حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 23 ذو القعدة 1444 Sunday, 11 June , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3448 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
میانگین رشد سالانه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی در ۸ سال دوره تحریم منفی ۱۰.۸ بوده است
21 دی 1399 - 21:03
شناسه : 5973
6

میانگین رشد سالانه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از سال ۹۰ تا ۹۸ در دوران تحریم‌های اقتصادی ۱۰.۸- بوده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، رییس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه ‌روستایی وزارت جهاد کشاورزی، ضمن بیان این مطلب افزود: روند سرمایه‌گذاری دولتی و […]

ارسال توسط :
پ
پ

میانگین رشد سالانه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از سال ۹۰ تا ۹۸ در دوران تحریم‌های اقتصادی ۱۰.۸- بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، رییس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه ‌روستایی وزارت جهاد کشاورزی، ضمن بیان این مطلب افزود: روند سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی در حوزه کشاورزی در دوران تحریم‌های اقتصادی با نوسانات زیادی همراه بوده است.

علی کیانی‌راد با اشاره به روند سرمایه‌گذاری در دور نخست تحریم‌ها از سال ۹۰ تا ۹۲ اظهار داشت: براساس اطلاعات منتشر شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران میزان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی در سال ۹۰ به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ بالغ‌بر ۸۷ هزارمیلیارد ریال بوده است که درسال ۹۸ این رقم به ۳۵ هزار میلیارد ریال کاهش یافته است که به‌طور متوسط سالانه رشد ۱۰.۸-  درصدی را نشان می‌دهد.

وی افزود: در سال ۹۱ مبلغ ۵۵ هزار میلیارد ریال و در سال ۹۲ مبلغ ۵۹ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی انجام شده که به ترتیب کاهش ۳۸ درصدی و افزایش ۷ درصدی نسبت به سال ما قبل خود داشته است.

کیانی‌راد ادامه داد: در دوره مذاکرات برجام در سال ۹۳ میزان سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی با رشد ۳ درصدی نسبت به سال ۹۲ به مبلغ ۶۱ هزار میلیارد ریال رسیده است.

وی درباره روند سرمایه‌گذاری در دوره توافق برجام از سال ۹۴ تا ۹۶ نیز گفت: در سال ۹۴ مبلغ ۳۷ هزار میلیارد ریال در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری صورت گرفته است که نسبت به سال ما قبل، ۳۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

رییس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی، میزان سرمایه‌گذاری در این حوزه را در سال‌های ۹۵ مبلغ ۴۵ هزار میلیارد ریال و در سال ۹۶ مبلغ ۴۱ هزار میلیارد ریال به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ عنوان کرد و اذعان داشت: میزان سرمایه‌گذاری به ترتیب در سال‌های فوق، رشد ۲۲ درصدی و کاهش ۹ درصدی داشته است.

وی گفت: با خروج آمریکا از توافق برجام و تشدید تحریم‌ها در سال ۹۷ شاهد کاهش ۷ درصدی و در سال ۹۸ کاهش ۸ درصدی سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی بوده‌ایم.

کیانی‌راد در تحلیل روند سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی اظهار داشت: بررسی روند سرمایه‌گذاری در این بخش از سال ۹۰ تا ۹۸ نشان می‌دهد که تحت تأثیر شوک‌های برون‌زای اقتصادی که مهمترین آن تحریم‌ها بوده است، رشد سرمایه‌گذاری اعم از دولتی و خصوصی به‌ویژه با تشدید تحریم‌ها کاهش یافته است.

وی در همین حال به کاهش سهم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش کشاورزی نسبت به کل سرمایه‌گذاری انجام شده در اقتصاد ایران در سال‌های ۹۰ تا ۹۸ اشاره کرد و گفت: سهم سرمایه‌گذاری در این بخش نسبت به کل اقتصاد در سال ۹۰ حدود ۵.۱ درصد، سال ۹۱ عدد ۴ درصد، سال ۹۲ حدود ۴.۶ درصد و سال ۹۳ عدد ۴.۴ درصد بوده است.

کیانی‌راد، سهم سرمایه‌گذاری صورت گرفته در بخش کشاورزی نسبت به کل اقتصاد کشور در سال ۹۴ را ۳.۱ درصد، سال ۹۵ حدود ۳.۹ درصد و سال ۹۶ را ۳.۵ درصد عنوان کرد.

وی افزود: سهم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش کشاورزی نسبت به کل اقتصاد کشور در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به ترتیب ۳.۷ درصد و ۳.۶ درصد بوده است.

رییس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: نگاهی به این آمارها نشان می‌دهد که با شروع دور نخست تحریم‌های اقتصادی در سال‌های ۹۰ و ۹۱ سهم سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نسبت به کل اقتصاد کشور کاهش و در سال ۹۲ این سهم افزایش می‌یابد.

وی اضافه کرد: پس از توافق برجام، سهم سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی نسبت به کل اقتصاد کشور به ۳.۹ درصد می رسد و بعد از آن با تشدید تحریم‌ها، روند کاهشی را طی می‌کند.

کیانی‌راد با بیان این که در همین مدت هشت ساله، سهم سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش صنعت و معدن از کل اقتصاد کشور در مقایسه با این سهم در بخش کشاورزی ۳ تا ۴ برابر بوده است، اظهار داشت: براساس اطلاعات بانک مرکزی، سهم سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش صنعت و معدن نسبت به کل اقتصاد کشور از ۱۷.۲ درصد در سال ۹۰ به ۱۲.۳ درصد در سال ۹۸ کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: هرچند سهم سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن نسبت به کل اقتصاد کشور روند کاهشی داشته، اما با این حال سهم این بخش در مقایسه با سهم سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نسبت به کل اقتصاد کشور که از عدد ۵.۱ درصد در سال ۹۰ به ۳.۶ درصد در سال ۹۸ رسیده، بیشتر است.

رییس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طی این هشت سال تحریم، سهم سرمایه‌گذاری در بخش خدمات نیز نسبت به کل سرمایه‌گذاری اقتصاد کشور از ۷۶.۲ درصد در سال ۹۰ به ۸۲.۷ درصد در سال ۹۸ افزایش یافته است و مقایسه سهم سرمایه‌گذاری در سه بخش کشاورزی، صنعت و معدن و خدمات نشان می‌دهد اقتصاد ما، تولید پایه نیست بلکه بیشتر به سمت خدمات جهت‌گیری دارد.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.