولان دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان گفت: اکنون بخش کشاورزی در استفاده از ظرفیت دانش بنیان برای رونق تولید هرچه بیشتر عقب بوده و برنامه‌ریزی برای استفاده از این فناوری یک ضرورت ست.

دکتر محمد جواد عسکری افزود: اکنون تنها چهار درصد از ظرفیت دانش بنیان در بخش کشاورزی کشور استفاده می‌شود.

وی تأکید کرد: برنامه‌ریزی شده تا شهریورماه سال جاری ظرفیت استفاده از دانش بنیان در بخش کشاورزی به ۴۰ درصد افزایش یابد.

دکتر عسکری ادامه داد: با توجه به این که سه هزار محقق در مرکز تحقیقات، آموزش و کشاورزی و منابع طبیعی وزارت جهادکشاورزی (تات) و هفت هزار عضو هیات علمی مرتبط با کشاورزی در مراکز آموزش عالی، دسترسی به اهداف برنامه‌ریزی دانش بنیان در این بخش دست یافتنی است.

علی نجفی نژاد رییس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با ارایه گزارشی از ظرفیت این مراکز آموزشی عالی در توسعه بخش کشاورزی گفت: در شرایط کنونی سرمایه‌گذاری برای استفاده از ظرفیت دانشگاه برای بکارگیری دانش بنیان توسعه کشاورزی و تأمین نیازهای داخل با تأکید رهبری، بسیار ضروری است.

اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه به دعوت نمایندگان مردم استان در مجلس شورای به گلستان سفر کردند و در این سفر سه روزه شماری از طرح‌های بخش مربوط به این کمیسیون در استان بازدید دارند.

گلستان ۲۱۴ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی دارد که این افراد در سال زراعی گذشته چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی معادل پنج درصد تولیدات کشاورزی کشور را تولید و روانه بازار مصرف کردند.

گلستان از شمال با کشور ترکمنستان، از جنوب با سمنان، از شرق با خراسان شمالی، از غرب با مازندران همسایه است

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.