حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 7 شوال 1445 Monday, 15 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4511 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
ملزم بودن زنبورداران به رعایت فاصله از زنبورستان‌های مجاور
05 آبان 1400 - 14:02
شناسه : 9670
7
مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی گفت: رعایت نکردن حداقل فاصله میان زنبورستان‌ها در عرصه‌های طبیعی در نظام تولید در این حوزه اخلال ایجاد می‌کند.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، حسین اکبرپور افزود: براساس برنامه سالیانه کوچ و استقرار زنبورستان‌ها، زنبورداران در فصل کوچ موظف به رعایت فاصله زنبورستان‌های خود با زنبورستان‌های مجاور هستند.

وی اظهار داشت: افرادی که دارای شناسنامه زنبورداری هستند و حداقل ۴۰ کلنی دارند، مشمول برنامه سالیانه کوچ و استقرار زنبورستان‌ها می‌شوند.

اکبرپور با اشاره به این که براساس ماده (۱۴) قانون نظام جامع دامپروری کشور هر سال یک ماه قبل از کوچ زنبورداران، برنامه سالیانه کوچ و استقرار زنبورستان‌ها به سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها و اتحادیه‌های کشوری و استانی ابلاغ می‌شود، گفت: براساس این برنامه زنبورداران ملزم هستند در زمان پرورش ملکه، حداقل فاصله ۳ کیلومتر از مراکز تولید ملکه و ایستگاه‌های اصلاح نژاد را رعایت کنند.

وی ادامه داد: زنبوردارانی که از ۴۰ کلنی تا ۱۰۰ کلنی دارند حداقل فاصله‌شان از زنبورستان‌های مجاور یک هزار متر و در مناطق جنگلی و متراکم به لحاظ پوشش گیاهی، این فاصله به ۵۰۰ متر کاهش می‌یابد.

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور، حداقل فاصله برای زنبوردارانی که تعداد کلنی‌هایشان از ۱۰۱ کلنی تا ۳۰۰ کلنی است را ۱۵۰۰ متر و در مناطق جنگلی و متراکم از نظر پوشش گیاهی ۱۰۰۰ متر از زنبورستان‌های مجاور عنوان کرد.

به گفته وی، زنبورداران دارای ۳۰۱ کلنی به بالا موظفند با زنبورستان‌های مجاور خود ۲۰۰۰ متر فاصله داشته باشند و در مناطق جنگلی و با تراکم پوشش گیاهی این فاصله به ۱۵۰۰ متر کاهش می‌یابد.

اکبرپور در همین حال اضافه کرد: کاهش یا افزایش فواصل و یا ابطال هریک از مجوزهای استقرار زنبورستان‌ها با توجه به پوشش گیاهی یا فرصت شهددهی و میزان تولید گرده هر منطقه با تشخیص و صلاحدید معاون بهبود تولیدات دامی استان می‌تواند صورت بگیرد.

وی درباره عواقب رعایت نکردن فواصل میان زنبورستان‌ها در عرصه‌های طبیعی گفت: عدم رعایت فاصله زنبورستان‌ها از یکدیگر موجب می‌شود زنبورهای عسل برای تغذیه خود و نوزدان زنبور از منابع شهد گیاهی در آن منطقه به اندازه کافی بهره نبرند.

اکبرپور افزود: در صورتی که غذا و انرژی کافی به زنبورهای عسل نرسد، ضعیف می‌شوند و کاهش تخم‌ریزی ملکه، تلفات، کاهش تولید و بیمار شدن زنبور عسل اتفاق می‌افتد و به زنبورداران خسارت وارد می‌شود.

وی با بیان این که بسیاری از مجوزهای استقرار زنبورستان‌ها در عرصه‌های طبیعی از سوی مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و با هماهنگی ادارات منابع طبیعی شهرستان‌ها صادر می‌شود، اذعان داشت: تعداد زنبورستان‌ها باید متناسب با شرایط عرصه‌های طبیعی باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.