حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 15 ربيع أول 1443 Thursday, 21 October , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1637 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
نرخ‌های نمادین دولتی و جوجه‌های یک روزه‌ای که راه خود را می روند
01 تیر 1400 - 16:05
شناسه : 7857
بازدید 108
1
دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک روزه گفت: نرخ دولتی جوجه یک روزه 4200 تومان است اما با افزایش تقاضای جوجه یک روزه قیمت‌ها در بازار بالا رفت.
ارسال توسط : منبع : فارس
پ
پ

به گزارش داغ(دیده‌بان امنیت غذایی)، بازار مرغ یکسالی است که از شرایط ثبات خارج شده و علیرغم نرخ مصوب دولتی 24900 تومانی، قیمت‌های بازار بالاتر است. تولید کنندگان مرغ دلیل عمده را به گرانی جوجه یک روزه مرتبط می‌دانند. آن‌ها می‌گویند علیرغم اینکه نرخ جوجه یک روزه 4200 تومان است اما تا 9 هزار تومان هم به فروش می‌رود.

در این زمینه با محمدرضا صدیق پور، دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک روزه صحبت کردیم:

وی در پاسخ به اینکه تولید کنندگان مرغ از قیمت بالای جوجه یک روزه به شدت انتقاد دارند، دلیل این افزایش قیمت چیست؟ گفت: البته انتقاد داشتند اما اکنون قیمت بهتر شده است، دلیل افزایش قیمت جوجه یک روزه هم این بود که قیمت مرغ را افزایش دادند و تقاضا برای جوجه ریزی زیاد شد و همین عاملی برای افزایش قیمت شد.

وی  افزود: دولت سال گذشته قیمت مرغ را به کیلویی 24900 تومان افزایش داد بدون اینکه قیمت جوجه یک روزه را اصلاح کند و به دلیل سود آوری که تولید مرغ داشت تقاضا برای جوجه ریزی بیشتر شد و چون تولید جوجه هم ثابت بود باعث افزایش قیمت شد.

صدیق پور با بیان اینکه قیمت جوجه یک روزه بین 5000 تا 5700 تومان ثابت شده است، افزود: از فروردین ماه امسال قیمت را مدیریت کردیم و اکنون اصلاح شده و مشکل خاصی در مورد قیمت جوجه ندارد.

وی در پاسخ به اینکه قیمت مصوب 4200 تومان است، گفت: این نرخ آذر پارسال است و از آن موقع قیمت مرغ و نهاده‌های مربوط افزایش یافته اما قیمت جوجه تغییری نکرده است.

علیرغم اینکه قیمت نرخ دولتی جوجه یک روزه 4200 تومان است به گفته دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان  جوجه یکروزه، به قیمت 5700 تومان به فروش می‌رود.

* تولید در چند ماه اخیر برای مرغداران سودآور شده است

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه در پاسخ به اینکه شما می‌گویید پس از افزایش قیمت مرغ به 24900 تومان تقاضا برای  جوجه ریزی بیشتر شده منظور شما این است که تولید برای مرغداران سودآوری دارد؟ گفت: بله همینطور است اگر سود آوری نداشت که اکنون برای خرید جوجه صف نمی‌کشیدند.

تولیدکنندگان مرغ می‌گویند قیمت جوجه یک روزه و نهاده‌های تولید بالاست و آن‌ها در هر کیلو 2400 تومان ضرر می‌کنند.

به گفته این مسئول ماهانه 122 میلیون جوجه یک روزه تولید می‌شود و این تولید ثابتی است و امکان افزایش ندارد، قیمت جوجه پاپ زیر 5 هزار تومان و سایر برندها تا 6 هزار تومان است.

بنابه اظهارات این مسئول در حالی که قیمت مصوب جوجه یک روزه 4200 تومان است اما در بازار تا 6 هزار تومان هم به فروش می‌رود که سال گذشته مرغداران رسیدن قیمت‌ها تا 9 هزار تومان هم گزارش دادند.

صدیق پور در توجیه این عدم رعایت نرخ مصوب می‌گوید: سال گذشته چندین ماه تولیدکنندگان جوجه یک روزه را به نرخ پایین‌تر از مصوب دولتی فروختند ضمن اینکه دولت دو مرحله نرخ خوراک دام را افزایش داده و حقوق پرسنل 25 درصد افزایش یافته و کرایه‌ها 80 درصد بیشتر شده است.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک روزه افزود: کشوری که صادر کننده بود اکنون به واردات مرغ منجمد و تخم مرغ نطفه دار روی آورده است. بنابراین نباید سیاست‌ها طوری باشد که تولید کننده ضرر کند.

وی در پاسخ به اینکه چه سهمی از این جوجه‌ها نژاد آرین است، گفت: حدود 8 درصد این جوجه‌ها آرین است، دولت گفته است که تا پایان امسال 50 درصد آرین خواهد شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.