حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 24 شعبان 1445 Monday, 4 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4420 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
نقش مهم دیمزارها در امنیت غذایی با اجرای «طرح جهش تولید»
16 شهریور 1401 - 18:27
شناسه : 13975
2
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که اجرای «طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور»، نقش زراعت دیم در امنیت غذایی کشور را برجسته‌ کرده است،‌ گفت: این طرح مهم به‌عنوان یک اقدام مشترک با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با جدیت اجرا می‌شود.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، مهندس علیرضا مهاجر در نشست وبیناری بیست و هشتمین همایش سالانه مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در مراغه، با اشاره به آغاز اجرای طرح «جهش تولید در دیم‌زارهای کشور» از سال ۱۳۹۹ با پشتیبانی مالی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بیان کرد: پیش از اجرای این طرح تأثیر زراعت دیم تا حدودی فراموش شده بود در حالی که کشور در منطقه خشک قرار دارد و باید به دیم‌زارها بیش از پیش توجه شود.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری نیز بهره‌برداری از دیم‌زارها را همواره مورد تأکید قرار داده‌اند، افزود: بر همین اساس طرح جهش تولید در دیم‌زارها به‌عنوان یک اقدام مشترک با جدیت اجرا و جلسه‌های هفتگی آن سه‌شنبه هر هفته برگزار می‌شود که رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور نیز از اعضای اصلی آن به شمار می‌رود.

معاون وزیر ادامه داد: اکنون در سایه داده‌های دانشمندان و محققان، شرایط بسیار خوبی در تأمین هسته‌های بذری و روش‌های کاشت دیم ایجاد شده و توجه به حداقل فرسایش خاک و حداکثر ذخیره‌سازی آب در کنار تولید بذرهای متناسب با اقلیم، افق روشنی را پیش‌روی کشت دیم قرار داده است.

مهندس مهاجر اظهار کرد: بیش از ۸ میلیون هکتار از اراضی کشور، دیم و حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون هکتار آن نیز آیش است و در تلاش هستیم تا کشاورزان حداکثر سود را از این زمین‌ها برداشت کنند.

وی با بیان اینکه در این مسیر حتی کشت زمین‌های آیش هم موردتوجه قرار دارد، بیان کرد: در سایه توجه به زراعت دیم می‌توان در زمینه تأمین دانه‌های روغنی، غلات، علوفه و گیاهان دارویی موردنیاز کشور گام‌های اساسی برداشت.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی همچنین از محققان بخش کشاورزی دیم خواست تا به صورت میدانی وارد عرصه شوند زیرا مقاله به تنهایی کارساز نخواهد بود و باید شرایطی فراهم شود که محققان دستاوردهای خودشان را در مزارع مشاهده کنند.

وی همچنین خودکفایی در محصولات اساسی به‌ویژه غلات را مورد تأکید قرار داد و اضافه کرد: در بخش تولید گیاهان دارویی می‌توان برای صادرات محصول نیز برنامه‌ریزی و برای کشور ارزآوری کرد.

به گفته مهندس مهاجر، عملکرد در واحد سطح و کیفیت تولید باید به صورت همزمان با مشارکت همه دست‌اندرکاران افزایش یابد و بسته‌های حمایتی به صورت ویژه موردتوجه قرار گیرد.

بنا به این گزارش، طی سال ۱۳۹۹ و مزین به عنوان «جهش تولید»، فرصت مناسبی برای انتقال بیش از پیش یافته‌های تحقیقاتی به عرصه‌ها به وجود آمد و طرح موسوم به «جهش تولید در دیم‌زارها» در مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور تدوین شد که مورد استقبال معاونت زراعت و وزیر جهاد کشاورزی قرار گرفت.

اجرای این طرح طی پاییز ۱۳۹۹ مورد توافق وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) قرار گرفت تا افزایش بهره‌وری تمام محصولات زراعی دیم و همچنین افزایش سطح زیرِکشت دیم برخی محصولات نظیر گیاهان علوفه‌ای و دانه‌های روغنی دیم در تمام مناطق دیم‌کاری کشور با توجه به امکانات و شرایط موجود آغاز شود.

مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اکنون به‌واسطه پشتیبانی فنی و تأمین بذر، مشارکت فعال در اجرای این طرح دارد؛ مؤسسه‌ای که بخش ستادی آن در مراغه و معاونت آن در کرمانشاه قرار دارد.

گفتنی است؛ معاون وزیر جهادکشاورزی در امور زراعت به صورت آنلاین در بیست ‌و هشتمین همایش سالانه مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور سخنرانی کرد؛ این همایش دو روزه امروز آغاز شد و گزارش نتایج سالانه بخش غلات، حبوبات، علوفه، دانه‌های روغنی و مدیریت منابع مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور طی این دو روز از طریق وبینار ارایه می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.