حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 26 جماد أول 1445 Friday, 8 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4107 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
نگرانی از شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با شروع فصل سرما
19 مهر 1399 - 21:31
شناسه : 4521
4

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار ایران از پیشی گرفتن سرما در مهرماه امسال و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی کشورها از جمله کشورهای آسیای میانه که در مسیر پرندگان مهاجر به ایران هستند، ابراز نگرانی کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایرنا، رضا ترکاشوند افزود: بنابراین انتظار […]

ارسال توسط :
پ
پ

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار ایران از پیشی گرفتن سرما در مهرماه امسال و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی کشورها از جمله کشورهای آسیای میانه که در مسیر پرندگان مهاجر به ایران هستند، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایرنا، رضا ترکاشوند افزود: بنابراین انتظار می‌رود تولیدکنندگان اصول بهداشتی و مسائل امنیت زیستی و قرنطینه‌ای را به شکل ویژه رعایت کنند تا دچار مشکل نشوند.

وی اظهارداشت: اکنون دستورالعمل‌هایی توسط سازمان دامپزشکی کشور در خصوص مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است.

اجرای حق بیمه جدید مرغداران از مهرماه

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور درباره بیمه تصریح کرد: از ابتدای سال تا شهریورماه جاری در رابطه با بحث بیمه، ضریب ریسک، سهم دولت، حق بیمه‌گذار و تعهداتی که صندوق بیمه در خصوص خسارت‌ها باید بپذیرد رایزنی‌هایی صورت گرفت که حاصل آن این شد که حق بیمه امسال برای مرغ تخم‌گذار در مجموع ۳۳ هزارو ۹۲۰ تومان تعیین شود.

ترکاشوند اضافه کرد: سهم دولت ۷۴ درصد، دو هزارو ۵۱۰ تومان، سهم مرغدار ۸۸۲ تومان و حداکثر تعهد با حدود ۱۰ هزارتومان افزایش به ۳۴ هزارتومان برای هر عدد مرغ مشخص شد که از ابتدای مهر ماه این مهم در دستور کار صندوق بیمه قرار گرفته است.

از سرگیری مدیریت بازار و صادرات تخم‌مرغ با تخصیص ذرت و سویا  در مهرماه

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور درباره توزیع نهاده‌ها گفت: ابتدای مهرماه با پیگیری‌های اتحادیه و نشست‌هایی که با مسئولین مختلف برگزار شد مسئولین پذیرفتند که نهاده‌های موردنیاز مرغ تخمگذار باید به صورت ویژه تأمین شود.

وی افزود: تا قبل از این کمتر از ۵۰ درصد نیاز مرغ تخمگذار با نرخ مصوب تأمین می‌شد و حساسیتی هم برای صنعت وجود نداشت و مسئولین این موضوع را جدی دنبال نمی‌کردند اما پس از پیگیری‌ها مشخص شد در بخش مرغ تخمگذار گله‌ها مولود محسوب می‌شوند و اگر نهاده موردنیاز این بخش تأمین نشود به حذف گله‌ها می‌انجامد که امنیت غذایی را با مخاطره روبرو خواهد کرد.

ترکاشوند اظهار داشت: بنابراین موافقت کردند که کل نیاز نهاده‌های مرغ تخمگذار ماهانه تأمین شود از سوی دیگر اصلاح قیمت مصوب هم براساس همین موضوع با تأمین ۱۰۰ درصدی مورد موافقت قرار بگیرد در واقع ما به دو دستاورد مهم دست پیدا کردیم.

وی اضافه کرد: بنابراین عرضه نهاده‌ها به مرغ تخمگذار به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت اما شیوه عرضه آن از طریق بازارگاه و بدون دخالت تشکل‌ها و حتی جهاد استان‌ها حاصل شده است گرچه این روش دارای مشکلات زیاد و مورد تایید اتحادیه نبود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور تصریح کرد: منظور از عدم تایید این شیوه بحث عدم استفاده از سیستم بازارگاه نیست بلکه روش توزیع که اکنون در حال انجام است و این روش به‌طور  ۱۰۰ درصد دولتی و متمرکز دنبال می‌شود که ایراداتی دارد که باید به آن پرداخته شود اما برای این که ما زمان را  از دست ندهیم اتحادیه طی پیام‌های ویژه‌ای موضوع را اعلام و اطلاع‌رسانی کرد و مطابق آن شیوه‌های اجرایی این شیوه از همان اول به مسئولین منتقل شد و همچنان پیگیری می‌شود تا با رفع مشکلات اجرایی تاجایی که امکان دارد مرغ‌داران سهمیه نهاده خود را تحویل بگیرند.

وی اظهارداشت: یکی دیگر از مشکلات این شیوه، نبود اطلاعات دقیق از میزان نهاده‌های تخصیصی به مرغداران است که اتحادیه به‌عنوان متولی بخش تولید بتواند با قاطعیت کاستی‌ها را دنبال کند.

عرضه قابل توجه کنجاله سویا در هفته آتی

ترکاشوند ادامه داد: جدا از همه انحرافات در میزان و عدم تخصیص و فقدان اطلاعات در سامانه‌های مرتبط منعکس شده در مجموع پس از رفع برخی ایرادات اعلام شده گزارش‌ها حاکی از آن است که تخصیص ذرت برای مرغداران بهتر از تخصیص کنجاله سویا بوده است اما با پیگیری‌های اتحادیه طی روزهای گذشته از شرکت پشتیبانی امور دام کشور قرار شد در هفته جاری میزان قابل توجهی کنجاله سویا عرضه شود.

وی گفت: از سوی دیگر مسئولین وزارت جهاد کشاورزی و معاون صنایع تبدیلی کسب و کارهای کشاورزی قول دادند که ۱۰۰ درصد سهم ماهیانه مرغ تخمگدار به‌طور حتم با نرخ مصوب تأمین شود که امیدواریم با این اقدامات بخش عمده مشکلات حل شود.

وی افزود: گرچه بخاطر روش جدید توزیع نهاده‌ها از سامانه بازارگاه به صورت عملیاتی تامین ۱۰۰ درصدی که داشتند اتفاق نیفتاد اما این را باید به حساب مرحله گذر بگذاریم و پس از این مرحله در ماه‌های بعد بتوانیم از سهمیه به‌طور کامل استفاده کنیم.

بیش از ۱۵ هزارتومان قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم‌مرغ

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور درباره قیمت تمام شده تخم‌مرغ گفت: در ازای نهاده تحویل داده شده در ۶ ماهه ابتدای سال که از لحاظ ما ۳۰ تا ۵۰ درصد از طریق یارانه بوده قیمت تخم‌مرغ بالاتر از ۱۵ هزارتومان تمام می‌شد.

وی اضافه کرد: پس از نشست مشترک تولیدکنندگان با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و تایید اینکه همه نهاده موردنیاز این بخش به‌طور ۱۰۰ درصدی با نرخ مصوب تحویل داده می‌شود براین اساس قیمت تخم‌مرغ ۱۲ هزار تومان تأمین شد.

ترکاشوند افزود: از سوی دیگر ما با التهاب‌های بازار تخم‌مرغ در پایان شهریورماه و مهرم ماه روبرو شدیم که متأسفانه برای جامعه هدف و مسئولین کشور که ارتباطی با شرایط تولید نداشتند این وضعیت قابل تحمل نبود و فضاسازی زیادی دراین خصوص انجام شد که این شرایط در اصل حاصل بی‌نظمی بود که برای صدور مجوز صادرات توسط یکی از دستگاه‌ها صورت گرفت.

وی ادامه داد: صنعت به‌عنوان تأمین‌کننده نیاز مردم با همراهی مسئولان تنظیم بازار و کمک تعداد زیادی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان بزرگ ابتدا تخم‌مرغ میادین بزرگ میوه و تره‌بار تهران و تعدادی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای را با نرخ مصوب تأمین کردیم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور افزود: در بحث قیمت ما تأکیدی به عین قیمت مصوب در استان‌ها نداشتیم و خود استان‌ها با توجه به مشکلات و رایزنی‌هایی که داشتند با قیمت‌های مناسب توافق کردند تا نیاز تنظیم بازار را تأمین کنند.

وی در پاسخ به برخی تولیدکنندگان درباره این موضوع که همه نهاده‌های تولید خود را با نرخ مصوب دریافت نکرده‌اند که اکنون باید تخم‌مرغ را با نرخ مصوب عرضه کنند گفت: این موضوع منطقی است و ما تلاش کردیم در حد تنظیم بازار مراکز عمده عمل کنیم و از هرگونه دخالت دستگاه‌های نظارتی با این اقدامات جلوگیری شده است و اگر چنانچه تأمین ۱۰۰ درصد ذرت و سویا تا پایان مهرماه عملی شود برنامه ما برای تداوم مدیریت بازار و صادرات اجرایی می‌شود.

ترکاشوند افزود: با توجه به هماهنگی‌های وزارت جهاد کشاورزی و با تداوم مدیریت بازار و صادرات می‌توانیم به‌طور قطع از زیان تولیدکنندگان جلوگیری کنیم.

 

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.