حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 7 شوال 1445 Monday, 15 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4511 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
معرفی مهمترین اقدامات ۱۰۰ روزه وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم
15 آذر 1400 - 16:54
شناسه : 10126
10
در راستای رویکردها و سیاست‌های دولت سیزدهم، برنامه "تحول بخش کشاورزی با مدیریت جهادی" براسـاس توصیه‌هـای مقـام معظـم رهبـری در بیانیـه گام دوم انقـاب و با احصای وضعیـت موجود، چالش‌ها، ظرفیت‌های مغفول و مشکلات حل نشده بخـش کشـاورزی در حوزه‌هـای مختلـف از سوی وزیر جهاد کشاورزی تهیه و ارائه شده است.
ارسال توسط : منبع : پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی) در این برنامه، دو راهبـرد اساسـی امنیـت غذایـی پایـدار بـا تأکیـد بـر ظرفیت‌هـای داخلـی و مدیریـت دانـش بنیـان و صنعتـی و تجاری سـازی کشـاورزی مـورد توجـه جـدی قـرار دارد.

از آنجا که یکـی از مؤلفه‌هـای مهـم اقتـدار ملـی، اقتـدار غذایـی اسـت و اقتـدار کشـاورزی ناشـی از اقتـدار غذایی اسـت بــرای دســتیابی بــه اقتــدار کشــاورزی، ۶ رویکرد اساســی “مدیریــت زنجیـره تأمیـن و ارزش کشـاورزی”، “مدیریـت تصمیم‌هـا و سیاسـت‌های کشـاورزی”، “تأمیـن مالـی و سـرمایه گذاری”، “تحقیقات و نوآوری‌های کشـاورزی”، “هوشمندسـازی کشـاورزی” و “اسـتفاده از ظرفیـت فعـالان کشـاورزی اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی برای رفع چالش‌ها و مشکلات بخش کشاورزی در این دوره است.

اتخاذ سیاست‌های حمایتی و قیمت‌گذاری منصفانه برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی

همزمان با آغاز به کار دولت سیزدهم، وزارت جهاد کشاورزی با بهره‌گیری از ظرفیت شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی برای اصلاح قیمت‌ها و تعیین و ابلاغ آن متناسب با تورم به منظور حمایت از تولید محصولات کشاورزی اقدام کرده است. تعیین و ابلاغ قیمت ۷۵۰۰ تومانی برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم که نسبت به سال گذشته از افزایش ۵۰ درصدی برخوردار است و همچنین تعیین و ابلاغ قیمت ۱۵ هزار تومانی برای خرید تضمینی هر کیلوگرم دانه روغنی کلزا که نسبت به سال پیش از آن، ۹۲ درصد افزایش داشته است یکی از این اقدامات بوده و بی تردید بر افزایش این دو محصول راهبردی در سال زراعی آینده اثرگذار خواهد بود.

در شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، “بسته حمایتی کشت قرردادی گندم” و “بسته حمایتی زعفران” نیز تصویب شده است و با توجه به خشکسالی بی سابقه کشور به منظور حمایت از دامداران، خرید حمایتی ۱ میلیون رأس دام مازاد عشایر با قیمت هر کیلوگرم ۴۵ هزار تومان و همچنین خرید حمایتی دام سبک روستایی نیز با قیمت هر کیلوگرم ۶۲ هزار تومان و دام سنگین با قیمت هر کیلوگرم ۵۹ هزار تومان در قالب تولید قراردادی و به منظور تأمین ذخایر راهبردی به تصویب رسیده است.

تصویب خرید سیب صنعتی استان آذربایجان غربی آذربایجان غربی و خرید خرمای استعمران خوزستان از دیگر مصوبات شورای قیمت‌گذاری برای حمایت از باغداران در این مدت بوده است.

اصلاح قیمت چغدرقند و تعیین قیمت ۱۷۰۰ تومانی برای خرید تضمینی این محصول که در مقایسه با سال قبل از آن ۳۷ درصد افزایش داشته، از دیگر مصوبات شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی بوده است. علاوه بر این، مقرر شده به ترتیب ۱۳۰ و ۱۰۰ تومان در هر کیلوگرم برای کشت‌های پائیزه و بهاره چغندر به عنوان کمک هزینه حمل به قیمت خرید تضمینی اضافه شود.

تأمین نهاده‌های تولیدات زراعی و دامی

در دوره ۱۰۰ روزه فعالیت وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم و همزمان با آغاز سال زراعی جدید، نهاده‌های تولید محصولات زراعی از جمله بذر، کود و سم برای کشت پاییزه شامل ۸۵۸ هزار تن انواع کود یارانه‌ای (۶۶۴ هزار تن انواع کود ازته، ۱۱۴ هزار تن کود فسفاته و ۸۰ هزار تن کود پتاسه) و همچنین ۳۵ هزار تن انواع بذور، سموم و کودهای غیر یارانه‌ای تأمین و تدارک شده است. ۸۰ درصد از انواع کودهای تأمین شده از تولیدات داخلی و ۲۰ درصد وارداتی بوده است. روند تأمین و مدیریت توزیع نهاده‌های دام و طیور بین دامداران و مرغداران اعم از صنعتی، روستایی و عشایری نیز بهبود یافته است و با پیشنهاد به دولت و موافقت هیأت وزیران با واردات ۹۵ میلیون عدد تخم مرغ نطفه‌دار گوشتی مورد نیاز برای جبران کاهش تولید جوجه یکروزه کشور، گام مهمی در جهت پایداری تولید گوشت مرغ برداشته شده است.

در این مدت، با بهبود فرآیندها و هموار شدن مسیر تولید، آرامش بر حوزه تولید و عرضه گوشت مرغ و تخم مرغ در بازار حاکم شده است.

تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم

تأمین ۲.۲ میلیون تن گندم، ۳۶۱ هزار تن روغن خام، ۲۵۱ هزار تن شکر و ۵۱ هزار تن برنج از خارج و همچنین عرضه ۲.۹ میلیون تن گندم نانوایی، ۴۲۸ هزار تن گندم صنف و صنعت، ۱.۷ ملیون تن آرد یارانه‌ای، ۶۴۱ هزار تن آرد نانوایی‌های آزادپز، ۲۷۶ هزار تن آرد صنف و صنعت و همچنین توزیع ۳۲۸ هزار تن روغن خام، ۱۲۴ هزار تن برنج و ۱۰۷ هزار تن شکر از جمله اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تأمین و توزیع کالاهای اساسی در ۱۰۰ روزه نخست فعالیت دولت سیزدهم بوده است.

تولید محصولات دام و طیور

در ۱۰۰ روز نخست فعالیت دولت سیزدهم، ۲ میلیون و ۹۸۲ هزار تن شیرخام، ۲۶۱ هزار تن گوشت قرمز، ۵۷۵ هزار تن گوشت طیور و ۴۰۰ هزار تن تخم مرغ تولید شده است. در این مدت، ۴۲۷ میلیون قطعه جوجه یکروزه گوشتی و ۱۲.۳ میلیون قطعه جوجه یکروزه تخمگذار تولید و با اجرای طرح احیای مرغ لاین به منظور تأمین گله اجداد مرغ گوشتی، از مجموع برنامه ۱۷۸ هزار و ۵۲۰ قطعه جوجه‌ریزی خط D اجداد ملی آرین در سال ۱۴۰۰، میزان ۶۸ هزار و ۴۳۰ قطعه جوجه‌ریزی محقق شده است.

توسعه مشارکت تشکل‌ها در سیاست‌گذاری و اجرای تصمیمات بخش کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی با اعتقاد به این که بخش کشاورزی خصوصی‌ترین بخش اقتصادی کشور است، بر افزایش نقش تشکل‌ها و اتحادیه‌های کشاورزی در سیاست‌گذاری و اجرای تصمیمات بخش کشاورزی تأکید دارد و با برگزاری نشست‌هایی با نمایندگان اتحادیه‌ها و تشکل‌ها و تعاونی‌های تولیدی بخش کشاورزی و صنایع غذایی، برای افزایش مشارکت آنان در مدیریت بخش کشاورزی تلاش کرده است .از جمله این نشست‌ها می‌توان به برگزاری جلسات مشترک با اعضای اتاق تعاون ایران و اتاق بازرگانی تهران و همچنین نشست‌های جداگانه با اتحادیه‌ها و تشکل‌های تولیدی حوزه دام و طیور، شیلات، زراعت و باغبانی کشور، نشست با انجمن صنایع روغن‌کشی و انجمن کارخانجات روغن نباتی و نمایندگان کارخانجات چغندر و نیشکر، اشاره کرد.

رایزنی برای توسعه همکاری‌های بین‌المللی کشاورزی

توسعه همکاری‌های بین‌المللی کشاورزی، از جمله رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی برای تحول در بخش کشاورزی کشور در این دوره است. در این راستا، وزیر جهاد کشاورزی دیدارهای جداگانه ای با رئیس مجلس شورای ملی سوئیس و مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه گذاری به منظور توسعه همکاری‌ها و مبادلات تجاری کشاورزی برگزار کرده است و همچنین، در دیدارهایی با سفیران کشورهای برزیل و نروژ در ایران بر انتقال فناوری و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش کشاورزی ایران و نیز در دیدار با سفیر ایران در روسیه بر لزوم رفع مشکل حمل و نقل کالاهای کشاورزی و بهره‌گیری از ظرفیت ترانزیت کالا از طریق دریا، عرضه محصولات کشاورزی ایران از طریق شبکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای روسیه تأکید کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در گفتگوی تلفنی با وزیر کشاورزی عراق بر لزوم رفع مشکلات حمل و نقل کالاهای کشاورزی، اعلام به هنگام محدودیت‌ها برای صادرات کالاهای ایرانی و اجرای موافقتنامه‌های گیاهی و دامی بین دو کشور تأکید کرد.

همکاری با نهادهای انقلابی فعال در حوزه کشاورزی برای ارتقای امنیت غذایی کشور

با عنایت به نقش نهادهای انقلابی فعال در حوزه کشاورزی در ارتقای امنیت غذایی کشور، وزیر جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم بر بهره‌گیری از ظرفیت این نهادها برای ایجاد تحول در بخش کشاورزی تأکید داشته است و در این مدت، گام دوم اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها با مشارکت ۳۰۰ هزار کشاورز در سطح ۲.۶ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی ۱۵ استان کشور در تفاهم با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) آغاز شده و همچنین در نشست با رئیس بنیاد مستضعفان تعاملات لازم برای تأمین مالی و مشارکت در اجرای سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم از جمله توسعه کشاورزی قراردادی، توسعه زنجیره تولید، تأمین نهاده‌ها و مشارکت در راه اندازی شبکه تلوزیونی کشاورزی ایران، انجام گرفته است. علاوه بر این، در نشست با قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی برای توسعه زنجیره های تولید و تأمین محصولات کشاورزی، هماهنگی‌های لازم صورت پذیرفته و در نشست مشترک با رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، تفاهم نامه‌ای در راستای توانمندسازی روستاییان و عشایر تحت پوشش این نهاد، امضا شده است.

تشکیل قرارگاه امنیت غذایی و مدیریت یکپارچه تولید و بازرگانی بخش کشاورزی

با دستور رئیس جمهوری، از آغاز دولت سیزدهم اجرای قانون انتزاع و مدیریت یکپارچه زنجیره تأمین محصولات کشاورزی (تولید، توزیع، نظارت) توسط وزارت جهاد کشاورزی در دستور کار قرار گرفت و در حال حاضر، با تشکیل قرارگاه امنیت غذایی، همه زنجیره تأمین و توزیع و پایش و نظارت بر محصولات کشاورزی توسط وزارت جهاد کشاورزی و با همکاری وزارتخانه‌های صمت، دادگستری و نیروهای سازمان بسیج مستضعفین انجام می‌شود.

آغاز توزیع هوشمند اقلام خوراکی و محصولات کشاورزی

در راستای کاهش فاصله قیمت مزرعه تا سفره محصولات اساسی کشاورزی و حذف واسطه‌های غیرضرور، توزیع هوشمند محصولات اساسی با بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم قرار گرفته است و به این منظور، سازمان مرکزی تعاونی روستایی ایران مأموریت یافته است تا توزیع هوشمند محصولات کشاورزی را ساماندهی کند. در این مدت، توزیع هوشمند مرغ منجمد، تخم مرغ، شکر، روغن و برنج از طریق یکی از سامانه‌های اینترنتی در شهرهای تهران، کرج، اصفهان، شیراز، یزد و مشهد درب منازل در حال انجام است و علاوه بر گسترش شهرها، توزیع هوشمند ۲۵ قلم کالاهای اساسی و همچنین عرضه میوه شب عید تا پایان سال جاری هدفگذاری شده است.

بررسی میدانی مسائل مشکلات بخش کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی در ۱۰۰ روز فعالیت دولت سیزدهم، به منظور بررسی میدانی مسائل مشکلات بخش کشاورزی به استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، بوشهر، فارس، اردبیل و سمنان سفر کرده و با پیگیری مصوبات سفرهای استانی دولت برای رفع مشکلات بخش کشاورزی تلاش کرده است.

تأمین و توزیع نهاده‌های مورد نیاز عشایر کشور

در مدت ۱۰۰ روز فعالیت دولت سیزدهم، هفت میلیون و ۲۴۲ هزار لیتر سوخت رسانی، دو میلیون و ۱۱۰ هزار تن آبرسانی سیار و ۱۸۰ هزار تن نهاده دامی بین عشایر توزیع و خرید حمایتی ۹۶ هزار راس دام عشایر انجام شده است.

سرمایه گذاری برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی

در ۱۰۰ روز نخست فعالیت دولت سیزدهم، ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی جذب و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار تکمیلی به استان‌ها ابلاغ شده است. در این مدت، بیش از ۱۵ هزار دستگاه تراکتور زراعی و باغی به کشاورزان به صورت تسهیلاتی، ۸۰۰ دستگاه انواع کمباین غلات و ۱۸ هزار دستگاه انواع دنباله بندهای عمده و اساسی تأمین و تحویل شده است.

اجرای طرح‌های آب و خاک

در ۱۰۰ روز فعالیت دولت سیزدهم، ۱۹۵۴ هکتار شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی، ۸۹۰ هکتار تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی، ۱۴ هزار و ۴۸۶ هکتار توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، ۴ هزار و ۲۶۴ هکتار زهکشی اراضی کشاورزی و احیا و مرمت قنات‌ها در سطح ۱۵۲ کیلومتر انجام شده است. با این اقدامات، پیش‌بینی می‌شود موجب کاهش ۵۸ میلیون متر مکعبی مصرب آب کشاورزی شده باشد.

تأمین و پرداخت ۷۰۰ میلیارد تومان غرامت بیمه خشک سالی سال زراعی۱۴۰۰-۱۳۹۹

پرداخت ۷۰۰ میلیارد تومان غرامت بیمه محصولات کشاورزی سال زراعی گذشته که توسط دولت قبل پرداخت نشده بود از دیگر اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در ۱۰۰ روز فعالیت دولت سیزدهم است. پیش‎بینی می‌شود تا پایان سال بخش عمده مطالبات مربوط به خسارت محصولات کشاورزی بیمه‌‎شدگان پرداخت شود.

تحویل ۵ میلیون دز واکسن کووپارس به وزارت بهداشت

وزیر جهاد کشاورزی در هفته نخست تصدی مسئولیت، با حضور در مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‎سازی رازی، این مجموعه تحقیقاتی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی را مأمور به کمک و همکاری بیشتر با سیستم بهداشت و درمان کشور کرد. در این راستا طی مدت زمان کوتاهی با پیگیری‌های مستمر انجام شد و علاوه بر اخذ مجوز اضطراری تزریق واکسن کوو پارس، ۵ میلیون دز از واکسن “رازی کوپارس” در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.