حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 22 جماد ثاني 1443 Tuesday, 25 January , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1903 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
نهایی شدن الگوی کشت در استان اصفهان
05 آذر 1400 - 6:42
شناسه : 10042
بازدید 207
2
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: الگوی کشت در استان اصفهان، کاملاً نهایی شده و به تایید شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان رسیده است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، مهندس علیمراد اکبری در ارتباط تصویری با برنامه گفتگوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه الگوی کشت کشور آماده و فاز نخست آن در پاییز وارد مرحله عملیاتی شده است، افزود: این الگو در چهار سناریو از جمله سناریوهای کم آبی شدید، کم آبی متوسط، کم آبی خفیف و نرمال آماده شده است.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای الگوی کشت، الزاماتی از جمله منابع مالی، همکاری همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها و مسئولان استان و کشور لازم است, اضافه کرد: الگوی کشت در استان اصفهان، سازگار با شرایط حوزه زاینده‌رود آماده شده و وزارتخانه هم آماده اجرای این الگو است مشروط بر اینکه الزامات آن تأمین شود.

مهندس اکبری درباره آب مصرفی بخش کشاورزی گفت: حدود پنج سال پیش ۳۵ محصول با سطح پوشش بالای ۸۵ درصد و تولید حدود ۹۰ درصد را در برنامه عملیات میدانی قرار دادیم تا آب را در داخل مزارع, اندازه‌گیری کنیم اکنون حدود ۳۴ محصول به پایان رسیده و فقط یک محصول باقی مانده است که پس از آن, نتیجه بررسی‌ها منتشر می‌شود.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه مصرف آب کشاورزی، ۶۹ میلیارد متر مکعب بوده است, افزود: اگر میزان آب کشور حدود ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیارد متر مکعب باشد حدود ۶۵ درصد می‌شود.

مهندس اکبری اضافه کرد: در اصفهان تاکنون حدود دو هزار و ۱۰۰ هکتار گلخانه را که یکی از مصادیق بهینه کردن مصرف آب است, اجرا کردیم که حدود هزار و ۱۰۰ هکتار از آن در حوزه زاینده‌رود است.

وی گفت: در توسعه کشت نشایی در صیفی و سبزی حدود سه هزار هکتار و توسعه کشت ارقام میان رس و زودرس، حدود پنج هزار هکتار است.

مهندس اکبری ادامه داد: برای تأمین غده‌های سیب‌زمینی زودرس حدود هزارو ۵۰۰ هکتار و کشت زعفران را در حوزه زاینده‌رود به حدود هزار هکتار توسعه دادیم که گیاه کم آب‌بر و کشت گیاهان دارویی هم حدود سه هزار هکتار است.

عملکرد آبیاری در حوضه زاینده‌رود بالای ۷۰ درصد است

مهندس علی مراد اکبری، معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حوضه زاینده‌رود تاکنون ۵۰ هزار هکتار سیستم‌های مدرن آبیاری انجام شده است.

وی افزود: ۱۷ هزار کیلومتر انتقال آب با لوله انجام شده است میزان شبکه‌های آبیاری زهکشی حدود ۱۵ هزار هکتار، کانال‌های عمومی آبیاری حدود ۷۴۶ کیلومتر، تسطیح لیزری برای توزیع یکنواختی آب حدود ۱۵ هزار هکتار و تجهیز و نوسازی مدرن حدود ۲۰ هزار هکتار انجام شده است.

مهندس اکبری ادامه داد: با این عملیات بیش از ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: موضوع آبیاری تحت فشار در حوضه زاینده‌رود با جاهای دیگر متفاوت است سامانه‌های نوین آبیاری در حوضه زاینده‌رود و عملیات تجهیز و نوسازی به نحوی انجام شده که الان راندمان آبیاری بالای ۷۰ درصد است؛ متوسط راندمان آبیاری در کشور ما ۴۵ درصد است که این شرایط با مشارکت مردم منطقه و بهره‌برداران محقق شده است.

وی تصریح کرد: ما بهترین کشاورزان را در حوضه زاینده‌رود داریم کشاورزان حوضه زاینده‌رود از نظر خرد علمی، فناوری و آموزش آمادگی پذیرش هرگونه نوآوری را دارند.

مهندس اکبری گفت: آبیاری مدرن را در جایی می‌توان انجام داد که آب پایدار داشته باشد و ما در سد زاینده‌رود آب پایدار نداریم یا منابع آب کامل نداریم و امکان توسعه سیستم‌های مدرن در جاهایی که آب پایدار وجود ندارد امکان‌پذیر نیست بنابراین به سمت تسطیع لیزری، تجهیز و نوسازی، انتقال آب با لوله و شبکه‌های کم فشار رفتیم.

وی افزود: الان در کل پروژه‌ها سالانه قسمتی از منابع خودمان را برای ارزیابی پروژه‌ها به صورت موردی در داخل مزرعه هزینه می‌کنیم و آنچه که اتفاق افتاده موجب شده که کارآیی آبیاری را به‌طور متوسط در سیستم‌های مدرن آبیاری از ۴۵ درصد تا ۷۵ درصد برسانیم.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: بارگذاری بیش از حد در دهه‌های گذشته در موضوع حوضه زاینده‌رود برای آب شرب و صنعت موجب شده که فشار مضاعفی به بخش کشاورزی وارد شود یعنی صنایعی که در حاشیه زاینده‌رود مستقر شده‌اند طبیعتاً جای آنها اینجا نبوده است که مسئولان استانی باید مدیریت کنند تا این وضع توسعه پیدا نکند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.