حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 12 شوال 1445 Saturday, 20 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4531 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
نابودی دستاوردهای ۵۰ ساله سازمان تعاون روستایی با انحلال آن
19 اردیبهشت 1400 - 12:00
شناسه : 7396
6
مدیرعامل اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی مطرح‌کرد: مدیرعامل اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی ایران با بیان این‌که انحلال سازمان مرکزی تعاون روستایی دستاوردهای ۵۰ ساله آن را نابود می‌کند، گفت: کشـورهای درحـال توسـعه، تعاونی‌ها را ابزاری برای تسهیل فرآیند مالکیـت و دسـت‌یابی افـراد بـه فعالیت‌هـای نـوین اقتصادی می‌دانند و اندیشمندان و سیاسـت‌گذاران تمـامی کشورهای دنیا توجه خاصی به توسعه روستایی و رفع مشکلات و معضلات این بخش دارند.
ارسال توسط : منبع : پات
پ
پ

به‌گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، کاوه حسنی، جایگاه تعاونی‌های روستایی را در اقتصاد کشور پررنگ دانست و اظهار کرد: در بسترسازی برای رشد سریع اقتصادی، تعاونی‌ها از طریق تجمیع سرمایه‌های اندک مردم، سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های مختلف تولید و توسعه و همچنین از طریق همکاری با بخش‌های دولتی و خصوصی، بهره‌وری را افزایش می‌دهند و از این حیث نقش آنها در اقتصاد افزایش می‌یابد.

حسنی با تأکید بر جایگاه ویژه‌ای که سازمان تعاون روستایی در توسعه روستایی و فعالیت‌های آمیخته با تولید و افزایش بهره‌وری دارد، خاطرنشان کرد: در قالب چنین سازمانی است که می‌توان پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های روستایی را شناسایی و با یکدیگر همگن و منسجم کرد و با بهره‌گیری صحیح از منابع، فناوری و برنامه‌ریزی؛ بستر مشارکت، همکاری و همیاری روستاییان را فراهم و تهدیدها را به فرصت‌ها تبدیل کرد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی ایران در واکنش به مصوبه هیئت دولت در خصوص انحلال و واگذاری سازمان مرکزی تعاونی روستایی به بخش غیردولتی، گفت: نارسایی‌های گذشته نباید باعث وازدگی، ناامیدی و قطع یک عضو کلیدی از حوزه فعالیت‌های کشاورزی و تولیدی شود، زیرا این امر صدمات جبران‌ناپذیری را به بدنه تولید و بهره‌وری وارد می‌کند و در آینده نیز اثرات نامطلوبی از خود به جای می‌گذارد که اصلاح آن ناممکن خواهد بود.

وی افزود: با توجه به مسائل موجود در بخش کشاورزی بایستی حمایت‌های همه‌جانبه دولت از شرکت‌های تعاونی بخش کشاورزی بیش از پیش صورت گیرد و اختیارات بیش‌تری به اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها داده شود که در رأس آن می‌توان به واگذاری وظایف حاکمیتی و تصدیگری قابل واگذاری به این تشکل‌ها اشاره کرد، به خصوص وظایف مربوط به وزارت نیرو و جهاد کشاورزی. این در حالی است که به واسطه تنوع فعالیت‌ها، وظایف حاکمیتی سازمان مرکزی تعاون روستائی بایستی با دقت و شدت بیش‌تری انجام شود، به‌ویژه در زمینه سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، هدایت و نظارت.

انحلال سازمان تعاون روستایی سرنوشت تشکل‌ها را در ابهام فرو می‌برد

حسنی در ادامه گفت: همچنین جای تأمل بسیار دارد که به جای حمایت واقعی و توسعه وظایف سازمان تعاون روستایی، متأسفانه شرایطی فراهم آید که سرنوشت توسعه و تقویت تشکل‌ها و حمایت از آنان در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد و ضمن ازهم‌گسیختگی و تضعیف ساختارهای سازمان‌یافته پیشین، ارتباط منسجم بین بخش دولتی و بهره برداران قطع شود و در نهایت موجبات اضمحلال عمده دستاوردهای ۵۰ ساله اخیر را فراهم آورد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی ایران عنوان کرد: این سازمان یکی از مؤثرترین ارگان‌های بخش کشاورزی است که در سال مزین به «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» می‌تواند با حمایت از اتحادیه‌ها و تعاونی‌های بخش کشاورزی وابسته به سازمان، راهگشا باشد.

وی تأکید کرد: واضح است که سازمان تعاون روستایی در راستای بازسازی و بهسازی کیفی شبکه و همچنین تعمیق اثربخشی و کارآمدی فعالیت‌ها و وظایف محوله، به‌ویژه طی چند ماه گذشته، اقدامات قابل توجهی در حوزه‌های مختلف انجام داده است.

حسنی از سازمان تعاون روستایی و شبکه آن به‌عنوان خانواده بزرگ تعاونی‌های بخش کشاورزی که دارای ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل فراوانی است، یاد کرد و گفت: تصمیمات این سازمان تاکنون تأثیرات مثبت بسیار زیادی بر تولید و بازاررسانی محصولات مختلف کشاورزی داشته است و از سویی دارای برنامه‌های منسجمی است که اجرای آن‌ها نیاز به حمایت‌های دلسوزانه جدی‌تری دارد.

وی افزود: مسلماً این شبکه با تصمیم اخیر هیئت وزیران درخصوص انحلال سازمان مرکزی تعاون روستایی به شدت مخالف است و همگی خواستار لغو فوری آن هستیم.

مدیرعامل شرکت‌های تعاونی تولید روستایی ایران در پایان خواستار بررسی جدی‌تر درخصوص این مصوبه و از سویی ترمیم و اصلاح حفره‌ها و نقاط ضعف ساختارهای موجود به جای انحلال سازمان تعاون روستایی شد و تأکید کرد: آنچه مهم است این‌که بررسی همه‌جانبه مشکلات، معضلات، سازکارها و ساختارها از سوی متخصصان و کارشناسان خبره لازم است و حذف این سازمان نه تنها مسیر روشنی پیش‌رو نخواهد گذاشت، بلکه تمامی دستاوردها و فعالیت‌های ضروری این سازمان به یکباره نابود خواهد شد و جزپشیمانی ثمره‌ای درپی نخواهد داشت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.