حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 24 شعبان 1445 Monday, 4 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4420 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
واگذاری ۲۵۰۰ هکتار از اراضی ملی به کشت زیتون و نیروگاه بادی در طارم سفلا
17 آذر 1402 - 15:47
شناسه : 19845
1
مدیر امور اراضی استان قزوین گفت: تاکنون ۲ هزارو ۵۰۰ هکتار از اراضی ملی درجه ۲ و ۳ برای فعالیت‌های کشاورزی و غیرکشاورزی همچون کشت و صنعت زیتون و نیروگاه بادی در منطقه طارم سفلا استان قزوین واگذار شده است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، «مهدی رحماندوست» در بازدید خبرنگاران ملی از تعدادی از کشت و صنعت‌های طارم سفلا این استان افزود: مجموع واگذاری‌ها در استان قزوین بیش از ۲۰ هزار هکتار اراضی ملی درجه ۲ و ۳ بوده که در بخش‌های کشاورزی، صنایع وابسته به کشاورزی (صنایع تبدیلی و تکمیلی روغن‌کشی) و غیرکشاورزی مانند تولید برق انجام شده است.

مدیر امور اراضی استان قزوین اظهار داشت: طرح واگذاری اراضی ملی به بخش کشاورزی و غیرکشاورزی در استان قزوین به‌ویژه طارم سفلا توسعه کشت زیتون به منظور تثبیت خاک و جلوگیری از حرکت شن‌های روان و فرسایش خاک بوده است و پوشش گیاهی می‌تواند از این معضل جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه طارم سفلا استان قزوین منطقه‌ای بادخیز بوده و نفوذ شن‌های روان به شهرها مشکلاتی ایجاد کرده است، اضافه‌کرد: در سال‌های اخیر به دلیل کمبود منابع آبی، واگذاری اراضی تحت اختیار سازمان امور اراضی کشور در این استان کاهش یافته است.

رحماندوست با اشاره به اینکه تأمین آب استان قزوین تحت حاکمیت استان گیلان است، گفت: آب سد منجیل یا رودخانه سفیدرود، ۲ منشا آبریز از رودخانه قزل‌اوزن زنجان و دیگری رودخانه شاهرود قزوین دارد، اما هیچ‌یک از این دو استان اختیار آب ندارند.

وی با اشاره به اینکه چاه‌های آب این مناطق از سد منجیل تغذیه می‌شود، اضافه‌کرد: این استان ۲۵ میلیون مترمکعب سهمیه آب دارد که سعی داریم با پیاده‌سازی سیستم‌های آبیاری نوین بهره‌وری بتوانیم سطح قابل توجهی از اراضی این منطقه را تحت پوشش کشت قرار دهیم و علاوه بر افزایش در واحد سطح، در مصرف آب نیز صرفه‌جویی کنیم.

مدیر امور اراضی استان قزوین اضافه‌کرد: در استان قزوین به دلیل کمبود بارش‌ها، امکان واگذاری اراضی دیم وجود ندارد، زیرا برای واگذاری اراضی دیم باید دست‌کم ۴۰۰ میلیمتر بارندگی داشته باشیم.

واگذاری اراضی ملی به نیروگاه بادی سیاهپوشان

داود شیرمحمدی، مجری طرح نیروگاه بادی «سیاهپوشان» درباره واگذاری بخشی از اراضی ملی توسط سازمان امور اراضی کشور به این نیروگاه گفت: ساخت نیروگاه بادی از جمله فعالیت‌‌های غیرکشاورزی در اراضی واگذار شده سازمان امور اراضی استان قزوین است، به‌طوری‌که طرح عمرانی نیروگاه بادی منطقه طارم سفلا از سال ۱۳۹۶ آغاز و اکنون پنج درصد برق موردنیاز کشور را تولید و تأمین می‌کند.

به گفته وی، به‌تازگی ۱۸ توربین جدید به توربین‌های نصب شده سال‌های قبل در منطقه طارم سفلا اضافه شده که در فواصل معین بین درختان زیتون نصب شده‌اند.

شیرمحمدی با بیان اینکه تولید برق توربین‌های بادی جدید پنج تا ۶ برابر توربین‌های قبلی است، افزود: همچنین هفت نقطه دیگر در برنامه توسعه نیروگاه‌های بادی این منطقه قرار دارد تا با تولید انرژی تجدیدپذیر از حجم سوخت‌های فسیلی کاسته شود.

وی با بیان اینکه ساخت نیروگاه بادی سیاهپوشان ۱۰۰ میلیون دلار هزینه داشته است، اظهار داشت: اکنون قیمت هر توربین بادی زیمنس دانمارک بین ۹۰۰ تا یک‌هزار و ۲۰۰ دلار و معادل حدود ۱۷۰ میلیارد تومان است.

مجری طرح نیروگاه بادی سیاهپوشان افزود: با ایجاد این توربین‌ها، سالیانه معادل ۵۲ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و ۴۰ هزار مترمکعب آب صرفه‌جویی می‌شود و کاهش آلایندگی آنها نسبت به سوخت فسیلی بیش از ۱۲۰ هزار تن گاز دی اکسید کربن است که معادل بیش از ۱۱ هزار هکتار جنگل است.

وی با اشاره به اینکه برآورد شده انرژی تولیدی سالیانه این نیروگاه ۱۷۶ گیگاوات ساعت باشد، ادامه داد: وزارت نیرو طی قراردادی، خرید برق تولید شده منطقه طارم را تا ۲۰ سال تضمین کرده است.

روغن زیتون طارم، برترین در جهان/ افت ۸۰ درصدی تولید زیتون در سال‌جاری

در ادامه، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: سال گذشته روغن زیتون منطقه طارم از سوی ۱۸۰ شرکت اسپانیایی مورد آزمایش قرار گرفت و نتایج نشان داد روغن زیتون این منطقه یکی از گونه‌های کیفی در جهان است.

«علی راه انجام» افزود: سال گذشته برداشت محصول زیتون در کشور مطلوب بود، زیرا ۲.۵ برابر میانگین یعنی ۱۸ تا ۲۰ تن در هر هکتار دانه زیتون برداشت داشتیم. اما امسال این عدد ۲۰ درصد میانگین تولید یعنی یک تا ۱.۵ تن دانه زیتون در هر هکتار است که افت ۸۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی، علت افت محصول زیتون را شرایط نامطلوب آب و هوایی، سال آوری، شرایط اقلیمی، افزایش دما، کاهش ۴۳ درصدی بارندگی‌ها دانست.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهارداشت: یکی از کشت و صنعت‌های منطقه طارم در سطح ۲۱۰ هکتار است که اراضی آن توسط سازمان امور اراضی استان به بخش خصوصی واگذار شد که ارقام کشت شده در این اراضی هم زیتون کنسروی و روغن‌کشی د رحال حاضر ارقام ماری و زرد زیتون برای کنسرو و آربیکن، کروناکی، شینگی و سیاه برای روغن کشت می‌شود.

راه انجام تصریح‌کرد: کشاورزان منطقه طارم به دلیل محدودیت منابع آبی در پنج تا ۶ سال گذشته در اراضی ملی واگذاری به کشت ارقام متراکم رو آورده‌اند به‌طوری‌که بین یک هزارو ۵۰۰ تا ۲ هزار اصله نهال در هر هکتار کاشت می‌شود.

بهره برداری از کمباین مکانیزه زیتون در طارم سفلا، به‌زودی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه به‌طور متوسط برداشت محصول از ارقام متراکم ۲۵ تن در هر هکتار است، گفت: البته واحدهای دیگری هم در جوار کشت و صنعت‌های طارم داریم که به سمت کشاورزی متراکم روی آورده‌اند و بزودی شاهد بهره‌برداری اولین کمباین مکانیزه زیتون در این منطقه خواهیم شد.

مجوز گردشگری برای یکی از باغات زیتون ۳۰ ساله

راه انجام افزود: درحال حاضر یک واحد ۳۰ ساله کشت و صنعت زیتون اراضی ملی در منطقه طارم سفلا نخستین مجوز گردشگری حوزه کشاورزی در کشور را دریافت کرده است که در دهه فجر یا اوایل سال آینده راه‌اندازی می‌شود تا تمامی علاقمندان از سراسر کشور بتوانند از این مجموعه بازدید کنند.

وی با اشاره به اینکه ضایعات در بخش تولید زیتون در یک کشت و صنعت منطقه طارم به حداقل رسیده است اظهارداشت: اکنون یک واحد تولید کمپوست راه‌اندازی شده و ضایعات هرس درختان یا تفاله روغن‌کشی تبدیل به کود و خوراک شده که در اختیار کشاورزان و دامداران قرار می‌گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به آفت مگس میوه مدیترانه، تصریح‌کرد: این مگس یکی از آفات درخت زیتون بوده که تحت کنترل است به‌طوری‌که سال گذشته در اغلب باغات مبارزه و کنترل بیولوژیک انجام شده است.

سهمیه آب قزوین ۲۵ میلیون مترمکعب است

وی درباره سهمیه آب کشاورزی استان قزوین گفت: سهمیه آب استان قزوین از سد منجیل ۲۵ میلیون مترمکعب است که تاکنون برای ۲۳.۷ میلیون مترمکعب آن برنامه‌ریزی شده و زمین در اختیار کشاورزان قرار گرفته است و برای یک میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب دیگر آن نیز برنامه‌ریزی خواهد شد.

راه انجام با اشاره به اینکه برای بخشی عمده اراضی ملی در اختیار کشاورزان قرار گرفته است افزود: در پلاک ثبتی سیاهپوشان ۲۵۰۰ هکتار واگذاری اراضی ملی داشتیم به‌طورکلی مجموع باغات طارم ۱۰ هزار هکتار است که برای تأمین آب این بخش، آنچه برآورد شده سالیانه به پنج هزار مترمکعب آب نیاز است.

وی اظهارداشت: در حال حاضر استان‌های قزوین، زنجان و گیلان قطب تولید زیتون ایران به شمار می‌روند.

سازمان امور اراضی کشور یکی از مجموعه‌های وزارت جهاد کشاورزی در طرح یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی بخشی از اراضی درجه 2 و 3 را به منظور افزایش راندمان کشت به بخش خصوصی کشاورزی واگذار کرده است که به گفته مسئولان امر در صورت تأمین آب در مناطق مختلف کشور این واگذاری‌ها برای کشت‌های یکپارچه ادامه خواهد داشت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.