حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 12 ربيع أول 1443 Monday, 18 October , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1622 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
مقدمات اجرا و پیاده‌سازی طرح هوشمندسازی سامانه‌های نوین آبیاری در مزارع شرکت‌های سهامی زراعی
29 خرداد 1400 - 11:27
شناسه : 7978
بازدید 114
2
مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از مقدمات اجرا و پیاده‌سازی طرح هوشمندسازی سامانه‌های نوین آبیاری با همکاری حوزه معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در مزارع شرکت‌های سهامی زراعی خبر داد.
ارسال توسط : منبع : پات
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، حمید زارع قنات نوی، مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن اشاره به اجرای ضرورت اجرای این طرح گفت: بحران در منابع آبی کشور در پی کاهش بارندگی و افزایش دما که موجب وقوع خشکسالی‌های شدید و افزایش دما و تبخیر و تعریق شده است در ایجاد تغییرات اساسی در نظام آبیاری نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند.

وی افزود: تغییرات میزان مصرف آب به‌دلیل عدم آگاهی مناسب بهره‌برداران نسبت به نظام‌های مدیریتی بهره‌برداری در زمان وقوع چنین خشکسالی‌ها بسیار اهمیت دارد که همین امر لزوم پیاده‌سازی طرح‌های هوشمندسازی سامانه‌های نوین آبیاری را بیش از پیش آشکار می‌سازد.

زارع قنات نوی هدف اصلی این طرح را در مزارع یکپارچه شرکت‌های سهامی زراعی به‌عنوان یک الگوی نظام بهره‌برداری که در آن مدیریت یکپارچه تولید صورت می‌گیرد و بستر مهمی برای اجرای سیاست‌های فنی وزارتخانه بویژه در زمینه کشاورزی نوین و دانش‌بنیان است و آبیاری هوشمند و اتوماتیک زمین با توجه به نیاز گیاه و تحلیل شرایط سیستمیک توزیع و مصرف آب عنوان کرد و گفت: با توجه به کمبود منابع آبی در کشور و هزینه‌های زیاد پرداخت انرژی به منظور استحصال آب، ضروری است همواره سامانه‌های توزیع آب در سطح مزرعه یا باغ پایش شده تا با توجه به نیاز محصولات، تأمین آب صورت پذیرد که این موضوع باعث شده تا نسل سوم سیستم‌های خودکار آبیاری یا همان سیستم آبیاری هوشمند نوین که در مباحث کشاورزی دقیق نیز جایگاه خاصی را پیدا کرده موردتوجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح موجب استفاده بهینه از منابع آبی و صرفه‌جویی بیش از پیش مصرف آب می‌گردد، درخصوص نحوه عملکرد این سیستم نیز اظهار کرد: در طرح سیستم آبیاری هوشمند با کمک گرفتن از حسگرهای رطوبت‌سنج و بررسی وضعیت آب و هوایی، احتمال بارش باران و میزان رطوبت خاک تخمین زده می‌شود که این امر موجب صرفه‌جویی در مصرف و توزیع مناسب آب خواهد بود.

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستائی ایران در پایان از برنامه‌ریزی درخصوص پیاده‌سازی این طرح از محل اعتبارات معاونت آب و خاک و مشارکت شرکت سهامی زراعی گلپایگان استان اصفهان، برای نخستین‌بار در کشور خبر داد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.