حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 14 ربيع أول 1443 Wednesday, 20 October , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1636 تعداد نوشته های امروز : 2 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
محقق شدن توسعه کشاورزی صنعتی با توانمندسازی نظام‌های بهره‌برداری
10 فروردین 1400 - 14:55
شناسه : 6926
بازدید 173
2
مدیرکل نظام های بهره برداری تعاون روستایی: مدیرکل نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور گفت: افزایش بازدهی و بهره‌وری از منابع آب و خاک و توسعه کشاورزی صنعتی منوط به توانمندسازی نظام‌های بهره‌برداری است.
ارسال توسط : منبع : پات
پ
پ

You are hacking your site، حمید زارعی قنات‌نویی، یکی از دغدغه‌های اصلی بخش کشاورزی کشور را ایجاد نظام بهره‌برداری با هدف مدیریت بهره‌برداری و نگهداری از شبکه آبیاری دانست و افزود: افزایش بهره‌وری از منابع تولید، افزایش درآمد بهره‌برداران کشاورزی و افزایش کارایی و اثربخشی نظام‌های بهره‌برداری از اهداف این طرح است.

مدیرکل نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور همچنین، سازماندهی کشاورزان با استفاده از ظرفیت و افزایش توان مدیریتی بهره‌برداران را امری ضروری دانست و اظهار داشت: توانمندسازی و پشتیبانی از شرکت‌های تعاونی تولید روستایی ایجاد شده نیز در استقرار الگوهای نظام‌های بهره‌برداری مؤثر است.

به گفته وی، توسعه و مدیریت نظام‌های بهره‌برداری منوط به ارتقای ساختار سنتی به سمت ساختارهای نظام‌مند و افزایش کارایی و بهره‌وری از منابع آب و خاک و تولید اقتصادی نیازمند فرآیند مداوم طراحی، ساخت و ترمیم شبکه آب‌رسانی است.

زارعی قنات‌نویی، خرد بودن و پراکنده بودن اراضی کشاورزی را غیر اقتصادی خواند و گفت: در توسعه بهره‌برداری به‌دنبال اهدافی هستیم که یکی از آنها استقرار الگوهای نظام‌های بهره‌برداری براساس شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و یکپارچه‌سازی اراضی و افزایش درآمد کشاورزان است.

وی ادامه‌داد: خرد بودن اراضی کشاورزی یکی از چالش‌های اساسی این بخش و شرکت‌های تعاونی تولید یکی از الگوهای نظام بخش بهره‌برداری در کشور است که سه میلیون و ۳۰۰ هکتار از اراضی کشور تحت پوشش یک ‌هزار و ۴۴۵ شرکت تعاونی تولید است و ۴۲۰ هزار نفر نیز در این تعاونی‌ها فعال هستند.

این مقام مسوول، شرکت‌های سهامی زراعی و کشت و صنعت خصوصی را نیز از دیگر الگوهای موجود نظام‌های بهره‌برداری دانست که همگی ارتقای ارزش افزوده محصولات کشاورزی و تکمیل زنجیره ارزش را دنبال می‌کنند.

مدیرکل نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: توانمندسازی و پایداری ۱۱۰ الگوی نظام بهره‌برداری تشکیل شده و در فاز نخست، طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام وارد فاز اجرایی شده که به مدت ۲ سال ۱۰ پروژه این طرح انجام خواهد شد.

زارعی قنات نویی، درباره طرح زهکشی وآبیای غرب و شمال غرب کشور اظهار داشت: در غرب و شمال غرب کشور شامل استان‌های آذربایجان غربی وشرقی، اردبیل، کردستان و ایلام با مساحت ۲۲۳ هزار هکتار از جمله طرح‌هایی است که در قالب ۲۰۰ الگوی بهره‌برداری با ۵۹ هزار بهره‌بردار در چهار هزار و ۹۹۴ گروه هم آب با ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی به روش مدیریت مشارکتی هم آبی اجرا شده است.

وی به پروژه ۴۶ هزار هکتاری طرح آبیاری در دشت سیستان با مشارکت ۱۷ شرکت و  ۶۵ هزار بهره‌بردار و ۲ هزار و ۴۷ گروه هم‌آب اشاره کرد و افزود: ۳۰۰ هکتار از اراضی این دشت به کشت انواع گیاهان دارویی شامل زیره سبز، رازیانه، چای ترش، کتان و بابونه تعلق گرفت.

این مسوول با اشاره به تجمیع اراضی کوچک‌مقیاس، بر ساماندهی و اصلاح نظام‌های بهره‌برداری به استناد اسناد بالادستی به‌ویژه بند ۳ سیاست‌های کلی نظام در بخش کشاورزی تأکید کرد و گفت: توانمندسازی تعاونی‌ها گامی مؤثر در بازوی اجرایی و کمک‌رسانی به کشاورزان است تا نهاده‌های کشاورزی، مکانیزاسیون و مدیریت منابع آب این بخش تهیه و تأمین شود.

سازمان مرکزی تعاون روستایی وزارت جهاد کشاورزی که با هدف ایجاد، سازماندهی، ساماندهی، کارآمدسازی و توسعه کمی و کیفی تعاونی‌ها و تشکل‌های روستایی و کشاورزی و سایر تشکل‌های مربوطه به بخش کشاورزی و منابع طبیعی کشور شکل گرفت، هرچند در دو دهه گذشته به‌دلیل چرخش ساختار جمعیت روستایی و شهری، توسعه عمرانی، اجتماعی، اقتصادی و انسانی در سطح روستاها و روستائیان، تشکیل شد و توسعه بنگاه‌های موازی خدمات‌رسان وظایف تعاون روستایی در سطح روستاها و بخش کشاورزی و عدم کاربست استراتژی‌های رقابتی در مواجهه با رقبا و رویکرد انفعالی را در پیش گرفته بود، اما در طول سال «جهش تولید» (۱۳۹۹)، اقدام‌های تحولی گسترده و درعین حال زیربنایی برای کارآمدسازی شبکه در حوزه ترویج تعاون و تعاون‌گری به سرانجام رساند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.